• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiFlåde07. 04. 2025 | Allan Malmberg

Søster-bil fra Nissan og Renault vandt titlen som Årets Varebil i Danmark

EnergiFlåde07. 04. 2025 | Allan Malmberg

Foto: Renault

Årets Varebil i Danmark er ikke én, men to biler, dog ganske ens. Det handler om søsterbilerne Renault Master og Nissan Interstar.

Modellerne kommer både som diesel og el, men det var ikke mindst de eldrevne versioner, som var med til at sende dem helt til tops.

Trods de hører til 3,5 tons klassen, er rækkeviden op på næsten 450 km, og dermed langt foran mange andre varevogne – både i den helt lille klasse og 1 tons klassen.

Baggrunden for den lange rækkevidde skal hentes i bedre aerodynamik. Bagenden er smallere end forenden for at optimere aerodynamikken og bagvinduet er asymmetrisk, Kølerhjelmen er kortere, vinduet er placeret længere fremme og har ændret hældning, og blandt andet sidespejlene er gjort endnu mere aerodynamiske.

Man kan vælge mellem to batteristørrelser – 40 og 87 kWh, og motorer, der yder mellem 130 og 140 hk. Momentet er altid på 300 Nm.

Ligesom Nissan og Renault tilbyder 22 kW AC-opladning som standard på personbilsmodellerne, gør man det også på varevognene. Ikke mindst 22 kW AC-opladning gør, at man virkelig kan hente rækkevidde ved at koble på en destinationslader (også kaldet normallader)

Selv det store batteri kan gå fra 10 til 100 procent på cirka 4 timer ved sådan en lader. I en bil med bare 11 kW, vil det tage stort set en hel arbejdsdag at få fyldt batteriet.

Som noget helt nyt vil bilerne have V2L og V2G muligheder ( fra efteråret 2025) Dette betyder, at man kan oplade eksterne elementer, som powertools fra et stik i førerkabinen eller varerummet. Er bilen ombygget til eksempelvis kølebil, vil man også kunne bruge bilens batteri til dette formål.

Ud over at kunne oplade eksterne elementer, vil man også kunne føre strøm tilbage i el-systemet (V2G).

Er man, trods de mange fordele ved de eldrevne modeller, ikke klar til at hoppe på en elbil, kommer de også som diesel i tre forskellige varianter130, 150 og 170 hk.

Kilde: Renault

Skrevet i: Energi, Flåde

Seneste nyt fra redaktionen

Eltel Danmark styrker ledelsen med to nye chefer

Branchenyt03. 11. 2026

Michael Dyremose er blevet chef for Fiber og Kenneth Aurbo er vendt tilbage til Eltel som chef for Infrastruktur, hvor virksomhedens arbejde med mobilnet og indendørs mobildækning nu er samlet. Begge er indtrådt i den danske ledelsesgruppe. Eltel Danmark har i år vundet store kontrakter med

Kesko har opkøbt Brødrene Dahl-selskaberne i Danmark og Norge og Dahl i Sverige

BranchenytEl & Teknik03. 11. 2026

Kesko meddelte den 15. juni 2026, at selskabet ville opkøbe Dahl-aktiviteterne i Danmark, Sverige og Norge fra Saint-Gobain. Den samlede, illustrative nettoomsætning for de opkøbte selskaber udgjorde 2,1 mia. euro i 2025: Dahls nettoomsætning i Sverige udgjorde 0,9 mia. euro, i Norge 0,6 mia. euro

Mørke og dyr gas: Oktober bød på rekorddyr strøm

AktueltEnergi03. 11. 2026

Oktober blev rekorddyr for de danske elkunder. Aldrig tidligere har den gennemsnitlige elpris været højere i oktober end i år. Den rene elpris endte nemlig på 1,19 kr./kWh og 1,22 kr./kWh i gennemsnit for henholdsvis Vestdanmark (DK1) og Østdanmark (DK2). Til sammenligning var gennemsnitsprisen

Når julelysene slukkes, tænder Copenhagen Light Festival

AktueltBelysning03. 11. 2026

De første lysværker tændes allerede i midten af januar, inden festivalen for alvor folder sig ud mellem 29. januar og 21. februar, 2027. Festivalen fortsætter gennem vinterferien i uge 7, hvor både københavnere og besøgende går på opdagelse i en by fuld af lyskunst. Ifølge tal fra Danmarks Statistik

