• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltEnergi27. 03. 2023 | Allan Malmberg

Solceller er noget man har i Jylland – både i terrænet og på hustagene

AktueltEnergi27. 03. 2023 | Allan Malmberg

Jylland lægger i høj grad både jord og tage til den danske produktion af vedvarende energi. Det er velkendt, at det er jyske kommuner, dog med en enkelt undtagelse, der trækker læsset på vindmølle-siden, men nu viser tal fra Danmarks Statistik, at det samme gør sig gældende omkring solceller.

Det er nemlig her man finder både flest husholdninger med de små anlæg, og ligeledes her største industrielle anlæg er etableret.

Den største kapacitet til at omdanne sol til energi er i Aabenraa kommune, hvor store anlæg samlet har en maksimal kapacitet på ca. 300 MW elektricitet. Det vil sige, at disse anlæg kan generere op til 300 MW strøm i timen, når solen skinner.

Til sammenligning bruges der ca. 5.000 MW i timen på en almindelig hverdag i Danmark. Også i hver af kommunerne Vejle, Holstebro, Faxe og Lolland er der store anlæg, der samlet kan generere en høj produktion af energi på over 100 MW i timen fra solceller. De fylder i landskabet, da et anlæg til 100 MW fylder ca. en kvadratkilometer.

– Mange husholdninger har haft mindre anlæg i mange år, men det er nyt, at vi er begyndt at se de meget store industrielle anlæg i Danmark. De kommer højst sandsynligt til at fylde mere og mere i fremtiden i takt med den grønne omstilling og regeringens planer om øget produktion af el fra solceller og vindmøller, siger Ole Olsen, specialkonsulent i Danmarks Statistik.

I alt er der 75 store anlæg i Danmark. Store anlæg er anlæg, der under optimale betingelser kan producere mere end 1 MW strøm i timen.

Med 4.100 anlæg var der antalsmæssigt flest små anlæg i Aarhus Kommune. De 15 kommuner med flest små solcelleanlæg ligger alle i Jylland. Vi skal helt ned til den 16. kommune på listen, før vi forlader Jylland og skal til Næstved.

Frederiksberg, Læsø og Fanø er de kommuner med færrest antal solcelleanlæg. Hernæst følger Københavns Vestegn.

Ser man derimod på andelen af solcelleanlæg pr. bolig er det en lidt anden historie, for her topper Fanø, Læsø, Ærø og Samsø. Så mange af beboerne har her valgt at omsætte solens stråler til elektricitet, at det samlet for disse ø-kommuner er mere end hver tredje bolig, der har et solcelleanlæg.

Også Langeland, som er en ø-kommune, har en høj andel af boliger med et solcelleanlæg. En forklaring kan være, at boligerne i ø-kommunerne næsten kun består af fritliggende huse.

Relativt færrest solceller er der i Københavns kommune, hvor der kun er 0,05 pct. anlæg pr. bolig. Det skyldes formentligt, at her er mange etagebyggerier.

I 2022 leverede solcellerne 6 procent af Danmarks samlede produktion af elektricitet.

Kilde: Danmarks Statistik

Skrevet i: Aktuelt, Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Energinet skal have godkendt model for større nettilslutninger

AktueltBranchenytEnergi04. 09. 2026

Energinets anvendelse af en ny model for nettilslutninger kræver Forsyningstilsynets forudgående godkendelse af modellens prioriteringskriterier og modenhedskrav. Det fremgår af en afgørelse, som Forsyningstilsynet lige har offentliggjort. Energinet udmeldte den 27. maj 2026 en ny model for

Philips Hue udvider mulighederne for intelligent belysning

Belysning04. 09. 2026

Signify annoncerer en vifte af innovation til Philips Hue, som er udviklet til at gøre smart belysning mere intelligent, mere medrivende og smukkere integreret i hjemmet. De seneste nyheder inden for software, underholdning, design og produkter er udviklet på baggrund af kundernes feedback og

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

El & TeknikEnergiTop04. 09. 2026

Verdens første kontor-anlæg for CO₂-fangst bliver sat i drift i denne bygning i Aarhus. Selvom demonstrationsprojektet, der baserer sig på et anlæg udviklet af finske Soletair Power, har en beskeden effekt i den store klimasammenhæng, rækker ambitionen længere. Hvis teknologien, som kobles

Grønt lys til solceller på offentlige bygninger

AktueltEnergi04. 09. 2026

Et enigt Folketing har i dag vedtaget en lovændring, der betyder markant enklere regler for kommunale og regionale solcelleanlæg. Lovændringen betyder blandt andet, at kommuner og regioner kan etablere og drive solcelleanlæg på deres bygninger uden at skulle udskille aktiviteten i et særskilt

Hør mere om humanoide robotter i industrien på Automatik 2026

Automation04. 09. 2026

I dag starter messen, Automatik 2026, og den dykker blandt andet ned i den næste store revolution inden for industriel automatisering med indlæg fra faglig leder, Søren Peter Johansen, fra Teknologisk Institut. Han starter med et overblik over de førende globale producenter på markedet. Hvad kan de

Schneider Electric lancerer pladsbesparende løsning til eltavler

El & TeknikMateriel02. 09. 2026

Moderne brugsgenstande og intelligente systemer øger presset på bygningers elinstallationer. Samtidig bliver teknikrum ofte mindre og kravene til sikkerhed større. En ny generation af kompakte RCBO-enheder fra Schneider Electric skal gøre det muligt at udvide beskyttelsen uden at udskifte

Kemp & Lauritzen overtager aktiviteterne i Vollerup El-service

Branchenyt02. 09. 2026

Teknikvirksomheden Kemp & Lauritzen har indgået aftale om at overtage aktiviteterne i Vollerup El-service ApS i Sønderborg. Med købet styrker Kemp & Lauritzen sit landsdækkende værditilbud og sin lokale position i Syd- og Sønderjylland, som er et vigtigt vækstområde for teknikpartneren, hvor

Cerius-Radius vil have strammet reglerne for elleverandørernes brug af elnettet

AktueltBranchenytEnergi02. 09. 2026

Cerius og Radius vil have opdateret den brancheaftale, som giver elleverandører mulighed for at bruge netselskabernes del af elnettet. Der skal blandt andet være strengere krav til betaling og det økonomiske fundament hos elleverandørerne, lyder det fra Cerius-Radius. Sommeren igennem har

SDU-forskere vil gøre elbiler til trådløse energilagre

AktueltEnergi02. 09. 2026

Man parkerer sin elbil på en almindelig parkeringsplads. Under bilen ligger en ladeplade, som automatisk begynder at overføre strøm – helt uden  behov for et kabel. Men strømmen skal ikke kun kunne bevæge sig fra elnettet til bilen. Når elnettet har brug for ekstra kapacitet, skal energi fra

NKT indvier udvidet kabelfabrik i Asnæs

KablerTop02. 09. 2026

NKT har afsluttet udvidelsen af fabrikken i Asnæs, hvor der produceres mellemspændingskabler. Det opgraderede og udvidede anlæg står nu foran at blive taget i fuld kommerciel drift. Søndag den 6. september markerer NKT udvidelsen ved et arrangement, hvor økonomi- og indenrigsminister Pia Olsen Dyhr

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ECOFOSS A/S

    Neoline – bæredygtig belysning til store rum

  • Coromatic A/S

    Forsvaret skal ikke købe hurtigt. Det skal købe rigtigt

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Megger klar med nyt kompakt system til kabelidentifikation

  • Coromatic A/S

    Robusthed er blevet et ledelsesansvar – og et konkurrenceparameter

  • Coromatic A/S

    Forsvaret skal ikke købe hurtigt. Det skal købe rigtigt

  • Shelly Group

    Shelly på IFA 2026: Kamera, Matter i Wall Display og Thread understøttelse

  • TEKLET ApS

    Skal du med til Datacenter Forum Copenhagen 2026?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Hvad har Hollands berømte dæmninger og dit industrielle anlæg til fælles?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ny målemetode optimerer EMC-analyse: Langer SDM til hardware-udvikling og uddannelse

  • Elma Instruments A/S

    Ny Elma Laser X2 Pro krydslaser – Større rækkevidde og høj synlighed på byggepladsen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Energinet skal have godkendt model for større nettilslutninger

    04.09.2026

  • Philips Hue udvider mulighederne for intelligent belysning

    04.09.2026

  • Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

    04.09.2026

  • Grønt lys til solceller på offentlige bygninger

    04.09.2026

  • Hør mere om humanoide robotter i industrien på Automatik 2026

    04.09.2026

  • Schneider Electric lancerer pladsbesparende løsning til eltavler

    02.09.2026

  • Kemp & Lauritzen overtager aktiviteterne i Vollerup El-service

    02.09.2026

  • Cerius-Radius vil have strammet reglerne for elleverandørernes brug af elnettet

    02.09.2026

  • SDU-forskere vil gøre elbiler til trådløse energilagre

    02.09.2026

  • NKT indvier udvidet kabelfabrik i Asnæs

    02.09.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}