• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Energi29. 05. 2026 | Allan Malmberg

Andel Energi leverer tilfredsstillende årsresultat

Energi29. 05. 2026 | Allan Malmberg

Foto: Andel Energi

Andel-koncernens datterselskab, Andel Energi, der med ca. 1,2 mio. kundeforhold er Danmarks største energiselskab, har offentliggjort sit 2025-regnskab, der viser en solid fremgang i indtjening.

Resultatet før renter, skat, af- og nedskrivninger (EBITDA) lander på 42,5 mio. kroner, hvilket er en stærk fremgang fra 2024, der var positivt påvirket ekstraordinære engangsindtægter.

Yderligere er det første gang siden tiden før energikrisen i 2022, at Andel Energi lander et positivt resultat før skat og kapitalandele. Det lander på 22,8 mio. kroner.

– Vi leverer et tilfredsstillende årsresultat i et stadig mere konkurrenceintensivt marked. Der er især tre faktorer, der skaber det gode resultat; en stærk intern indsats i forhold til en mere effektiv forretning, massivt fokus på kunder og kundeløsninger samt flere vellykkede lanceringer af nye tiltag og produkter, siger Marlene Holmgaard Fris, adm. direktør i Andel Energi.

Det samlede årsresultat efter skat og kapitalandele lander på plus 66,5 mio. kroner. Det sker på baggrund af en nettoomsætning på i alt 5,6 mia. kroner.

Grønne løsninger og kundetilgang

Udover et tilfredsstillende årsresultat kan Andel Energi se tilbage på 2025 med flere nye lanceringer og stigende tilfredshed blandt både kunder og medarbejdere.

– Vi har i 2025 haft fokus på nye grønne løsninger, der gør både hverdagen og de grønne valg, lettere for vores kunder, og det kvitterer kunderne for. Flere undersøgelser, både interne og eksterne, viser en stigende kundetilfredshed. Det er enormt positivt, at vi formår at hæve både indtjening og kundetilfredshed på samme tid, siger Marlene Holmgaard Fris.

Andel Energi har i løbet af 2025 lanceret en række nye produkter og løsninger, der har resulteret i en fornuftig kundetilgang både blandt erhvervskunder og på de nye grønne løsninger.

– Som det første større energiselskab i Danmark lancerede vi i november Hjemmebatteri som en plug’n’play-løsning, der giver danskerne mulighed for at udnytte de svingende elpriser og købe strømmen billigt og dermed skære toppen af el-regningen. Salget af hjemmebatterier er gået overraskende godt,” siger Marlene Holmgaard Fris.

Marlene Holmgaard Fris peger også på succesen med digitale energibalancerings-løsning Flex Platform, der kan balancere kundernes elforbrug som virtuelle batterier, som en del af forklaringen på Andel Energis positive udvikling i 2025.

Klar til fusion

Andel Energi forventer, at man kommer ud af regnskabsåret 2026 med et resultat før renter, skat, af- og nedskrivninger (EBITDA) resultat på mellem 80 og 100 mio. kroner.

– Vi har i 2025 haft mange relevante og fremtidsrettede lanceringer. Sammenholdt med et solidt økonomisk fundament og en sund forretning, står Andel Energi derfor godt rustet til den kommende fusion med vores to søsterselskaber i Andel-koncernen, Clever og Watts. En fusion, der efter planen bliver en realitet i 2027, og derfor er et fokusområde i 2026, siger Marlene Holmgaard Fris.

Kilde: Andel Energi

Skrevet i: Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt lysanlæg på Brøndby Stadion reducerer energiforbruget markant

Belysning08. 10. 2026

Hen over sommeren blev Brøndby Stadion udstyret med et helt nyt lysanlæg, der ikke blot har kastet nyt lys over banen og tribunerne på kampdage. Udskiftningen har samtidig betydet, at energiforbruget til stadionbelysningen er blevet reduceret med mere end 40 procent. Samtidig lever det nye anlæg op

OK vil etablere 70 batterier over hele landet uden ny nettilslutning

AktueltEl & Teknik08. 10. 2026

Mens mange venter på ny netkapacitet, vil energiselskabet OK etablere 70 batterianlæg over hele landet. Batterierne skal lagre grøn og billig strøm, aflaste elnettet lokalt og sikre kapacitet til den stigende elektrificering uden behov for ny nettilslutning. Danmark får stadig mere af sin strøm

Flere penge i fjernvarmepuljen sætter politisk retning for gasudfasningen

AktueltEnergi08. 10. 2026

2 millioner husstande har allerede fjernvarme. Og nu kan mange flere få det, fordi regeringen sætter politisk retning for fjernvarmeudrulningen med 200 millioner kroner i Finansloven til fjernvarmepuljen i 2027. - Jeg forstår godt den bekymring, mange danske boligejere har, nu vi står på tærsklen

