• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltBranchenyt13. 11. 2023 | Allan Malmberg

Puklen af byggesager i København er høvlet ned i – nu overholder man de nationale servicemål

AktueltBranchenyt13. 11. 2023 By Allan Malmberg

Foto: Freepik

Nye tal fra Københavns Kommune Teknik- og Miljøforvaltningen viser, at det er lykkedes at få høvlet bunken af byggesager så meget ned, at man nu overholder sagsbehandlingstiden – også i de tidsrammer, der er aftalt mellem Staten og KL.

Hos DI Byggeri Hovedstaden er bestyrelsesleder Mads Raaschou meget tilfreds med, at det er lykkedes at få bugt med sagsbehandlingstid og sagsbunke.

“Det er helt afgørende, at sagsbehandlingen af byggesager foregår kompetent og effektivt, så virksomhederne kan planlægge deres byggeaktiviteter og undgå unødige forsinkelser. Derfor er jeg rigtig glad for, at Københavns Kommune har sat sig for at gøre noget ved de alt for lange sagsbehandlingstider på byggesagsområdet. Og nu ser arbejdet heldigvis ud til at bære frugt, sådan at langt de fleste byggesager sagsbehandles inden for de nationale servicemål. Det vil vi gerne kvittere for, siger bestyrelsesleder i DI Byggeri Hovedstaden, Mads Raaschou.

Forvaltningen har gjort brug af en prognosemodel, som pegede på, at forvaltningen med en lang række initiativer – fra robotter i byggesagsbehandlingen til specialiserede teams i altansager og øget forhåndsdialog – ville have afviklet byggesagsbunken før sommeren 2023. Det er lykkedes.

Samtidigt pegede prognosemodellen på, at nye sager modtaget efter d. 1. juli i år i gennemsnit ville overholde servicemålene. Det er forvaltningen også kommet i mål med.

Aktuelt er hele 98 procent af de afgjorte byggesager, forvaltningen har fået ind efter den 1. juli i år, blevet behandlet indenfor servicemålenes tidsramme. Det viser nye tal.

Da der er tale om et gennemsnit, vil der være sager, der ikke overholder servicemålene, det kan skyldes, at der mangler materiale for, at forvaltningen kan færdigbehandle sagen, eller at det har været nødvendigt med en eller flere høringsprocesser.

Selvom puklen af sager med servicemål er afviklet, er der stadig nogle ældre sager, som forvaltningen arbejder intensivt på at få afsluttet.

Det var overgangen til det nationale bygningsreglement BR18, der fik sagsbunkerne til at vokse og sagsbehandlingstiden til at stige. Det skyldes, at mange byggeansøgere og kommuner havde svært ved at navigere i de nye, nationale regler.

Kilde: Københavns Kommune

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Norlys udnævner ny direktør for energiforretningen – er hentet fra egne rækker

Energi17. 08. 2026

Norlys henter ny energidirektør i egne rækker. Ellen Trolle er indtrådt som ny direktør for Norlys’ energiforretning, hvor hun skal videreudvikle forretningen til at møde kundernes behov på et energimarked i hastig forandring. Ellen Trolle begyndte i Norlys i 2022 som direktør for kundeservice i

Trods voldsomme salgstal måned efter måned er der stadig lang vej til at elbilerne for alvor overtager vejene

EnergiFlådeTop17. 08. 2026

Når det gælder elbiler er der to tal, der er værd at holde øje med. Det er de månedlige opgørelser over, hvor stor en andel, elbilerne udgør af det samlede salg. Her lå fx Danmark på lige over 80 procent i den forrige måned. Det andet tal er elbilernes andel af den samlede bilpark. Det giver en

Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

AktueltEnergi17. 08. 2026

Godt vejr betyder typisk flere kunder i de lokale spisesteder, campingpladser og iskiosker, som derfor skal fylde lagrene op med råvarer fra Cash & Carry-butikkerne. Samtidig medfører solskin, at kædens nye solcelleanlæg har de bedste vilkår for at producere grøn strøm. Etableringen af

Byggepladsen: Husk sikkerheden i varmen

ArbejdstøjBranchenyt17. 08. 2026

Sommerferien har været varm, og med udsigt til endnu en hedebølge i slutningen af ugen er det fristende at slippe af med noget af den varmeste beklædning mens man er på arbejde. Men husk sikkerheden, lyder rådet til lederne i landets bygge- og håndværksvirksomheder. – Selv om håndværkere er vant