NKT sikrer langsigtede rammeaftaler med N1 til udbygningen af Danmarks elnet

El & TeknikTop03. 11. 2026

NKT er blevet tildelt tre nye rammeaftaler af N1 om levering af lav- og mellemspændingskabler op til 72 kV. Aftalerne trådte i kraft i tredje kvartal 2026 og har en indledende løbetid på seks år med mulighed for yderligere forlængelser. Aftalerne omfatter en forventet årlig leverance på 700-1.000 km

NexGeM: Nyt afsnit på Hannover Messe 2027 for digitalisering af maskiner og værktøj

AktueltEl & TeknikMateriel29. 10. 2026

VDW, der er Tysklands brancheorganisation for maskin- og værktøjsbyggere slår sig i dagene 5. til 8. april, 2027, sammen med Hannover Messe med specialafsnittet under messen: Next Generation Metalworking (NexGeM), som er egen messe-i-messen for digitalisering inden for maskin- og værktøjsbygning.

DI: Stort flertal af virksomheder virksomhederne vil hjælpe i kriser

Branchenyt29. 10. 2026

En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 81 procent af virksomhederne gerne vil bidrage til en fælles beredskabsindsats ved kriser som stormflod, forsyningssvigt eller sabotage. Men samtidig ved hele 64 procent af virksomhederne ikke hvem de skal kontakte for at hjælpe. - Tallene er markante.

Epiq ApS tilbagekalder stikdåser og dobbeltstik

Tilbagekaldelser29. 10. 2026

Epiq ApS tilbagekalder følgende produkter, der er solgt i Bilka og Føtex fra 2. juni til 18. september 2026: Produkt                                                                  EAN-kodeSCOOP ledningssæt med 3 stikdåser, 1,5 m   5713359129661BASIS ledningssæt med 4 stikdåser, 1,5 m

Oxford-analyse: Cirkulære løsninger gav økonomiske fordele i 74 % af de analyserede belysningsprojekter

AktueltBelysning29. 10. 2026

Signify offentliggør en analyse af konkrete belysningsprojekter forud for COP31 i Antalya. Analysen er gennemført af University of Oxford’s Circular Economy and Sustainability Lab og Academics for Circular Economy e.V. med støtte fra Signify. Forskerne har analyseret 50 konkrete

Kernekraft kan styrke vindkraftens økonomi og Danmarks fremtidige elsystem

EnergiTop29. 10. 2026

Det internationale konsulenthus Quantified Carbon udgiver i dag analysen ”Danmarks elforsyning i 2050 – En vurdering af klimaneutrale elsystemer” udarbejdet for Kernekraftalliancen. Formålet er at skabe et gennemskueligt, teknologineutralt og analytisk funderet grundlag for, hvordan forskellige

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Vis, hvem du er

  • TEKLET ApS

    Gør adgang hurtigere, mere smidig og mere sikker med biometrisk adgangskontrol

  • LAN-COM A/S

    LAN-COM A/S ansætter erfaren PA til ledelsen

  • Cabicon a/s

    Nu er det her endelig…

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    BLICHFELD Power & Measurements A/S kan i år fejre 45-års jubilæum

  • ABB

    Fra TV-skærm til virkelighed – med det rette touch

  • TEKLET ApS

    Når splidsningen driller, er det ikke altid maskinen

  • ECOFOSS A/S

    Professionel rådgivning og sparring med ECOFOSS

  • Coromatic A/S

    Coromatic udvider produktionen for at styrke Nordens beredskab

  • LAN-COM A/S

    Fiber To The Desk (FTTD): Sådan etablerer du fiber helt ud til arbejdspladsen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Eltel Danmark styrker ledelsen med to nye chefer

    03.11.2026

  • Kesko har opkøbt Brødrene Dahl-selskaberne i Danmark og Norge og Dahl i Sverige

    03.11.2026

  • Mørke og dyr gas: Oktober bød på rekorddyr strøm

    03.11.2026

  • Når julelysene slukkes, tænder Copenhagen Light Festival

    03.11.2026

  • NKT sikrer langsigtede rammeaftaler med N1 til udbygningen af Danmarks elnet

    03.11.2026

  • NexGeM: Nyt afsnit på Hannover Messe 2027 for digitalisering af maskiner og værktøj

    29.10.2026

  • DI: Stort flertal af virksomheder virksomhederne vil hjælpe i kriser

    29.10.2026

  • Epiq ApS tilbagekalder stikdåser og dobbeltstik

    29.10.2026

  • Oxford-analyse: Cirkulære løsninger gav økonomiske fordele i 74 % af de analyserede belysningsprojekter

    29.10.2026

  • Kernekraft kan styrke vindkraftens økonomi og Danmarks fremtidige elsystem

    29.10.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}