• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

Branchenyt25. 09. 2024 | Allan Malmberg

Virksomhederne har igen fået fast grund under fødderne – usikkerheden er ovedrevet

Branchenyt25. 09. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Claus Sall

Danske industrivirksomheder har igen fået fast grund under fødderne efter et par år, hvor priserne på de enkelte råvarer og halvfabrikata begyndte at svinge langt mere end normalt.

Det slår nye tal fra Prognosecenteret fast.

– Den super gode nyhed er, at usikkerheden omkring priser og omkostninger er faldet siden andet halvår 2022, og nu er vi tilbage på det lave niveau fra før Covid19, energikrise og forsyningsproblemerne ramte de danske virksomheder, siger Cheføkonom i Prognosecenteret, Martin Kyed.

De seneste år er udfordringerne med inflation og stigende priser for forbrugerne blevet dækket grundigt af medierne i Danmark. Det er også meget relevant, fordi det påvirker husholdningernes købekraft, reallønnen for de beskæftigede og renterne.

Samme fokus har der ikke været på de udfordringer, der opstår, når priserne bliver så volatile, at virksomhederne ikke kan bruge observerede ændringer som retningsangivende prissignaler.

For virksomhederne er udfordringen nemlig mest usikkerheden om niveauet. I virkeligheden kan virksomheder være ligeglade med, om inflationen er 1 procent, 2 procent eller 5 procent, hvis bare prisstigningerne er stabile. Markedsøkonomien vil skabe en situation, hvor priserne generelt afspejler ressourceforbruget og virksomhedernes afkast afspejler hvor dygtige de er til at levere noget værdifuldt til deres kunder.

Når priserne pludselig stikker af, så opstår der imidlertid mulighed for store tab, der kan føre til konkurser. Eksemplerne fra virkeligheden står ifølge cheføkonomen i kø:

– I byggeriet har vi set mange tvister og konkurser, der i sidste ende er et resultat af de tab, som stigende omkostninger gav anledning til. Vi så til gengæld også, at nogle virksomheder med speciale i energimarkedet fik enorme gevinster, da energipriserne eksploderede. Det var bestemt ikke kun et udtryk for, at de var dygtige.

Siden da har virksomheder gjort meget for at reducere usikkerheden. Forsyningskæderne er blevet udbygget, så de er mere robuste i forhold til forsyning. Virksomhederne importerer generelt fra flere lande end tidligere.

Der er også opbygget langt større lagerkapacitet, så man i højere grad kan købe mængder, når priserne er fornuftige. Markedsøkonomien har dermed givet incitament til en transition mod stabilitet.

– Der er helt sikkert choks – fx pga. fejlslagen høst af appelsiner, kakao, kaffe eller andre ting. Og vi har også set meget høje fragtpriser i kølvandet på Houthi-angreb i Det Røde Hav. Men vi ser simpelthen ikke, at det påvirker virksomhedernes indkøbspriser på samme måde mere. Det viser prisstatistikken klart og utvetydigt, lyder det fra Martin Kyed.

Virksomhederne oplever i 2024 en prisstabilitet på både deres materialer og deres samlede varekurv, som svarer til situationen i 2019. På den baggrund er det også naturligt at forvente et mere efficient marked, færre tab og – med tiden – færre konkurser.

Kilde: Prognosecenteret


Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Ny tendens på elmarkedet har bidt sig fast: Nu får du den billigste strøm midt på dagen

Energi18. 03. 2026

I takt med at vi har fået mildere temperaturer og mere sol, har mønstret også ændret sig for, hvornår på døgnet, man finder de billigste elpriser. I marts har det derfor været mellem klokken 12 og 15, at man skulle starte opvaskemaskinen, lade elbilen eller bruge tørretumbleren, hvis man vil

Elforbruget på Bornholm slog rekord igen og igen i årets første måneder

AktueltEnergi16. 03. 2026

Både i januar og februar slog elforbruget på Bornholm rekorder. Opgørelser fra elnetselskabet TREFOR El-net Øst viser, at det samlede elforbrug på øen aldrig har været højere, og hele 17 gange siden nytår har dagsforbruget slået den tidligere rekord. Årsagen er blandt andet, at der har været god

Silkeborg Forsyning indgår nyt samarbejde og indfører el-drevne skraldebiler

Energi16. 03. 2026

Silkeborg Forsyning A/S har skrevet kontrakt med renovatørvirksomheden City Container Danmark A/S om hentning af silkeborgensernes affald. Mindst 86 procent af tømningerne vil ske med eldrevne skraldebiler, når de fra september 2027 overtager affaldsindsamlingen. Over tid vil andelen af eldrevne

Revolution Wind leverer første den strøm til amerikanske New England

AktueltEnergi16. 03. 2026

Havvindmølleprojektet Revolution Wind-projektet er begyndt at levere strøm til New Englands elnet, hvilket styrker regionens elforsyning og er med til at nedbringe strømpriserne for forbrugerne. Revolution Wind, LLC, et 50/50-joint venture mellem Global Infrastructure Partners’ Skyborn Renewables