Tilbagevendt hedebølge kan gøre elpriserne i august til årets dyreste

AktueltEnergi17. 08. 2026

Halvvejs gennem august tegner måneden til at blive den dyreste i år, når det kommer til elpriserne. Selvom den gennemsnitlige elpris er høj, har august samtidig givet forbrugerne flere timer med nogle af de billigste priser på strøm i år. Halvvejs gennem august ligger den gennemsnitlige elpris

Kemppi Group etablerer Kemplink – et nyt selskab for at fremskynde fremtiden for strømoverførsel

EnergiFlåde12. 08. 2026

Finske Kemppi Group har etableret et nyt datterselskab, Kemplink Ltd. Kemplink designer og producerer højtydende DC-hurtigladekabler til elektriske personbiler og tung transport og udvikler avancerede kabler, stik og støttesystemer til fremtidens ladeinfrastruktur. Det nye selskab er etableret

Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

AktueltBranchenyt12. 08. 2026

Med Faglært sætter man for første gang nogensinde fokus på de tusindvis af unge og voksne, der har valgt at gå en faglært vej og træder ud i arbejdslivet med vigtige kompetencer. Arrangementet hylder de dygtige hænder og hoveder, der er klar til at bygge, skabe og drive Danmark fremad. Vi får i

Rekordstor interesse for DTU blandt unge – men universitet må afvise kvalificerede unge grundet begrænsninger

AktueltBranchenyt12. 08. 2026

DTU kan tilbyde studieplads til 2.202 nye studerende, hvilket er 4 pct. flere end sidste år. Samtidig havde mere end 3.300 ansøgere DTU som førstevalg, hvilket er det højeste antal nogensinde. - Det er meget glædeligt, at så mange unge ønsker at uddanne sig til ingeniør. Ingeniører spiller en

Wireless Logic anerkendt som førende IoT-leverandør af tre analysehuse

AutomationBranchenyt12. 08. 2026

Wireless Logic, verdens største uafhængige leverandør inden for IoT-forbindelser og -infrastruktur, er blevet vurderet som en af de førende aktører på markedet af Gartner, Transforma Insights og Omdia. I Danmark er koncernen repræsenteret ved Wireless Logic Nordic, der har hovedkontor i

Elektrikerlærlinge fik indblik i fremtidens intelligente anlæg

BranchenytTop12. 08. 2026

To elektrikerlærlinge fra den horsensianske elinstallatør VS Automatic, Jakob Høyer Kirkmand og Nicklas Andersen Dalsgaard, har, som en del af deres elektrikeruddannelse, gennemført et fire ugers skoleophold på Syddansk Erhvervsskole i Vejle, hvor fokus var på SCADA, programmering og industrielle

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • TEKLET ApS

    Kursen er sat mod DALO Industry Days

  • Ansell Lighting

    RONDO: Præcis accentbelysning til arkitektoniske detaljer

  • Phoenix Contact A/S

    Perfekt beskyttelse til isolerede systemer

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Slut med tidskrævende fejlsøgning: Ny Fluke-jordfejlfinder minimerer nedetid i solcelleparker

  • HIN A/S

    Mød HIN på DALO Industry Days

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Maksimer sommersæsonen: Effektiv idriftsættelse og fejlfinding på 1500 V solcelleanlæg

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Hvad har en god kop kaffe at gøre med måleteknologi?

  • TEKLET ApS

    Bergvik – når gulvet bliver en del af infrastrukturen

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Prisvindende præcision til værkstedet: Bernstein SPANNFIX Vice Pro vinder Red Dot Award 2026

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ny Delta Elektronika SM6K Serie

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Norlys udnævner ny direktør for energiforretningen – er hentet fra egne rækker

    17.08.2026

  • Trods voldsomme salgstal måned efter måned er der stadig lang vej til at elbilerne for alvor overtager vejene

    17.08.2026

  • Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

    17.08.2026

  • Byggepladsen: Husk sikkerheden i varmen

    17.08.2026

  • Tilbagevendt hedebølge kan gøre elpriserne i august til årets dyreste

    17.08.2026

  • Kemppi Group etablerer Kemplink – et nyt selskab for at fremskynde fremtiden for strømoverførsel

    12.08.2026

  • Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

    12.08.2026

  • Rekordstor interesse for DTU blandt unge – men universitet må afvise kvalificerede unge grundet begrænsninger

    12.08.2026

  • Wireless Logic anerkendt som førende IoT-leverandør af tre analysehuse

    12.08.2026

  • Elektrikerlærlinge fik indblik i fremtidens intelligente anlæg

    12.08.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}