• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiFlådeTop29. 03. 2023 | Allan Malmberg

Omdømme trumfer både klima og CTO ved skift til elbiler

EnergiFlådeTop29. 03. 2023 | Allan Malmberg

Når virksomheder skifter fra fossile biler til eldrevne, er den tungeste faktor hverken klima eller økonomi. Det er derimod virksomhedens omdømme, viser en undersøgelse foretaget i 2022 af analyseenheden Arval Mobility Observatory blandt danske flådeansvarlige.

Rapporten, der bygger på interview med 301 danske flådeansvarlige, finder, at hele 81 procent af de adspurgte virksomheder allerede kører eller overvejer at køre i hybrid- og elbiler. Blandt disse virksomheder er forbedring af virksomhedens omdømme den mest udbredte årsag til at investere i elektrificerede biler.

Over halvdelen af dem (58 procent) svarer således, at de elektrificerer personbilerne i flåden for at styrke virksomhedens image. Til sammenligning svarer 43 procent, at de gør det af hensyn til klimaet, der dermed er den næstmest udbredte grund.

I bunden af listen over primære årsager til at anskaffe elektrificerede personbiler ligger skattefordele på 19 procent og reduktion af brændstofudgifter på 22 procent.

Jesper Larsen, der er kommerciel direktør i den danske afdeling af billeasingvirksomheden Arval, erkender, at listen af motivationsfaktorer kan komme bag på mange.

 – Det kan overraske, at omdømme er erhvervslivets største motivationsfaktor for at køre grønnere. Ikke kun fordi den seneste tids inflation, energikrise og krig i Ukraine har gjort virksomheder ekstra opmærksomme på bundlinjen, men også fordi det kan virke lidt provokerende, at omdømme tilsyneladende trumfer klima, siger han

Men sådan skal men ikke se på det – faktisk er det ikke nødvendigvis en dårlig ting, snarere tværtimod.

– Elektrificeringen bidrager til en bedre fremtid miljømæssigt, så det er vigtigt, at virksomhederne foretager den nødvendige ændring, uanset hvor motivationen kommer fra. Derudover er det positivt, at det ikke kun er kroner og ører, der dikterer den grønne omstilling, for det vidner om, at virksomhederne er villige til at investere i fremtidens mobilitet. Derfor er det også sandsynligt, at fx CSR-politikker kommer til at veje tungere i overvejelserne på den anden side, siger han.

Selvom det altså ikke er den grønne dagsorden, der trække den største del af læsset hos erhvervslivet, kan bare det, at der kommer et skifte, være med til at påvirke det private marked.

– Vi har før oplevet, at erhvervslivet har indflydelse på privatmarkedet, hvilket ikke er utænkeligt i den her sammenhæng. Vi ser allerede, at virksomhederne anvender elektrificering som et konkurrenceparameter i tiltrækningen af nye medarbejdere. Og det kan være med til at åbne medarbejdernes øjne for de fordele, som især elbiler har, så de også anskaffer dem privat.

Det understøttes af undersøgelsen, hvor 35 procent af de flådeansvarlige angiver, at de blandt andet vælger elektrificerede biler for at imødekomme medarbejderes ønsker.

Kilde: Arval Mobility Observatory

Skrevet i: Energi, Flåde, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Intelligente energisystemer giver danske landbrug større kontrol over energi og forsyningssikkerhed

AktueltEnergi05. 11. 2026

Energi spiller en stadig større rolle i landbrugets økonomi og daglige drift. Stigende energi- og produktionsomkostninger lægger pres på økonomien, samtidigt med, at moderne landbrug er afhængige af en stabil elforsyning til en lang række kritiske funktioner. Med egen solcelleproduktion og

Ørsted leverer stærk indtjening med 19 % vækst i EBITDA efter årets første ni måneder

BranchenytEnergiTop05. 11. 2026

Ørsteds bestyrelse har i dag godkendt delårsrapporten for de første ni måneder af 2026. Ørsted opnåede et stærkt finansielt resultat, leverede væsentlig fremdrift i sine konstruktionsprojekter på tværs af tre kontinenter og forventer fortsat at indfri de tidligere udmeldte finansielle forventninger

Dansk ladeboksproducent er klar tilAFIR 2027 med ny Domo 3

El & Teknik05. 11. 2026

Fra 1. januar 2027 skal alle nye og væsentligt renoverede ladepunkter med Mode 3- og Mode 4-opladning understøtte kommunikationsstandarden ISO 15118-20. Det gælder både offentlige og private ladepunkter. Allerede installerede ladebokse er ikke omfattet af kravet. For ladeoperatører, energiselskaber

Hydrogen Denmark: Nu kommer brintrøret

AktueltEl & TeknikEnergi05. 11. 2026

Der er nu reserveret over 500 MW i det kommende brintrør, som et flertal i Folketinget har stillet som krav til at bygge røret. Samtidig har Everfuel, CIP og European Energy tegnet kontrakter med den tyske stat og forpligter sig dermed til at levere grøn brint til den tyske industri. Det er

Ny finansdirektør i N1 skal understøtte milliardinvesteringer i elnettet

Branchenyt05. 11. 2026

I de seneste år er Elnetselskabet N1’s investeringer i at udvide og fremtidssikre elnettet steget markant, og i år forventer selskabet at investere for knap 2 milliarder kroner. De massive investeringer er helt afgørende for, at elnettet kan følge med den hastige elektrificering af samfundet.

Eltel Danmark styrker ledelsen med to nye chefer

Branchenyt03. 11. 2026

Michael Dyremose er blevet chef for Fiber og Kenneth Aurbo er vendt tilbage til Eltel som chef for Infrastruktur, hvor virksomhedens arbejde med mobilnet og indendørs mobildækning nu er samlet. Begge er indtrådt i den danske ledelsesgruppe. Eltel Danmark har i år vundet store kontrakter med

Kesko har opkøbt Brødrene Dahl-selskaberne i Danmark og Norge og Dahl i Sverige

BranchenytEl & Teknik03. 11. 2026

Kesko meddelte den 15. juni 2026, at selskabet ville opkøbe Dahl-aktiviteterne i Danmark, Sverige og Norge fra Saint-Gobain. Den samlede, illustrative nettoomsætning for de opkøbte selskaber udgjorde 2,1 mia. euro i 2025: Dahls nettoomsætning i Sverige udgjorde 0,9 mia. euro, i Norge 0,6 mia. euro

Mørke og dyr gas: Oktober bød på rekorddyr strøm

AktueltEnergi03. 11. 2026

Oktober blev rekorddyr for de danske elkunder. Aldrig tidligere har den gennemsnitlige elpris været højere i oktober end i år. Den rene elpris endte nemlig på 1,19 kr./kWh og 1,22 kr./kWh i gennemsnit for henholdsvis Vestdanmark (DK1) og Østdanmark (DK2). Til sammenligning var gennemsnitsprisen

Når julelysene slukkes, tænder Copenhagen Light Festival

AktueltBelysning03. 11. 2026

De første lysværker tændes allerede i midten af januar, inden festivalen for alvor folder sig ud mellem 29. januar og 21. februar, 2027. Festivalen fortsætter gennem vinterferien i uge 7, hvor både københavnere og besøgende går på opdagelse i en by fuld af lyskunst. Ifølge tal fra Danmarks Statistik

NKT sikrer langsigtede rammeaftaler med N1 til udbygningen af Danmarks elnet

El & TeknikTop03. 11. 2026

NKT er blevet tildelt tre nye rammeaftaler af N1 om levering af lav- og mellemspændingskabler op til 72 kV. Aftalerne trådte i kraft i tredje kvartal 2026 og har en indledende løbetid på seks år med mulighed for yderligere forlængelser. Aftalerne omfatter en forventet årlig leverance på 700-1.000 km

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Cabicon a/s

    Cabicon er nu ISO 14001-certificeret

  • SG Armaturen A/S

    UniLED Mini

  • ECOFOSS A/S

    Vi går i sort – anderledes BLACK fokus

  • TEKLET ApS

    Det sker der, hvis du ved et uheld træder på et fiberkabel

  • Phoenix Contact A/S

    Ny generation af endeholdere kombinerer robusthed og modularitet

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric lancerer nyt præfabrikeret referencedesign til modulære AI-fabrikker

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Vis, hvem du er

  • TEKLET ApS

    Gør adgang hurtigere, mere smidig og mere sikker med biometrisk adgangskontrol

  • LAN-COM A/S

    LAN-COM A/S ansætter erfaren PA til ledelsen

  • Cabicon a/s

    Nu er det her endelig…

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Intelligente energisystemer giver danske landbrug større kontrol over energi og forsyningssikkerhed

    05.11.2026

  • Ørsted leverer stærk indtjening med 19 % vækst i EBITDA efter årets første ni måneder

    05.11.2026

  • Dansk ladeboksproducent er klar tilAFIR 2027 med ny Domo 3

    05.11.2026

  • Hydrogen Denmark: Nu kommer brintrøret

    05.11.2026

  • Ny finansdirektør i N1 skal understøtte milliardinvesteringer i elnettet

    05.11.2026

  • Eltel Danmark styrker ledelsen med to nye chefer

    03.11.2026

  • Kesko har opkøbt Brødrene Dahl-selskaberne i Danmark og Norge og Dahl i Sverige

    03.11.2026

  • Mørke og dyr gas: Oktober bød på rekorddyr strøm

    03.11.2026

  • Når julelysene slukkes, tænder Copenhagen Light Festival

    03.11.2026

  • NKT sikrer langsigtede rammeaftaler med N1 til udbygningen af Danmarks elnet

    03.11.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}