• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltBranchenyt03. 02. 2025 | Allan Malmberg

482 virksomheder er foreløbig registreret til at måtte arbejde med nedrivning af asbest

AktueltBranchenyt03. 02. 2025 | Allan Malmberg

Foto: Freepik

Virksomheder skal efter nytår have autorisation til at kunne arbejde med asbest. En opgørelse fra Sikkerhedsstyrelsen viser, at ved udgangen af januar var der 482 i styrelsens autorisationsregister

Det er virksomheder inden for en lang række brancher, blandt andet entreprenører, tømrerfirmaer, kloakmestervirksomheder, vvs-installatørvirksomheder og nedbrydningsfirmaer.

Ud over at medarbejderne i firmaerne har de kvalifikationer, der skal til for at udføre asbestarbejde sikkert, skal de autoriserede virksomheder også have en fagligt ansvarlig, der sikrer, at asbestopgaverne i firmaet udføres korrekt.

– Asbest udgør en sundhedsfare, og derfor skal nedtagning af asbestholdige materialer udføres korrekt, både af hensyn til dem, der udfører arbejdet og til omgivelserne. Det er baggrunden for autorisationsordningen, og det er vigtigt, at autorisationen er på plads, når man bestiller et firma til en opgave, hvor håndværkerne kan komme i kontakt med asbest, siger kontorchef Evy Boe Madsen fra Sikkerhedsstyrelsen.

Firmaer, der ofte arbejder med nedrivning af asbestholdige materialer, har typisk selv en autorisation. Men en håndværker kan også vælge at bruge en underleverandør, hvis det kun er få gange, man risikerer at komme til at arbejde med asbest.

– Det er en god ide altid at sikre sig, at virksomheden har den nødvendige autorisation. Ellers risikerer man, at Arbejdstilsynet stopper arbejdet, hvis de kommer på tilsyn på byggepladsen, og værre endnu, at asbestarbejdet ikke bliver udført forsvarligt, så asbestfibre spreder sig til omgivelserne, siger Evy Boe Madsen.

Hvis man selv begynder at fjerne asbestholdige materialer, overtræder man Arbejdstilsynets regler og risikerer en bøde på lige fod med virksomheder, der ikke efterlever reglerne for asbestarbejde.

Se Sikkerhedsstyrelsen autorisationsregister her

Kilde: Sikkerhedsstyrelsen

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

NKT indvier udvidet kabelfabrik i Portugal

AktueltBranchenytKabler21. 10. 2026

Den 20. oktober markerede NKT ved en ceremoni i Portugal, at investeringen i at udvide produktionen af mellem- og højspændingskabler på fabrikken i Esposende nu er afsluttet. Den udvidede fabrik styrker NKT’s kapacitet og kompetencer for at imødekomme den høje efterspørgsel efter kabelsystemer

Green Power Denmark: Krisen i transmissionsnettet risikerer at vare i flere år

EnergiTop21. 10. 2026

Der er kapacitet nok i transmissionsnettet til, at private husholdninger og mindre virksomheder kan få den strøm, de har brug for, oplyser Energinet. Større virksomheder og fjernvarmeværker må i nogle tilfælde vente på, at der er kapacitet. Situationen er stadig kritisk, og vi kommer først ud af

DI: Genåbning af elnettet er godt nyt, men regeringen forstår ikke problemets alvor

AktueltEnergi21. 10. 2026

Det er godt og helt nødvendigt, at Energinet nu igen åbner for netadgang for samfundskritiske funktioner og virksomheder, der skal elektrificere. Men den akutte håndtering ændrer ikke ved det grundlæggende problem. Danmark mangler elnet og regeringens politiske svar lader fortsat vente på sig. -

Nefco finansierer Fremsyns udvidelse af biometanproduktion

AktueltEnergi19. 10. 2026

Nefco, den nordiske grønne bank, har indgået en finansieringsaftale på 6 mio. euro med det danske biogasselskab Fremsyn for at støtte opkøbet og opgraderingen af et biogasanlæg i Nordjylland. Investeringen vil gøre det muligt for Fremsyn at overtage og modernisere biogasanlægget i Vegger.

Forsyningstilsynet godkender Energinets krav til kunders modenhed og fremdrift

AktueltBranchenyt19. 10. 2026

Forsyningstilsynet har godkendt, at Energinet kan prioritere ansøgninger om tilslutning til eltransmissionsnettet efter projekternes modenhed og fremdrift. Dermed er en vigtig brik på plads, forud for at Energinet til november for første gang uddeler en pulje af kapacitet blandt de elproducenter og

Wavin satser på større projekter og fremtidssikrede løsninger

Energi19. 10. 2026

Den 29.-30. oktober danner Aalborg Kongres & Kultur Center rammen om Dansk Fjernvarmes Landsmøde 2026. Under temaet ”Et sikkert Danmark i et grønt Europa” sætter Landsmødet i år blandt andet fokus på grøn omstilling, elektrificering og øget forsyningssikkerhed. For Wavin bliver Landsmødet

Nordjylland nærmer sig 1.000 lynladeudtag

BranchenytEnergi19. 10. 2026

Antallet af offentligt tilgængelige lynladeudtag i Nordjylland nærmer sig med hastige skridt en markant milepæl: 1.000 ladeudtag. Med åbningen af Norlys nye lynladepark i Aalborg Lufthavn når landsdelen op på 954 offentligt tilgængelige lynladere. Det viser en optælling foretaget af Norlys. Den

Fjernvarme kan reducere procesindustriens CO₂-udledning med 15 %

EnergiTop19. 10. 2026

EUDP-projektet, RAPIDH (Renewable and Affordable Process-Integrated District Heating) leverer ny viden om, hvordan samspillet mellem fjernvarme og procesindustri kan bidrage til at reducere CO₂-udledninger og samtidig styrke industriens konkurrenceevne. Projektet har undersøgt, hvordan fjernvarme

Ventcroft bliver til NKT

AktueltBranchenytEl & Teknik14. 10. 2026

NKT omdøber det britiske Ventcroft Ltd til NKT, hvilket markerer næste skridt i virksomhedens succesfulde integration med NKT efter opkøbet i 2022. Ændringen bringer fabrikken i Runcorn, UK, fuldt ind under NKT-brandet. Ventcrofts ekspertise inden for brandsikker strømkabelteknologi kombineres

TP-Link og iFiber tilbyder danske boligforeninger gratis etablering af fibernet

AktueltEl & Teknik14. 10. 2026

TP-Link og danske iFiber indgår et samarbejde om en ny internetløsning målrettet danske boligforeninger. Løsningen kombinerer etablering af fibernet med Wi-Fi 7-teknologi og skal gøre det lettere for boligforeninger at tilbyde beboerne en hurtig og stabil internetforbindelse. En hurtig

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ECOFOSS A/S

    Fleksibel belysning til ethvert behov

  • Schneider Electric Danmark

    Buildings Day 2026: Hvad virker faktisk i nordiske bygninger?

  • ODU Denmark

    Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

  • Shelly Group

    Trådløs lysdæmpning med Shelly – uden gateway eller ekstra kabelføring

  • TEKLET ApS

    Kravene til dokumentation og kontrol i datacentre er blevet markant skærpet.

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Intelligent streng-overvågning optimerer driften af solcelleanlæg

  • HIN A/S

    Køb Fluke i efteråret 2026 – og få mere måleudstyr med i købet

  • TEKLET ApS

    Anritsu Coherent OTDR – til de lange fiberstræk

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Hjælp når lokummet brænder – Svanemærket byggeri

  • Schneider Electric Danmark

    Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • NKT indvier udvidet kabelfabrik i Portugal

    21.10.2026

  • Green Power Denmark: Krisen i transmissionsnettet risikerer at vare i flere år

    21.10.2026

  • DI: Genåbning af elnettet er godt nyt, men regeringen forstår ikke problemets alvor

    21.10.2026

  • Nefco finansierer Fremsyns udvidelse af biometanproduktion

    19.10.2026

  • Forsyningstilsynet godkender Energinets krav til kunders modenhed og fremdrift

    19.10.2026

  • Wavin satser på større projekter og fremtidssikrede løsninger

    19.10.2026

  • Nordjylland nærmer sig 1.000 lynladeudtag

    19.10.2026

  • Fjernvarme kan reducere procesindustriens CO₂-udledning med 15 %

    19.10.2026

  • Ventcroft bliver til NKT

    14.10.2026

  • TP-Link og iFiber tilbyder danske boligforeninger gratis etablering af fibernet

    14.10.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}