• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltBranchenyt15. 06. 2022 | Allan Malmberg

Bæredygtigt udvikling skal på skoleskema

AktueltBranchenyt15. 06. 2022 By Allan Malmberg

Vejen til mere bæredygtigt udvikling er en voldsom omstilling af hele samfundet. Det gælder også på arbejdskraftområdet. Børn og unge er fremtidens arbejdskraft, og derfor er det afgørende at sætte bæredygtig udvikling på skoleskemaet. Et storstilet samarbejde skal udvikle digitale løsninger og sikre, at den grønne omstilling bliver en del af skoleundervisningen.

GreenEdTech er et nyt konsortium, hvor målet er at udvikle folkeskolen fundamentalt, så grøn omstilling bliver en del af undervisningen i alle fag. Et andet mål er at øge elevernes motivation for at vælge karriere med fokus på bæredygtig udvikling. Udover at skabe flere grønne jobs, skal GreenEdTech samtidig give fremtidens unge en bedre forståelse for klimaforandringernes konsekvenser og de nødvendige bæredygtige løsninger.

Hovedpartnerne i projektet er Aalborg Universitet, VIA University College og virksomheden Clio, der udvikler digitale undervisningsmaterialer. Projektleder og lektor ved Institut for Kommunikation og Psykologi ved Aalborg Universitet Rikke Magnussen siger:

GreenEdTech har en meget stærk energi og vilje til at lave den her omstilling, fordi vi er så mange aktører herunder industri, universiteter, læreruddannelser osv. Det vidner om et stærkt engagement til at sætte den grønne omstilling på dagsordenen i klasseværelset. Det enkelte menneske kan ikke løfte opgaven alene, og derfor skal de store omstillinger ske i et større samfundsperspektiv.

Virksomheden Clio skal udvikle en læringsplatform, der kommer til at stille en helt ny type undervisningsmaterialer gratis til rådighed for folkeskoler i Danmark. Thomas Tønnesen, der er Head of Clio Partners, fortæller:

Den platform og de metodikker, vi udvikler sammen med resten af konsortiet, henter inspiration fra Citizen Science. En lignende teknologi findes ikke i dag på hverken vores eller andre platforme. Grundtanken er differentieret undervisning og tværfaglighed, og det er centralt i denne sammenhæng, for der er brug for mange slags fagligheder til at takle den grønne omstilling.

Allerede efter tre år forventer Clio, at 200.000 elever på 7-10. klassetrin arbejder på den nye platform, og med tiden vil 90 procent af alle folkeskoler få adgang til platformen.

For at nå i mål med en god undervisning er det nødvendigt at understøtte lærerne med nye kompetencer, fordi undervisningen bygger på en særlig tilgang, hvor eleverne skal arbejde sammen med industrien om at finde bæredygtige løsninger på virkelige problemstillinger.

Derfor understøtter GreenEdTech også bæredygtighed i uddannelse af lærere og andre fagprofessionelle. Raffaele Brahe-Orlandi, der er docent på VIA University College, siger:

VIA uddanner mere end 500 lærere om året, og det er helt essentielt at udvikle deres bæredygtighedskompetencer for at skabe forandring ude på skolerne. GreenEdTech fokuserer på, at eleverne skal lære at handle på bæredygtig udvikling og løse problemer – ikke kun vide noget om emnet. Læreruddannelsen er derfor helt central i den sammenhæng: De kommende lærere skal uddannes til forandringsagenter i grundskolen, hvor den næste generation skal dannes til en fælles bæredygtig fremtid.

Projektet løber fra 1. maj 2022 til 1. maj 2026. Det samlede budget er på ca. 38 millioner kr., hvoraf halvdelen kommer fra Innovationsfonden.

Kilde: Aalborg Universitet

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Cerius’ opgradering af elnettet omkring Haslev står nu klar

Energi10. 04. 2026

Når elnettet også i fremtiden skal udgøre et robust fundament for elektrificeringen og fastholde den høje forsyningssikkerhed i området omkring Haslev, så var det nødvendigt med en opgradering af nettet. Derfor har netselskabet Cerius netop færdiggjort en investering på næsten 100 mio.

Vokser på arbejdstøj: Ahlsell får godkendt opkøb af SJEB A/S

AktueltArbejdstøj10. 04. 2026

Ahlsell har fået grønt lys af konkurrencemyndighederne til opkøbet af SJEB A/S og går endnu en størrelse op på markedet for arbejdstøj og sikkerhedsudstyr.​ Hvor Ahlsell er en del af Nordens førende tekniske distributør med et sortiment på mere end en halv million varenumre, har SJEB siden 2008

Storm raserede teltene til DM i Skills – hele området er nu reetableret og klar til kamp

AktueltBranchenyt10. 04. 2026

To uger før DM i Skills 2026 byder op imod 50.000 gæster velkommen i Hjørring, ramte stormen "Dave" Nordjylland. Flere af de store telthaller, der skal huse danmarksmesterskaberne blev beskadiget og et af teltene på 20x150 meter blev totaltskadet og blæste væk. SkillsDenmark, Hjørring Kommune og

Største trækhest til øget elektrificering tvinges ned i tempo af forsinkelserne i elnettet

EnergiTop10. 04. 2026

Overgangen til elbaseret fjernvarme er for nuværende den største trækhest til elektrificering af det danske samfund. Forsinkelserne i det danske elnet betyder dog, at det nok ikke kommer til at få helt efter bogen. Over de næste 5 år ønsker fjernvarmesektoren som minimum at investere i 1,8 GW

Elbiler var den drivende kraft bag vækst i bilsalget i første kvartal

AktueltEnergiFlåde08. 04. 2026

De første tre måneder af 2026 er gået, og i perioden er der blevet indregistreret 43.702 nye personbiler i Danmark. Det er 6.282 flere end i første kvartal sidste år, og dermed er antallet af nyregistreringer steget med 16,8 procent. I marts alene blev der indregistreret 18.968 biler, hvilket

Overtager Brdr. Kier: Mere værdi for kunderne og en tryg overgang for medarbejderne

AktueltBranchenyt08. 04. 2026

Lemvigh-Müller har nu gennemført købet af Brdr. Kier, og overtagelsen er endeligt på plads. Med handlen samles aktiviteter og kompetencer inden for el, VVS, VA og stål i ét stærkt setup med en klar ambition: Kunderne skal mærke, at konsolideringen giver konkret værdi. - Det vigtigste er, at

Starten på 2026 blev helt elektrisk – aldrig før har forbruget i det østdanske været så højt

EnergiTop08. 04. 2026

Det danske samfund skal elektrificeres, og det har østdanskerne tydeligvis taget til sig. Netselskaberne Cerius-Radius, der tilsammen har mere end 1,5 million kunder, og i løbet af de første tre måneder af 2026, har de nrugt mere strøm end nogen sinde. Forbruget er steget med 15 procent siden

Pro-Automatic A/S køber Dansk Tavle Teknik A/S

Branchenyt08. 04. 2026

I forbindelse med et forestående generationsskifte af Dansk Tavle Teknik A/S, med base i Helsingør,henvendte ejer Michael Hansen sig til Pro-Automatic A/S, for at høre om en overtagelse af selskabet kunne være en mulighed. Det blev hurtigt klart, at et salg til Pro-Automatic var den rigtige

Stormen har sat spor på DM i Skills – skaderne gøres op

Branchenyt08. 04. 2026

Stormen Dave har forårsaget skader på udstillingsområdet for DM i Skills i Hjørring. Det er ærgerligt, men arbejdet er i fuld gang, så man fortsat kan afholde DM i Skills den 22. til 25. april. Hjørring Kommune arbejder sammen med teltleverandør, Skills Denmark og øvrige involverede parter på at

Unge vælger stadig erhvervsuddannelserne fra – kun 19 procent har søgt ind

AktueltBranchenyt06. 04. 2026

Det kniber gevaldigt med at få de unge til søge ind på erhvervsuddannelserne, viser nye tal fra Børne- og Undervisningsministeriet. Kun 19 procent af de unge har søgt ind på disse uddannelser. Det laveste andel siden 2017. Tallet er langt under den politiske målsætning fra 2015 om, at 30

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • GN belysning A/S

    Sådan kan ESG styrke dine projekter og din bundlinje

  • TEKLET ApS

    Små fejl i fiberblæsning kan få store konsekvenser.

  • Signify Denmark A/S

    Sådan fremtidssikrer du dine renoveringsprojekter

  • Signify Denmark A/S

    El & Teknik 2026 nærmer sig

  • LAN-COM A/S

    Når kablet først ligger i bakken, bliver fejl i kabelvalget dyre at rette

  • TEKLET ApS

    Lånesplidser i serviceperioden

  • Phoenix Contact A/S

    Phoenix Contact på Hannover messen: Alt handler om integrerede, netværksforbundne energisystemer

  • Schneider Electric Danmark

    SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

  • Schneider Electric Danmark

    WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

  • Schneider Electric Danmark

    Næstved Fjernvarme har taget et stort spring mod både højere driftssikkerhed og grønnere varmeproduktion.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Cerius’ opgradering af elnettet omkring Haslev står nu klar

    10.04.2026

  • Vokser på arbejdstøj: Ahlsell får godkendt opkøb af SJEB A/S

    10.04.2026

  • Storm raserede teltene til DM i Skills – hele området er nu reetableret og klar til kamp

    10.04.2026

  • Største trækhest til øget elektrificering tvinges ned i tempo af forsinkelserne i elnettet

    10.04.2026

  • Elbiler var den drivende kraft bag vækst i bilsalget i første kvartal

    08.04.2026

  • Overtager Brdr. Kier: Mere værdi for kunderne og en tryg overgang for medarbejderne

    08.04.2026

  • Starten på 2026 blev helt elektrisk – aldrig før har forbruget i det østdanske været så højt

    08.04.2026

  • Pro-Automatic A/S køber Dansk Tavle Teknik A/S

    08.04.2026

  • Stormen har sat spor på DM i Skills – skaderne gøres op

    08.04.2026

  • Unge vælger stadig erhvervsuddannelserne fra – kun 19 procent har søgt ind

    06.04.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik