• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

BranchenytEnergiTop21. 06. 2024 | Allan Malmberg

Nyt værktøj skal hjælpe kommunerne til at vælge det klimamæssige bedste byggeri

BranchenytEnergiTop21. 06. 2024 | Allan Malmberg

Foto: Freepik

Et nyt værkstøj skal hjælpe kommunerne med at vælge det mindst klimabelastende byggeri. Værktøjet er er blevet til via et samarbejde mellem KL, Transition og fem kommuner med støtte fra Realdania, og giver kommunerne mulighed for at vurdere CO2-effekten ved nybyggeri og anlæg.

Dermed vil det stå klart, om man skal vælge træ eller beton, hvor mange etager, der skal være på, og mange andre parametre, der spiller ind på CO2-udledningen.

Værktøjet, der kan hjælpe med valide og helt tidlige beregninger af en bygnings CO2-aftryk, er let at tage i brug og kan dermed bidrage til planlægningsprocessen, der bl.a. skal løfte de nye krav til bæredygtighed.

De fem kommuner, som har været med til udviklingen er Roskilde, Hjørring, Skanderborg, Favrskov og Aalborg.

Det har været et mål fra starten, at værktøjet kan lave en omtrentlig beregning på 5 minutter. Samtidigt er værktøjet ”open source”, der kan bruges af alle. Det kan give forvaltningerne indsigt og viden til at kunne efterspørge andre materialer eller løsninger, som er mere bæredygtige over tid.

– Hjørring Kommune står foran at sætte værktøjet i brug i Anlæg og Bygherrerådgivning. Vi glæder os til at bruge CO2-værktøjet i vores daglige virke og håber, det kan hjælpe os i de tidlige beslutningsprocesser til at minimere klimabelastningen af vores bygge- og anlægsprojekter, siger Susanne Smed, Hjørring Kommune.

Værktøjet viser desuden, hvor store dele af bygningens indlejrede CO2, der kan nyttiggøres ved endt levetid, og hvor meget, der er biogene materialer. Derudover viser værktøjet, om bygningen har mulighed for at overholde både nuværende og kommende grænseværdierne for CO2-udledning.

Projektet har været i gang siden 2022, og er netop afsluttet med et færdigt værktøj, som er tilgængeligt for alle på KL’s hjemmeside.

Kilde: Realdania

Skrevet i: Branchenyt, Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Nu er Clevers første 1.000 kW-ladere i drift

Energi14. 09. 2026

Udviklingen af elbiler går stærkt, og nye bilmodeller kan modtage stadig højere ladeeffekt. Derfor investerer Clever allerede nu i ladeinfrastruktur, der kan udvikle sig i takt med fremtidens elbiler. Nu står de første to megawatt-ladere til personbiler på el klar til brug ved Fætter BR på

Norlys’ kundeselskab henter erfaren teleprofil til bestyrelsen

Branchenyt14. 09. 2026

Thomas Helbo er netop indtrådt i bestyrelsen i Norlys’ kundeselskab. Thomas Helbo har gennem en lang karriere arbejdet med teknologi, transformation og drift i internationale televirksomheder. Han er i dag teknologidirektør (CTO) i VodafoneZiggo, som er en af Hollands største televirksomheder, der

Intelligent styring samles på tværs af bygningens vigtigste pumpesystemer

AktueltAutomationEnergi14. 09. 2026

Grundfos udvider den intelligente styringsplatform Geniecon til også at omfatte HVAC-applikationer. Dermed kan flere af bygningens centrale pumpesystemer styres og overvåges fra én fælles platform. Det skal gøre det enklere at drive komplekse bygninger og imødekomme stigende krav til

Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026

AktueltBranchenyt14. 09. 2026

Stor opbakning, relevante besøgende og værdifulde faglige dialoger kendetegnede Automatik 2026, hvor udstillerne især fremhæver kvaliteten af møderne og værdien af de personlige relationer. Messen, der fandt sted i Brøndby Hallen 8.-10. september, tiltrak 2.375 besøgende og noterede dermed en

Dansk ekspertise baner vejenfor Alfa Lavals største energiordre nogensinde

EnergiTop14. 09. 2026

Alfa Laval i København spiller en central rolle i leverancen til Acelen Renewables’ nye bioraffinaderi i Bahia i Brasilien, der skal producere enorme mængder flybrændstof af typen SAF (Sustainable Aviation Fuel), som er baseret på ikke-fossile kilder. Kontrakten er på 102 mio. euro – cirka 750 mio.

Elbilmessen udvider med nyt varebilsområde

AktueltBranchenytFlåde09. 09. 2026

Besøgende på årets udgave af Elbilmessen kan se frem til at opleve varebiler fra mærker som BYD, Ford, Hyundai, Kia, Maxus, Mercedes, Renault, Toyota og Volkswagen. Det er resultatet af et samarbejde mellem Elbilmessen og udstillerne, der finder det helt oplagt, at messen nu udvider med varebiler.

EUDP modtager ansøgninger for 772 millioner kroner til innovative energiprojekter

AktueltBranchenytEnergi09. 09. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. I alt 79 ansøgninger om samlet 772 millioner kroner er landet hos støtteprogrammet. Fristen for årets anden

Fra solpanel til genanvendelse: Lemvigh-Müller tager ansvar hele vejen

BranchenytEnergiMateriel09. 09. 2026

Med leverancen af 88.000 solpaneler til Søby Energipark har Lemvigh-Müller ikke blot bidraget til 54 MW ny solkapacitet, men også taget producentansvar for panelerne, når energiparken en dag skal tages ned. Når virksomheder og forbrugere kan producere en større del af deres strøm selv, mindsker

Nye fjernvarmeanlæg med markant lavere CO₂-udledning

Energi09. 09. 2026

Fra 2014 til 2024 har Silkeborg Forsyning reduceret CO₂-udledningen fra fjernvarmen med 66 procent. De nye anlæg er næste skridt i en langsigtet omstilling til en mere robust  varmeforsyning med mindre CO₂-udledning. Silkeborg Forsyning har netop indviet to nye fjernvarmeanlæg – et

Automatiseringspris fra DIRA beviser, at selv en 100 år gammel virksomhed kan forbedres med robotteknologi

AutomationTop08. 09. 2026

- Når vores nuværende regering mener, at vi skal bevare tekniske arbejdspladser i Danmark, så er automation afgørende – og dermed også brugen af robotter og lignende løsninger, der trækker løntunge og trivielle opgaver ud af produktionen. Det er vigtigt at styrke industrien med de

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Ansell Lighting

    Høj ydeevne og fleksibilitet med TORNADO PRO XPRESS

  • Solarpark A/S

    Nye regler åbner for flere kommunale og regionale solceller

  • TEKLET ApS

    Har du stadig en T-71C i drift?

  • Signify Denmark A/S

    Signify Circle, belysning designet til den cirkulære økonomi

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Slut med graveskader: Ny teknologi sikrer præcis lokalisering

  • Phoenix Contact A/S

    Standardiseret connectivity – hybridteknologi i et kompakt M17-format

  • HIN A/S

    Når tolerancerne flytter sig, skal forbindelsen kunne følge med

  • TEKLET ApS

    Hvad kræver moderne datacentre i 2026?

  • Cabicon A/S

    Er byggepladsen klar til vinterperioden fra 1.oktober?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fremtidens elnet: Slip for kritiske isolationsfejl

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nu er Clevers første 1.000 kW-ladere i drift

    14.09.2026

  • Norlys’ kundeselskab henter erfaren teleprofil til bestyrelsen

    14.09.2026

  • Intelligent styring samles på tværs af bygningens vigtigste pumpesystemer

    14.09.2026

  • Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026

    14.09.2026

  • Dansk ekspertise baner vejenfor Alfa Lavals største energiordre nogensinde

    14.09.2026

  • EUDP modtager ansøgninger for 772 millioner kroner til innovative energiprojekter

    09.09.2026

  • Fra solpanel til genanvendelse: Lemvigh-Müller tager ansvar hele vejen

    09.09.2026

  • Elbilmessen udvider med nyt varebilsområde

    09.09.2026

  • Nye fjernvarmeanlæg med markant lavere CO₂-udledning

    09.09.2026

  • Automatiseringspris fra DIRA beviser, at selv en 100 år gammel virksomhed kan forbedres med robotteknologi

    08.09.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}