• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop07. 03. 2025 | Allan Malmberg

Ringsted-fabrik blev CO2-neutral fire år før det var planlagt – nu er kursen sat mod nul-emission

EnergiTop07. 03. 2025 By Allan Malmberg

Foto: Schneider Electric

Målet for Schneider Electrics Smart Factory i Ringsted var at være CO2-neutral i 2029. Men det er gået langt hurtigere for virksomhedens produktionsfabrik.

Allerede her i 2025, fire år før tid, er målet nået

Det store spring er sket, fordi fabrikken bliver koblet op til det lokale fjernvarmenet i Ringsted, hvor overskudsvarme fra fabrikkens maskiner sendes ud til fjernvarmenettet.

– Det er simpelthen helt fantastisk, at Schneider Electric nu har skabt en CO2-neutrale fabrik, og at vi derudover indfrier vores målsætning hele fire år før planlagt. Fabrikken er et vigtigt led i vores mission om at fremme den grønne omstilling i Norden, og dermed både en milepæl for os og samfundet, siger Corentin Neuville, der er direktør for Schneider Electrics fabrik i Ringsted.

For over 20 år siden traf Schneider Electric et strategisk valg om at gå væk fra
højspændingsledninger og betjening af kraftværker til at fokusere på datacentre, lagring af solcelleenergi og grønne løsninger, der skal gøre verden mere elektrificeret, energieffektiv og digital.

Siden arbejdet med at opnå CO2-neutralitet startede i 2010, har Schneider Electric gradvist taget sin egen medicin i al den tid, projektet har stået på.

Foruden udskiftning til LED-belysning, indførelse af vandkølingssystem og en implementering af energiforsyning fra grønne energikilder som sol- og vindenergi til fabrikken, har Schneider Electric anvendt deres egen software i form af EcoStruxure og Ressource Advisor til at monitorere og optimere arbejdet.

Det betyder, at den globale energioptimeringsspecialist nu sidder på en stor mængde viden, de glæder sig til at dele ud af.

– Vi har taget vores egen medicin, og det skaber naturligvis stor værdi for os, men det skaber i høj grad også værdi for samfundet, da vi nu kan udbrede den viden, vi har tilegnet os, til andre sektorer. Men vi er ikke færdige med at lære. Vi er allerede godt i gang med at sænke udledningerne yderligere og gøre fabrikken helt emissionsfri, hvilket vi forventer sker inden for ganske få måneder, siger Corentin Neuville.

Og det er ikke uden grund, at Schneider Electric har placeret og fastholder produktionen af blandt andet LK FUGA-brandet på Ringsted-fabrikken.

– Ud fra et økonomisk perspektiv er Danmark dyr, hvis man sammenligner lønninger og produktionsomkostninger med andre lande i Europa. Til gengæld er Danmark langt mere fremme inden for bæredygtige teknologier, og hvis vi kigger på udledning af CO2, kan vi ikke ligge meget bedre, siger Corentin Neuville og giver som eksempel, at det koster et ton CO2 at transportere et tons varer fra Kina til Danmark, mens det kun koster 12 kilo CO2 per tons varer at få det transporteret fra fabrikken i Ringsted rundt i Danmark og dele af Skandinavien.

Kilde: Schneider Electric

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Molslinjen lancerer første video fra historisk færgeprojekt

EnergiFlåde18. 05. 2026

Byggeriet af Molslinjens tre batteridrevne mega-katamaraner er nu i gang i Tasmanien, og med en ny animationsvideo og hjemmeside kan danskerne følge projektet frem mod første afgang i 2028. Samtidig lancerer Molslinjen nu både en ny animationsvideo og en dedikeret hjemmeside, hvor offentligheden

HAC EL A/S bliver en del af InstallatørGruppen – opkøb nummer 42 i Danmark

AktueltBranchenyt18. 05. 2026

InstallatørGruppen har indgået aftale om at opkøbe HAC EL A/S, en elinstallationsvirksomhed i Kjellerup i Midtjylland. Overtagelsen er InstallatørGruppens 42. opkøb i Danmark og bringer det samlede antal virksomheder på tværs af Danmark og Schweiz op på 46. Inkl. én tidligere annonceret

Over 8 ud af 10 juniormesterlæreelever er i praktik i en virksomhed

AktueltBranchenyt18. 05. 2026

En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 86 procent af juniormesterlæreeleverne er i virksomhedspraktik. Dermed har virksomhederne allerede i ordningens første år åbnet dørene for mere end 2.100 unge. Juniormesterlære blev indført fra skoleåret 2025/2026. Ordningen giver elever i folkeskolens

Nyt netværk skal løfte dansk belysning – Dansk Center for Lys bliver en del af Tekniq

BelysningTop18. 05. 2026

Dansk Center for Lys bliver den 1. august en del af erhvervsorganisationen TEKNIQ under navnet TEKNIQ Dansk Center for Lys. Det nye netværk skal samle forskellige fagligheder i et tættere samarbejde til gavn for både kvalitet og den grønne omstilling. Når Dansk Center for Lys' medlemmer og

N1 køber elnetselskabet EL-NET Kongerslev

Energi18. 05. 2026

Fra 1. juli 2026 overtager Elnetselskabet N1 ejerskabet af elnettet i Kongerslev, hvilket betyder, at transporten af den strøm, der hver dag gør det muligt at lade elbilen helt op, sætte tørretumbleren i omdrejninger eller tilberede aftensmaden i ovnen, fremover varetages af N1. For netkunderne i

El & Teknik slog alle tidligere rekorder – giver messen mod på at vokse sig større til 2028

BranchenytEl & TeknikTop12. 05. 2026

Både udstillerne og arrangørerne kan kun være tilfredse med 2026-udgaven af El & Teknikmessen i Odense Congress Center. Med 11.377 besøgende blev der sat nyt besøgsrekord, og som om det ikke var nok, kunne de konstatere, at stigningen var jævnt fordelt over alle tre dage, der alle satte ny

Nyt fra egne rækker – de tre heldige vindere fra konkurrencen på El & Teknik-messen

BranchenytEl & Teknik12. 05. 2026

Traditionen tro stod Elfokus.dk og magasinet El+Energi bag en konkurrence på El & Teknikmessen. Og så det også er tradition, kunne tre heldige deltagere, hver vinde en lækker M12 FDDXKIT-202X fra Milwaukee. De tre heldige vindere blev:Janick Pihl, RingstedMartin Larsen, HelsingeSimon

Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

AktueltEnergi11. 05. 2026

De findes i vindmøller. De findes i varmepumper. De findes, hvor der er brug for stærk og sikker energiforsyning. Det drejer sig om powerchips, og et hold forskere fra Aalborg Universitet har fremstillet en unik powerchip baseret på materialet galliumoxid. Det er der flere gode grunde til at være

Elprisen faldt i april – men til et højt niveau

Energi11. 05. 2026

Lunere vejr og større produktion af solenergi sendte elprisen nedad i april. Set over hele april var den gennemsnitlige elpris i Østdanmark ca. 59,4 øre per kilowatt-time før skatter, afgifter, tariffer mv. Til sammenligning var gennemsnitsprisen 72,5 øre i marts. I Vestdanmark var den

Private bilkøbere har stort set vendt ryggen til de fossile alternativer i april

AktueltEnergiFlåde11. 05. 2026

Landets bilforhandlere skal være mere end heldig, hvis det lykkedes for dem at sælge en fossile bil til en privat bilkøber. I april slog fordelingen mellem elbiler og de fossile varianter slog ny rekord. 96,3 procent af alle private bilkøbere, valgte at gå med en elbil. Udover det gode

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • GN belysning A/S

    Spar op til 48% på spot og GU10-lyskilder i hele maj og juni

  • TEKLET ApS

    Sumitomo LYNX – en løsning, der kan tilpasses på stedet.

  • Ansell Lighting

    Ansell oplyser genopdaget krypt under St Mary’s Church med Reef op/ned-væglamper

  • Schneider Electric Danmark

    Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Find skjulte fejl i fuld drift med det nye akustiske kamera Megger MPAC208

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ét instrument til alle dine målinger: Se Ahlborns fleksible ALMEMO-system på Elektronikmesse

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Intelligent overvågning af solceller: Nye pyranometre holder øje med sig selv i 10 år

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fra strømforsyning til avancerede HV-test: Find din næste testløsning på stand C-3237 i Odense

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fra 100 A jordledertest til 8 kV DC: Se ETL’s nyeste testplatform på stand C-3237 på elektronikmessen i Odense!

  • TEKLET ApS

    All optical switching som et supplement til Ethernet‑netværk

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Molslinjen lancerer første video fra historisk færgeprojekt

    18.05.2026

  • HAC EL A/S bliver en del af InstallatørGruppen – opkøb nummer 42 i Danmark

    18.05.2026

  • Over 8 ud af 10 juniormesterlæreelever er i praktik i en virksomhed

    18.05.2026

  • Nyt netværk skal løfte dansk belysning – Dansk Center for Lys bliver en del af Tekniq

    18.05.2026

  • N1 køber elnetselskabet EL-NET Kongerslev

    18.05.2026

  • El & Teknik slog alle tidligere rekorder – giver messen mod på at vokse sig større til 2028

    12.05.2026

  • Nyt fra egne rækker – de tre heldige vindere fra konkurrencen på El & Teknik-messen

    12.05.2026

  • Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

    11.05.2026

  • Elprisen faldt i april – men til et højt niveau

    11.05.2026

  • Private bilkøbere har stort set vendt ryggen til de fossile alternativer i april

    11.05.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik