• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Energi26. 08. 2026 | Allan Malmberg

Batterier vinder frem – både på bygninger og i stor skala

Energi26. 08. 2026 By Allan Malmberg

Foto: Dansk Solcelleforening

Nye tal fra Energistyrelsen viser vækst i batterier hos danske boligejere og virksomheder – og store batterianlæg. Dansk Solcelleforening ser batterier som en central brik i fremtidens energisystem og efterlyser regulatoriske rammer, der belønner fleksibilitet og gør bedre brug af det eksisterende elnet.

Blandt private er antallet af nye batteriinstallationer steget fra 546 i tredje kvartal 2025 til 1.403 i andet kvartal 2026. På det kommercielle marked er den installerede effekt steget fra 2,6 MW til 14,8 MW på et år. Ser man bort fra de store batterianlæg, steg installationen af batterieffekt i bygningskategorierne med 56 procent alene fra første til andet kvartal 2026.

– Det er en superflot stigning, og den viser, at batterierne for alvor er ved at finde vej ud til danske boligejere og virksomheder. Vi kommer fra et lavt udgangspunkt, men potentialet er enormt. Vi ser allerede et skift fra enkeltstående teknologier til integrerede løsninger, hvor solceller, batterier og intelligent styring tænkes sammen. Det kan både styrke økonomien i solceller og hjælpe med at løse nogle af de udfordringer, vi har i elnettet, siger Flemming V. Kristensen, formand for Dansk Solcelleforening.

For boligejere og virksomheder gør batteriet det muligt at bruge langt mere af den strøm, de selv producerer. Hvor egenudnyttelsen uden batteri f.eks. kan ligge omkring 40 procent, kan den med et korrekt dimensioneret batteri komme op omkring 80-85 procent, afhængigt af blandt andet forbrug og anlægsstørrelse.

Store batterier

De store batterianlæg spiller samtidig en større rolle målt på effekt. Af de 191 MW, der er registreret over de seneste fire kvartaler, udgør storskalaanlæg 112,4 MW – knap 60 procent af den samlede effekt.

– Væksten viser, at energilagring er ved at blive en reel del af vores energiinfrastruktur. Store batterier kan understøtte integrationen af mere sol og vind og levere den fleksibilitet, som et mere elektrificeret energisystem kræver. Men tallene viser samtidig, at udviklingen sker i et mere gradvist tempo end den batteritsunami, man nogle gange kan få indtryk af er på vej« siger Mathias Aarup Berg fra European Energy, medlem af Dansk Solcelleforening.

Fleksibilitet skal belønnes

Potentialet er imidlertid større end markedet i dag får mulighed for at realisere. Med de rette rammevilkår kan solceller, batterier og intelligent styring både reducere kundernes behov for strøm fra nettet i belastede timer og bidrage med fleksibilitet til det samlede elsystem.

Men boligejere og virksomheder belønnes i dag ikke tilstrækkeligt for at producere, lagre og bruge strøm, når der er plads i nettet. Dansk Solcelleforening efterlyser derfor fleksible netprodukter og en tarif- og afgiftsstruktur, der i langt højere grad afspejler den værdi, fleksible kunder kan skabe.

– Reguleringen er bygget til gårsdagens elsystem. Et batteri er ikke bare forbrug eller produktion. Det kan flytte strøm fra de timer, hvor nettet er presset, til de timer, hvor der er ledig kapacitet. Når en kunde hjælper med at aflaste nettet, skal det også kunne mærkes på regningen. Ellers risikerer vi at spænde ben for netop den fleksibilitet, som energisystemet har brug for« siger Flemming V. Kristensen.

De europæiske erfaringer peger i samme retning. SolarPower Europe fremhæver, at decentral lagring kan øge egetforbruget, reducere afhængigheden af elnettet og understøtte fleksibiliteten på forbrugssiden.

Med de rette rammevilkår ser Dansk Solcelleforening et stort potentiale for at udbrede batterier sammen med solceller hos både private og virksomheder.

– Vi kan ikke bygge os ud af alle udfordringer med mere kobber og flere kabler. Vi skal også bruge det net, vi allerede har, langt smartere. Der er et kæmpe potentiale for flere batterier sammen med solceller, men vi har brug for, at de regulatoriske rammer gøres mere attraktive. Mere strøm skal kunne produceres, lagres og bruges lokalt, og fleksible kunder skal belønnes for at aflaste elnettet, forklarer formanden.

Dansk Solcelleforening efterlyser blandt andet bedre muligheder for fleksibel nettilslutning og nye netprodukter, hvor kunder eksempelvis kan opnå bedre vilkår mod at acceptere begrænsninger i deres effekttræk eller flytte forbrug og produktion væk fra belastede timer.

Kilde: Dansk Solcelleforening

Skrevet i: Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Ny SBi-anvisning skal lette byggesektorens arbejde med klimaberegninger

AktueltBranchenytEnergi26. 08. 2026

Klimaberegninger får stadig større betydning i både myndighedskrav og projektering som følge af kravene til klimaberegning i bygningsreglementet pr. 1. juli 2025, som forventes skærpet yderligere med en kommende revision af reglementet i 2027-2028. Det medfører et klart behov for regelfortolkning

Batterier vinder frem – både på bygninger og i stor skala

Energi26. 08. 2026

Nye tal fra Energistyrelsen viser vækst i batterier hos danske boligejere og virksomheder – og store batterianlæg. Dansk Solcelleforening ser batterier som en central brik i fremtidens energisystem og efterlyser regulatoriske rammer, der belønner fleksibilitet og gør bedre brug af det eksisterende

Et nyslået svendebrev er en klar billet til et job – og undgå en plads i ledighedskøen

AktueltBranchenyt26. 08. 2026

De unge, der lige har fået svendebrev som elektrikere eller vvs'ere, står i en stærkere position end nyuddannede fra andre uddannelser. Nye tal fra jobindsats.dk viser, at nyuddannede faglærte fylder mindre i ledighedsstatistikken. Det er kun hver 10. af alle ledige hos Din Faglige A-kasse, der

Nordkysten etablerer næsten 70 kilometer nyt 400 kV-kabelanlæg for Energinet

Energi26. 08. 2026

Entreprenørfirmaet Nordkysten har vundet endnu en hovedentreprise for Energinet og skal i løbet af 2027 og 2028 etablere i alt 69,5 kilometer nyt 400 kV-kabelanlæg som led i udbygningen af Danmarks el-transmissionsnet. Opgaven omfatter en 7,5 kilometer kabelstrækning mellem Bjæverskov og den

Bygma: Håndværkerne vil samle indkøbene – derfor investerer vi fortsat i den fysiske butik

BranchenytTop26. 08. 2026

Professionelle håndværkere forventer i stigende grad at kunne samle materialer, arbejdstøj, værktøj og vejledning ét sted. Den udvikling får Bygma til fortsat at investere i sine fysiske butikker – senest med en omfattende modernisering af afdelingen i Køge. Tre måneder efter moderniseringen af

Millionprojekt skal undersøge potentialet for CO₂-fangst direkte fra luften og produktion af grønne brændsler

AktueltEnergi24. 08. 2026

Nybro ved Varde er i dag et centralt punkt i den danske energiinfrastruktur. Nu skal et nyt projekt undersøge, hvordan områdets eksisterende og fremtidige ressourcer kan kobles sammen i en grøn energisymbiose. Innovationsprojektet skal udvikle analyser, tekniske modeller og forretningsgrundlag

Grønt alternativ til dieselgeneratorer rykker tættere på markedet

AktueltEnergi24. 08. 2026

En ny type generator baseret på brændselscelleteknologi er på vej til markedet og kan blive et grønt alternativ til dieselgeneratorer. Med høj fleksibilitet, markant lavere CO₂‑udledning og drift på grøn metanol, peger løsningen mod en mere bæredygtig måde at levere midlertidig strøm, både til

Clever lancerer nyt prisprodukt – nu kan man lynlade til den aktuelle strømpris

EnergiFlåde24. 08. 2026

Clever har introduceret en ny ladeløsning, der som den første i Danmark giver elbilister mulighed for at lade til den aktuelle strømpris på hele Clevers landsdækkende ladenetværk. Den aktuelle strømpris er den samlede pris pr. kWh. Prisen består af den variable spotpris på el, nettariffer til det

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet efter at have fordøjet 77 eksterne høringssvar

EnergiTop20. 08. 2026

Efter en omfattende høring med 77 eksterne høringssvar er lovforslaget om akutplanen for elnettet justeret og klar til at blive fremsat. Høringen har blandt andet givet anledning til at præcisere forhold omkring netvenlighed og samfundskritiske funktioner. Lovforslaget følger op på den brede

Flertal af danskerne: Brug forsvarsmilliarder på danske arbejdspladser

Branchenyt19. 08. 2026

Når Danmark investerer milliarder i et stærkere forsvar, skal pengene også være med til at skabe danske arbejdspladser og styrke danske leverandører. Det mener et flertal af danskerne ifølge en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for erhvervsorganisationen TEKNIQ. To ud af tre danskere mener,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

  • HIN A/S

    Opdateret L-AUS katalog: Værktøj og sikkerhedsudstyr samlet ét sted

  • ECOFOSS A/S

    EPD-dokumentation til dit næste belysningsprojekt

  • Shelly Group

    IHC-konvertering med Shelly: ny beregner giver overblik over materialerne

  • Solarpark A/S

    Solarpark står for tilslutningsarbejde på 20 MW BESS-anlæg i Solcellepark Kroghøj

  • TEKLET ApS

    SumiCloud™ udfases

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fremtidssikret test: Sådan ruster du servicebilen til ladeinfrastruktur.

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Schlöder opgraderer populært testsystem

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Hurtigere fejlfinding i elnettet: Lær de nyeste tricks til kabelfejl-lokalisering

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Hurtigere fejllokalisering i forsyningsnettet: Deltag i Seminaret hos Megger og minimerer dyre driftsafbrydelser!

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny SBi-anvisning skal lette byggesektorens arbejde med klimaberegninger

    26.08.2026

  • Batterier vinder frem – både på bygninger og i stor skala

    26.08.2026

  • Et nyslået svendebrev er en klar billet til et job – og undgå en plads i ledighedskøen

    26.08.2026

  • Nordkysten etablerer næsten 70 kilometer nyt 400 kV-kabelanlæg for Energinet

    26.08.2026

  • Bygma: Håndværkerne vil samle indkøbene – derfor investerer vi fortsat i den fysiske butik

    26.08.2026

  • Millionprojekt skal undersøge potentialet for CO₂-fangst direkte fra luften og produktion af grønne brændsler

    24.08.2026

  • Grønt alternativ til dieselgeneratorer rykker tættere på markedet

    24.08.2026

  • Clever lancerer nyt prisprodukt – nu kan man lynlade til den aktuelle strømpris

    24.08.2026

  • Regeringen fremsætter akutplan for elnettet efter at have fordøjet 77 eksterne høringssvar

    20.08.2026

  • Flertal af danskerne: Brug forsvarsmilliarder på danske arbejdspladser

    19.08.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}