ID-kort til medarbejderne på byggepladsen bliver snart et lovkrav

Branchenyt08. 10. 2026

På byggepladser kan flere hundrede medarbejdere fra forskellige virksomheder og faggrupper have deres daglige gang. Alligevel har synlig identifikation ikke været en fast del af hverdagen på samme måde, som det eksempelvis er tilfældet i lufthavne, på hospitaler og på mange andre større

DI: Aftale mellem Danmark og Tyskland baner vejen for nyt europæisk erhvervseventyr

BranchenytEnergiTop08. 10. 2026

Danmark og Tyskland har denne uge indgået en aftale om CO2-fangst og -lagring, der gør det muligt at transportere CO2 på tværs af landenes grænser og lagre den i undergrunden. Aftalen, der blev indgået i går, tirsdag, er startskuddet til et nyt erhvervseventyr for Danmark og udviklingen af et

Forbedret platform hjælper virksomheder med at få anlæg godkendt til elnettet

AktueltBranchenytEl & Teknik05. 10. 2026

Nu får opstillere af solcelleanlæg, vindmøller, store forbrugsanlæg og andre en nemmere vej gennem de krav og test, der er nødvendige, når deres anlæg skal tilsluttes eltransmissionsnettet. Testplatformen Model Test Bench er lanceret i en ny, forbedret version, bl.a. efter god feedback fra aktører i

Banedanmark er gået i gang med at elektrificere jernbanebroen over Limfjorden

El & Teknik05. 10. 2026

Elektrificeringen af jernbanebroen over Limfjorden er én af de få brikker, der mangler, før der kan køre eltog på den jyske hovedstrækning fra Fredericia og helt til Aalborg Lufthavn. Arbejdet med at elektrificere broen startede i uge 38, og i de følgende uger vil der blive opsat kørestrømsmaster,

Folketinget fjerner stopklodser for brintrøret og Hydrogen Danmark

AktueltBranchenytEnergi05. 10. 2026

Brintrøret – også kaldt for 7-tallet – skal forbinde de brintproducerende virksomheder i Danmark med de store industrivirksomheder i Tyskland. Efter planen skal grøn brint erstatte virksomhedernes brug af fossil energi og dermed gøre Europa grønnere og uafhængig af importeret, fossil energi. -

Ny lov er tiltrængt krisehjælp til et udpint forsyningsnet

EnergiTop05. 10. 2026

Danmarks grønne omstilling befinder sig i en regulær krise, siden det sidste vinter har stået klart, at kapaciteten i eltransmissionsnettet er tæt på brugt op i store dele af landet. Folketinget har nu taget det første, vigtige skridt for at aflaste det markante pres på transmissionsnettet her og

Partnerskab skal åbne døre til ADK-projektmarkedet

Security05. 10. 2026

Den klassiske nøgle i metal er mange steder blevet afløst af kort, brikker og mobiltelefoner. Rundt om på landets hoteller, plejehjem, skoler, boligforeninger og arbejdspladser er elektronisk adgangskontrol i dag en naturlig del af hverdagen. En af de løsninger, der har været med til at drive

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ECOFOSS A/S

    Udendørsbelysning til ethvert behov

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Snavsede solceller koster dyrt: Nyt webinar sætter fokus på effekttab

  • Shelly Group

    Shelly Device Finder – find den rigtige Shelly-enhed til opgaven

  • TEKLET ApS

    Når arbejdsdagen består af mange splidsninger, bliver ventetid en specifikation.

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Én fuldautomatisk testplatform til hele el- og energisektoren

  • Cabicon a/s

    Uforklarlige fejl i nettet? To nye arrangementer giver Forsyningsselskaberne svaret – før det bliver dyrt

  • TEKLET ApS

    Standardløsninger er sjældent standard i virkeligheden

  • Schneider Electric Danmark

    Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Test af PtX og batterier: Send 95 % af energien tilbage til nettet

  • HIN A/S

    Udstyret virker. Men hvad har I egentlig testet?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nyt lysanlæg på Brøndby Stadion reducerer energiforbruget markant

    08.10.2026

  • OK vil etablere 70 batterier over hele landet uden ny nettilslutning

    08.10.2026

  • Flere penge i fjernvarmepuljen sætter politisk retning for gasudfasningen

    08.10.2026

  • ID-kort til medarbejderne på byggepladsen bliver snart et lovkrav

    08.10.2026

  • DI: Aftale mellem Danmark og Tyskland baner vejen for nyt europæisk erhvervseventyr

    08.10.2026

  • Forbedret platform hjælper virksomheder med at få anlæg godkendt til elnettet

    05.10.2026

  • Banedanmark er gået i gang med at elektrificere jernbanebroen over Limfjorden

    05.10.2026

  • Folketinget fjerner stopklodser for brintrøret og Hydrogen Danmark

    05.10.2026

  • Ny lov er tiltrængt krisehjælp til et udpint forsyningsnet

    05.10.2026

  • Partnerskab skal åbne døre til ADK-projektmarkedet

    05.10.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}