Elektrikere er med til at sikre den grønne omstilling – de bedste talenter er klar til DM i Skills

BranchenytTop13. 03. 2026

Når fem af Danmarks dygtigste elektrikerlærlinge samles i år til DM i Skills i Hjørring den 22.-25. april, er det igen med støtte fra den globale leder inden for energiteknologi, Schneider Electric. Sponsoratet sætter fokus på talentudvikling, elektrikernes rolle i den grønne omstilling og

APCOA overdrager den danske ladeinfrastruktur til Clever i løbet af i år

EnergiFlåde13. 03. 2026

Clever overtager omkring 100 ladestandere fra APCOA i Danmark og får fremover ansvaret for drift og udbygning af ladeinfrastrukturen på de pågældende parkeringsområder. Udskiftningen af ladeudstyret forventes at finde sted i løbet af 2026. - Overdragelsen gør det muligt at samle og modernisere

Efter cirka 11 år står den 172 kilometer lange Vestkystforbindelse omsider klar

EnergiTop11. 03. 2026

400 kV-højspændingsforbindelsen, der strækker sig fra Holstebro i nord til den dansk-tyske grænse, står klar. Den har fået navnet Vestkystforbindelsen, og det har taget 11 år at komme så langt. Ikke at bygge den - anlægsarbejdet af 172 km lange højspændingsforbindelse har faktisk kun taget små

Organisation: Tilgangen er forkert – løsningen er flere kolleger og ikke tidligere pension

Branchenyt11. 03. 2026

I valgkampen fyger det rundt med det ene pensionstilbud efter det andet. Men indenfor det tekniske erhvervsliv er det en helt anden kamp, der skal tages. Her mangler man kolleger Mens resten af arbejdsmarkedet i gennemsnit stempler ud efter 32,8 timer på jobbet, bliver hjelmen på hovedet i

Signify lancerer sit nye bæredygtighedsprogram: Brighter Lives, Better World 2030

Belysning11. 03. 2026

Signify har lanceret Brighter Lives, Better World 2030, et nyt initiativ, der skal udbrede effektiv og bæredygtig belysning, som forbedrer liv, reducerer energiforbrug og skåner vores fælles ressourcer. Programmet understøttes af nye initiativer, der skal hjælpe kunderne med at nå deres

Debatindlæg: PtX kræver solcelleparker – hverdagsstrøm bør komme fra solceller på tage og facader

AktueltEnergi11. 03. 2026

Adm. direktør i Swisspearl Jens Norddal tager i dette indlæg fat på problemstillingen mellem et øget behov for grøn strøm og en øget modstand mod solcelleparker. Modstanden mod store solcelleparker vokser, og i flere kommuner har borgerne protesteret mod, at åbne landskaber bliver plastret til

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ODU Denmark

    Strømlinet test-setup og stabile forbindelser

  • Brødrene Dahl

    Brødrene Dahl lancerer batterier med indbygget indtjening

  • TEKLET ApS

    IANOS Fiber Management System – hurtig adgang, fleksibel udbygning og klar til fremtiden

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    OMICRON CMC træning i Kolding 23-25 juni

  • Elma Instruments A/S

    Nyhed – Professionel fugtmåling med dokumentation i én løsning

  • ECOFOSS A/S

    Fleksibelt indbygningsspot til inde og ude

  • TEKLET ApS

    Service af Sumitomo-splidsemaskiner – i Danmark.

  • Schneider Electric Danmark

    Kom til webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

  • Signify Denmark A/S

    Sådan skaber intelligent belysning smartere kontorer

  • LAN-COM A/S

    AO Johansen lagerfører nu LAN-COMs Fiberoptiske MPO-program

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny tendens på elmarkedet har bidt sig fast: Nu får du den billigste strøm midt på dagen

    18.03.2026

  • Elforbruget på Bornholm slog rekord igen og igen i årets første måneder

    16.03.2026

  • Silkeborg Forsyning indgår nyt samarbejde og indfører el-drevne skraldebiler

    16.03.2026

  • Revolution Wind leverer første den strøm til amerikanske New England

    16.03.2026

  • Elektrikere er med til at sikre den grønne omstilling – de bedste talenter er klar til DM i Skills

    13.03.2026

  • APCOA overdrager den danske ladeinfrastruktur til Clever i løbet af i år

    13.03.2026

  • Efter cirka 11 år står den 172 kilometer lange Vestkystforbindelse omsider klar

    11.03.2026

  • Organisation: Tilgangen er forkert – løsningen er flere kolleger og ikke tidligere pension

    11.03.2026

  • Signify lancerer sit nye bæredygtighedsprogram: Brighter Lives, Better World 2030

    11.03.2026

  • Debatindlæg: PtX kræver solcelleparker – hverdagsstrøm bør komme fra solceller på tage og facader

    11.03.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik