• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop07. 03. 2025 | Allan Malmberg

Ringsted-fabrik blev CO2-neutral fire år før det var planlagt – nu er kursen sat mod nul-emission

EnergiTop07. 03. 2025 By Allan Malmberg

Foto: Schneider Electric

Målet for Schneider Electrics Smart Factory i Ringsted var at være CO2-neutral i 2029. Men det er gået langt hurtigere for virksomhedens produktionsfabrik.

Allerede her i 2025, fire år før tid, er målet nået

Det store spring er sket, fordi fabrikken bliver koblet op til det lokale fjernvarmenet i Ringsted, hvor overskudsvarme fra fabrikkens maskiner sendes ud til fjernvarmenettet.

– Det er simpelthen helt fantastisk, at Schneider Electric nu har skabt en CO2-neutrale fabrik, og at vi derudover indfrier vores målsætning hele fire år før planlagt. Fabrikken er et vigtigt led i vores mission om at fremme den grønne omstilling i Norden, og dermed både en milepæl for os og samfundet, siger Corentin Neuville, der er direktør for Schneider Electrics fabrik i Ringsted.

For over 20 år siden traf Schneider Electric et strategisk valg om at gå væk fra
højspændingsledninger og betjening af kraftværker til at fokusere på datacentre, lagring af solcelleenergi og grønne løsninger, der skal gøre verden mere elektrificeret, energieffektiv og digital.

Siden arbejdet med at opnå CO2-neutralitet startede i 2010, har Schneider Electric gradvist taget sin egen medicin i al den tid, projektet har stået på.

Foruden udskiftning til LED-belysning, indførelse af vandkølingssystem og en implementering af energiforsyning fra grønne energikilder som sol- og vindenergi til fabrikken, har Schneider Electric anvendt deres egen software i form af EcoStruxure og Ressource Advisor til at monitorere og optimere arbejdet.

Det betyder, at den globale energioptimeringsspecialist nu sidder på en stor mængde viden, de glæder sig til at dele ud af.

– Vi har taget vores egen medicin, og det skaber naturligvis stor værdi for os, men det skaber i høj grad også værdi for samfundet, da vi nu kan udbrede den viden, vi har tilegnet os, til andre sektorer. Men vi er ikke færdige med at lære. Vi er allerede godt i gang med at sænke udledningerne yderligere og gøre fabrikken helt emissionsfri, hvilket vi forventer sker inden for ganske få måneder, siger Corentin Neuville.

Og det er ikke uden grund, at Schneider Electric har placeret og fastholder produktionen af blandt andet LK FUGA-brandet på Ringsted-fabrikken.

– Ud fra et økonomisk perspektiv er Danmark dyr, hvis man sammenligner lønninger og produktionsomkostninger med andre lande i Europa. Til gengæld er Danmark langt mere fremme inden for bæredygtige teknologier, og hvis vi kigger på udledning af CO2, kan vi ikke ligge meget bedre, siger Corentin Neuville og giver som eksempel, at det koster et ton CO2 at transportere et tons varer fra Kina til Danmark, mens det kun koster 12 kilo CO2 per tons varer at få det transporteret fra fabrikken i Ringsted rundt i Danmark og dele af Skandinavien.

Kilde: Schneider Electric

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

El & Teknik slog alle tidligere rekorder – giver messen mod på at vokse sig større til 2028

BranchenytEl & TeknikTop12. 05. 2026

Både udstillerne og arrangørerne kan kun være tilfredse med 2026-udgaven af El & Teknikmessen i Odense Congress Center. Med 11.377 besøgende blev der sat nyt besøgsrekord, og som om det ikke var nok, kunne de konstatere, at stigningen var jævnt fordelt over alle tre dage, der alle satte ny

Nyt fra egne rækker – de tre heldige vindere fra konkurrencen på El & Teknik-messen

BranchenytEl & Teknik12. 05. 2026

Traditionen tro stod Elfokus.dk og magasinet El+Energi bag en konkurrence på El & Teknikmessen. Og så det også er tradition, kunne tre heldige deltagere, hver vinde en lækker M12 FDDXKIT-202X fra Milwaukee. De tre heldige vindere blev:Janick Pihl, RingstedMartin Larsen, HelsingeSimon

Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

AktueltEnergi11. 05. 2026

De findes i vindmøller. De findes i varmepumper. De findes, hvor der er brug for stærk og sikker energiforsyning. Det drejer sig om powerchips, og et hold forskere fra Aalborg Universitet har fremstillet en unik powerchip baseret på materialet galliumoxid. Det er der flere gode grunde til at være

Elprisen faldt i april – men til et højt niveau

Energi11. 05. 2026

Lunere vejr og større produktion af solenergi sendte elprisen nedad i april. Set over hele april var den gennemsnitlige elpris i Østdanmark ca. 59,4 øre per kilowatt-time før skatter, afgifter, tariffer mv. Til sammenligning var gennemsnitsprisen 72,5 øre i marts. I Vestdanmark var den

Private bilkøbere har stort set vendt ryggen til de fossile alternativer i april

AktueltEnergiFlåde11. 05. 2026

Landets bilforhandlere skal være mere end heldig, hvis det lykkedes for dem at sælge en fossile bil til en privat bilkøber. I april slog fordelingen mellem elbiler og de fossile varianter slog ny rekord. 96,3 procent af alle private bilkøbere, valgte at gå med en elbil. Udover det gode

TEKNIQ og Dansk El-Forbund indgår nyt partnerskab med Solar om elektrikerlandsholdet

AktueltBranchenyt06. 05. 2026

Der er stigende behov for dygtige faglærte elektrikere i takt med elektrificeringen af samfundet. I 2035 forventes der at mangle omkring 7.500 elektrikere i Danmark, hvilket gør talentudvikling og rekruttering af arbejdskraft til en bunden opgave for hele el-branchen. Det er baggrunden for det

Stigende erhvervstillid midt i en urolig tid – men stor tilbagegang i byggeriet og blandt SMV’erne

BranchenytTop06. 05. 2026

Trods uro i Mellemøsten og stigende energipriser, så stiger erhvervstilliden. Men analyse fra SMVdanmark viser, at tendensen dækker over forskelle mellem brancher og virksomhedsstørrelser: Store virksomheder især i industrien trækker op, mens SMV’erne går tilbage. Og byggeriet forventer nu et

Milwaukee lancerer en helt ny serie af spændingsdetektorer

Værktøj06. 05. 2026

Milwaukee fortsætter sit fokus på sikkerhed på arbejdspladsen med tre helt nye spændingsdetektorer. Hver model er udstyret med både visuel og lydindikator, der registrerer spænding i et bredt måleområde fra 50 til 1000 V AC. Spændingsdetektorerne er konstrueret til krævende arbejdsforhold. De

Stor investering skal fremtidssikre Holbæk-områdets elnet

AktueltEnergi06. 05. 2026

Der er gang i elektrificeringen i den nordvestlige del af Sjælland. Flere og flere virksomheder ønsker at vende ryggen til fossile brændsler til fordel for el, og elektrificeringen finder også sted hos de private, når de investerer i for eksempel elbiler og varmepumper, der erstatter deres benzin-

Nye repræsentanter valgt til Verdo’s repræsentantskab for de næste fire år

BranchenytEnergi06. 05. 2026

Valget har været præget af et stort engagement blandt andelshaverne, hvor i alt 123 kandidater stillede op til 84 pladser, hvilket sikrede kampvalg. I Randers konkurrerede 79 kandidater om 56 lokale pladser. - Vi er meget glade for det store engagement, vi har oplevet i forbindelse med valget.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Intelligent overvågning af solceller: Nye pyranometre holder øje med sig selv i 10 år

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fra strømforsyning til avancerede HV-test: Find din næste testløsning på stand C-3237 i Odense

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fra 100 A jordledertest til 8 kV DC: Se ETL’s nyeste testplatform på stand C-3237 på elektronikmessen i Odense!

  • TEKLET ApS

    All optical switching som et supplement til Ethernet‑netværk

  • Schneider Electric Danmark

    Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

  • HIN A/S

    Nørder, instrumenter og høj spænding i Odense

  • TEKLET ApS

    Polywater® Grime Away™ gør fiberarbejdet nemmere

  • TEKLET ApS

    AI datacentre presser infrastrukturen – ikke kun på hastighed, men på præcision

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Se nyheder fra Megger & Delta Elektronika på Elektronikmessen i Odense!

  • NKT (Denmark) A/S

    Vi fejrer 15 års venskab med Qaddy med kampagnepriser!

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • El & Teknik slog alle tidligere rekorder – giver messen mod på at vokse sig større til 2028

    12.05.2026

  • Nyt fra egne rækker – de tre heldige vindere fra konkurrencen på El & Teknik-messen

    12.05.2026

  • Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

    11.05.2026

  • Elprisen faldt i april – men til et højt niveau

    11.05.2026

  • Private bilkøbere har stort set vendt ryggen til de fossile alternativer i april

    11.05.2026

  • TEKNIQ og Dansk El-Forbund indgår nyt partnerskab med Solar om elektrikerlandsholdet

    06.05.2026

  • Stigende erhvervstillid midt i en urolig tid – men stor tilbagegang i byggeriet og blandt SMV’erne

    06.05.2026

  • Milwaukee lancerer en helt ny serie af spændingsdetektorer

    06.05.2026

  • Stor investering skal fremtidssikre Holbæk-områdets elnet

    06.05.2026

  • Nye repræsentanter valgt til Verdo’s repræsentantskab for de næste fire år

    06.05.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik