
Med en prisforskel på cirka 96 øre mellem septembers dyreste og billigste dag, oplevede danske elkunder i september de mest svingende elpriser siden februar. Måneden bød også på den dyreste dag for danske elkunder i over et halvt år.
Det viser en månedsopgørelse fra Danmarks største energiselskab, Andel Energi.
Med en gennemsnits elpris på ca. 9,7 øre per kilowatt-time blev mandag d. 15. september månedens billigste dag. Modsat toppede elprisen tirsdag d. 9. med en elpris på ca. 106 øre før skatter, afgifter, tariffer mv. Det er den dyreste dag for danske elkunder siden d. 17. februar.
Prisforskellen på ca. 96 øre mellem den dyreste og billigste dag er den største forskel i løbet af en kalendermåned siden februar. Dengang var forskellen på ca. 98,8 øre per kilowatt-time.
– Det er ikke usædvanligt med store prisforskelle i løbet af en måned. Men prisforskelle i den størrelse ser vi dog oftest i vintermånederne, hvor elforbruget og dermed efterspørgslen efter strøm er størst, siger Josefine Walter, der er kommerciel direktør i Andel Energi.
Gennemsnitsprisen landede i september på ca. 62,6 øre. Lidt over årsgennemsnittet på 60,7 øre.
Det er ikke kun i løbet af en måned, at danske elkunder oplever at priserne svinger op og ned. Også i løbet af det samme døgn, kan der være store prisforskelle. I går, onsdag d. 1. oktober var den rå elpris – det vil sige elprisen uden skatter, afgifter, nettariffer mv. – ca. 49 øre per kilowatt-time mellem kl. 12 og 13, mens timeprisen stiger til hele 254 øre mellem 19 og 20.
– Når vi analyserer de rå elpriser hen over døgnet, tegner der sig et tydeligt mønster. I de første ni måneder af 2025 er det i timen mellem kl. 13 og 14, at elprisen er billigst. Her er gennemsnitsprisen ca. 28,3 øre per kilowatt-time. Modsat kan vi se, at prisen topper mellem 19 og 20. Her er elprisen i gennemsnit ca. 145 øre før skatter, afgifter og nettariffer, siger Josefine Walter.
Kilde: Andel Energi