• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiFlådeTop29. 03. 2023 | Allan Malmberg

Omdømme trumfer både klima og CTO ved skift til elbiler

EnergiFlådeTop29. 03. 2023 | Allan Malmberg

Når virksomheder skifter fra fossile biler til eldrevne, er den tungeste faktor hverken klima eller økonomi. Det er derimod virksomhedens omdømme, viser en undersøgelse foretaget i 2022 af analyseenheden Arval Mobility Observatory blandt danske flådeansvarlige.

Rapporten, der bygger på interview med 301 danske flådeansvarlige, finder, at hele 81 procent af de adspurgte virksomheder allerede kører eller overvejer at køre i hybrid- og elbiler. Blandt disse virksomheder er forbedring af virksomhedens omdømme den mest udbredte årsag til at investere i elektrificerede biler.

Over halvdelen af dem (58 procent) svarer således, at de elektrificerer personbilerne i flåden for at styrke virksomhedens image. Til sammenligning svarer 43 procent, at de gør det af hensyn til klimaet, der dermed er den næstmest udbredte grund.

I bunden af listen over primære årsager til at anskaffe elektrificerede personbiler ligger skattefordele på 19 procent og reduktion af brændstofudgifter på 22 procent.

Jesper Larsen, der er kommerciel direktør i den danske afdeling af billeasingvirksomheden Arval, erkender, at listen af motivationsfaktorer kan komme bag på mange.

 – Det kan overraske, at omdømme er erhvervslivets største motivationsfaktor for at køre grønnere. Ikke kun fordi den seneste tids inflation, energikrise og krig i Ukraine har gjort virksomheder ekstra opmærksomme på bundlinjen, men også fordi det kan virke lidt provokerende, at omdømme tilsyneladende trumfer klima, siger han

Men sådan skal men ikke se på det – faktisk er det ikke nødvendigvis en dårlig ting, snarere tværtimod.

– Elektrificeringen bidrager til en bedre fremtid miljømæssigt, så det er vigtigt, at virksomhederne foretager den nødvendige ændring, uanset hvor motivationen kommer fra. Derudover er det positivt, at det ikke kun er kroner og ører, der dikterer den grønne omstilling, for det vidner om, at virksomhederne er villige til at investere i fremtidens mobilitet. Derfor er det også sandsynligt, at fx CSR-politikker kommer til at veje tungere i overvejelserne på den anden side, siger han.

Selvom det altså ikke er den grønne dagsorden, der trække den største del af læsset hos erhvervslivet, kan bare det, at der kommer et skifte, være med til at påvirke det private marked.

– Vi har før oplevet, at erhvervslivet har indflydelse på privatmarkedet, hvilket ikke er utænkeligt i den her sammenhæng. Vi ser allerede, at virksomhederne anvender elektrificering som et konkurrenceparameter i tiltrækningen af nye medarbejdere. Og det kan være med til at åbne medarbejdernes øjne for de fordele, som især elbiler har, så de også anskaffer dem privat.

Det understøttes af undersøgelsen, hvor 35 procent af de flådeansvarlige angiver, at de blandt andet vælger elektrificerede biler for at imødekomme medarbejderes ønsker.

Kilde: Arval Mobility Observatory

Skrevet i: Energi, Flåde, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Eltel henter erfaren profil til Power-division

Branchenyt16. 09. 2026

Janus Kvistgaarden tiltrådte den 1. september som ny forretningsområdechef for Power i Eltel Danmark. Han skal bygge videre på den høje faglighed i Power og være med til at gøre det nemmere for kunderne at bruge Eltel på tværs af forretningen. Janus Kvistgaarden kommer fra en stilling som

Politikerne skal hurtigt lægge sporene til fremtidens havvind for at undgå fatalt hul i markedet

EnergiTop16. 09. 2026

Dansk havvind er tilbage på sporet. Nu skal regeringen og Folketinget sørge for, at sporet ikke ender blindt. Det kræver, at politikerne begynder at udvikle rammerne for næste generation af havvind allerede nu. Det er hovedbudskabet fra Green Power Denmark i forbindelse med lanceringen af den

Nu er Clevers første 1.000 kW-ladere i drift

Energi14. 09. 2026

Udviklingen af elbiler går stærkt, og nye bilmodeller kan modtage stadig højere ladeeffekt. Derfor investerer Clever allerede nu i ladeinfrastruktur, der kan udvikle sig i takt med fremtidens elbiler. Nu står de første to megawatt-ladere til personbiler på el klar til brug ved Fætter BR på

Norlys’ kundeselskab henter erfaren teleprofil til bestyrelsen

Branchenyt14. 09. 2026

Thomas Helbo er netop indtrådt i bestyrelsen i Norlys’ kundeselskab. Thomas Helbo har gennem en lang karriere arbejdet med teknologi, transformation og drift i internationale televirksomheder. Han er i dag teknologidirektør (CTO) i VodafoneZiggo, som er en af Hollands største televirksomheder, der

Intelligent styring samles på tværs af bygningens vigtigste pumpesystemer

AktueltAutomationEnergi14. 09. 2026

Grundfos udvider den intelligente styringsplatform Geniecon til også at omfatte HVAC-applikationer. Dermed kan flere af bygningens centrale pumpesystemer styres og overvåges fra én fælles platform. Det skal gøre det enklere at drive komplekse bygninger og imødekomme stigende krav til

Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026

AktueltBranchenyt14. 09. 2026

Stor opbakning, relevante besøgende og værdifulde faglige dialoger kendetegnede Automatik 2026, hvor udstillerne især fremhæver kvaliteten af møderne og værdien af de personlige relationer. Messen, der fandt sted i Brøndby Hallen 8.-10. september, tiltrak 2.375 besøgende og noterede dermed en

Dansk ekspertise baner vejenfor Alfa Lavals største energiordre nogensinde

EnergiTop14. 09. 2026

Alfa Laval i København spiller en central rolle i leverancen til Acelen Renewables’ nye bioraffinaderi i Bahia i Brasilien, der skal producere enorme mængder flybrændstof af typen SAF (Sustainable Aviation Fuel), som er baseret på ikke-fossile kilder. Kontrakten er på 102 mio. euro – cirka 750 mio.

Elbilmessen udvider med nyt varebilsområde

AktueltBranchenytFlåde09. 09. 2026

Besøgende på årets udgave af Elbilmessen kan se frem til at opleve varebiler fra mærker som BYD, Ford, Hyundai, Kia, Maxus, Mercedes, Renault, Toyota og Volkswagen. Det er resultatet af et samarbejde mellem Elbilmessen og udstillerne, der finder det helt oplagt, at messen nu udvider med varebiler.

Fra solpanel til genanvendelse: Lemvigh-Müller tager ansvar hele vejen

BranchenytEnergiMateriel09. 09. 2026

Med leverancen af 88.000 solpaneler til Søby Energipark har Lemvigh-Müller ikke blot bidraget til 54 MW ny solkapacitet, men også taget producentansvar for panelerne, når energiparken en dag skal tages ned. Når virksomheder og forbrugere kan producere en større del af deres strøm selv, mindsker

EUDP modtager ansøgninger for 772 millioner kroner til innovative energiprojekter

AktueltBranchenytEnergi09. 09. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. I alt 79 ansøgninger om samlet 772 millioner kroner er landet hos støtteprogrammet. Fristen for årets anden

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • LAN-COM A/S

    LAN-COM A/S har vundet Global Awards 2026

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Optimering af spændingskvalitet: Få styr på EN 50160 og unødigt energispild

  • Ansell Lighting

    Høj ydeevne og fleksibilitet med TORNADO PRO XPRESS

  • Solarpark A/S

    Nye regler åbner for flere kommunale og regionale solceller

  • TEKLET ApS

    Har du stadig en T-71C i drift?

  • Signify Denmark A/S

    Signify Circle, belysning designet til den cirkulære økonomi

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Slut med graveskader: Ny teknologi sikrer præcis lokalisering

  • Phoenix Contact A/S

    Standardiseret connectivity – hybridteknologi i et kompakt M17-format

  • HIN A/S

    Når tolerancerne flytter sig, skal forbindelsen kunne følge med

  • TEKLET ApS

    Hvad kræver moderne datacentre i 2026?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Eltel henter erfaren profil til Power-division

    16.09.2026

  • Politikerne skal hurtigt lægge sporene til fremtidens havvind for at undgå fatalt hul i markedet

    16.09.2026

  • Nu er Clevers første 1.000 kW-ladere i drift

    14.09.2026

  • Norlys’ kundeselskab henter erfaren teleprofil til bestyrelsen

    14.09.2026

  • Intelligent styring samles på tværs af bygningens vigtigste pumpesystemer

    14.09.2026

  • Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026

    14.09.2026

  • Dansk ekspertise baner vejenfor Alfa Lavals største energiordre nogensinde

    14.09.2026

  • Elbilmessen udvider med nyt varebilsområde

    09.09.2026

  • Nye fjernvarmeanlæg med markant lavere CO₂-udledning

    09.09.2026

  • EUDP modtager ansøgninger for 772 millioner kroner til innovative energiprojekter

    09.09.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}