• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

BranchenytEnergiTop21. 06. 2024 | Allan Malmberg

Nyt værktøj skal hjælpe kommunerne til at vælge det klimamæssige bedste byggeri

BranchenytEnergiTop21. 06. 2024 | Allan Malmberg

Foto: Freepik

Et nyt værkstøj skal hjælpe kommunerne med at vælge det mindst klimabelastende byggeri. Værktøjet er er blevet til via et samarbejde mellem KL, Transition og fem kommuner med støtte fra Realdania, og giver kommunerne mulighed for at vurdere CO2-effekten ved nybyggeri og anlæg.

Dermed vil det stå klart, om man skal vælge træ eller beton, hvor mange etager, der skal være på, og mange andre parametre, der spiller ind på CO2-udledningen.

Værktøjet, der kan hjælpe med valide og helt tidlige beregninger af en bygnings CO2-aftryk, er let at tage i brug og kan dermed bidrage til planlægningsprocessen, der bl.a. skal løfte de nye krav til bæredygtighed.

De fem kommuner, som har været med til udviklingen er Roskilde, Hjørring, Skanderborg, Favrskov og Aalborg.

Det har været et mål fra starten, at værktøjet kan lave en omtrentlig beregning på 5 minutter. Samtidigt er værktøjet ”open source”, der kan bruges af alle. Det kan give forvaltningerne indsigt og viden til at kunne efterspørge andre materialer eller løsninger, som er mere bæredygtige over tid.

– Hjørring Kommune står foran at sætte værktøjet i brug i Anlæg og Bygherrerådgivning. Vi glæder os til at bruge CO2-værktøjet i vores daglige virke og håber, det kan hjælpe os i de tidlige beslutningsprocesser til at minimere klimabelastningen af vores bygge- og anlægsprojekter, siger Susanne Smed, Hjørring Kommune.

Værktøjet viser desuden, hvor store dele af bygningens indlejrede CO2, der kan nyttiggøres ved endt levetid, og hvor meget, der er biogene materialer. Derudover viser værktøjet, om bygningen har mulighed for at overholde både nuværende og kommende grænseværdierne for CO2-udledning.

Projektet har været i gang siden 2022, og er netop afsluttet med et færdigt værktøj, som er tilgængeligt for alle på KL’s hjemmeside.

Kilde: Realdania

Skrevet i: Branchenyt, Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Forbedret platform hjælper virksomheder med at få anlæg godkendt til elnettet

AktueltBranchenytEl & Teknik05. 10. 2026

Nu får opstillere af solcelleanlæg, vindmøller, store forbrugsanlæg og andre en nemmere vej gennem de krav og test, der er nødvendige, når deres anlæg skal tilsluttes eltransmissionsnettet. Testplatformen Model Test Bench er lanceret i en ny, forbedret version, bl.a. efter god feedback fra aktører i

Banedanmark er gået i gang med at elektrificere jernbanebroen over Limfjorden

El & Teknik05. 10. 2026

Elektrificeringen af jernbanebroen over Limfjorden er én af de få brikker, der mangler, før der kan køre eltog på den jyske hovedstrækning fra Fredericia og helt til Aalborg Lufthavn. Arbejdet med at elektrificere broen startede i uge 38, og i de følgende uger vil der blive opsat kørestrømsmaster,

Folketinget fjerner stopklodser for brintrøret og Hydrogen Danmark

AktueltBranchenytEnergi05. 10. 2026

Brintrøret – også kaldt for 7-tallet – skal forbinde de brintproducerende virksomheder i Danmark med de store industrivirksomheder i Tyskland. Efter planen skal grøn brint erstatte virksomhedernes brug af fossil energi og dermed gøre Europa grønnere og uafhængig af importeret, fossil energi. -

Ny lov er tiltrængt krisehjælp til et udpint forsyningsnet

EnergiTop05. 10. 2026

Danmarks grønne omstilling befinder sig i en regulær krise, siden det sidste vinter har stået klart, at kapaciteten i eltransmissionsnettet er tæt på brugt op i store dele af landet. Folketinget har nu taget det første, vigtige skridt for at aflaste det markante pres på transmissionsnettet her og

Partnerskab skal åbne døre til ADK-projektmarkedet

Security05. 10. 2026

Den klassiske nøgle i metal er mange steder blevet afløst af kort, brikker og mobiltelefoner. Rundt om på landets hoteller, plejehjem, skoler, boligforeninger og arbejdspladser er elektronisk adgangskontrol i dag en naturlig del af hverdagen. En af de løsninger, der har været med til at drive

NRGi investerer i nyt vindmølleprojekt på Fyn

EnergiTop30. 09. 2026

Tre nye vindmøller ved Svendborg er nu rykket et afgørende skridt nærmere at blive til virkelighed. NRGi Renewables bliver ejer af to af de tre vindmøller, mens projektets oprindelige udvikler, Lars Kronshage fra Ødemark Gods, bliver ejer af den tredje. Projektet har været under udvikling siden

Danske energikunder gør klar til ny energikrise

AktueltEnergi30. 09. 2026

Danske energikunder sikrer sig mod en dyr vinter. Salget af el- og gasaftaler med fast pris er over sommeren steget med henholdsvis 1088 pct. og 1010 pct. sammenlignet med samme periode sidste år. For det bliver nok en dyr vinter. Både olie-, gas, diesel-, benzin- og elpriser har i løbet af

Succesfuld demonstration af ny geotermisk teknologi

AktueltEnergi30. 09. 2026

Den danske geotermivirksomhed Green Therma har med succes demonstreret sin Heat4Ever-teknologi på GFZ Helmholtz Centre for Geosciences’ geotermiske forskningsanlæg i Groß Schönebeck, Tyskland. Demonstrationen markerer et vigtigt skridt fra installation til drift. Vand cirkulerer nu gennem det

Signify opnår sin hidtil højeste EcoVadis-score på 88 og platinmedalje

BelysningBranchenyt30. 09. 2026

Signify har modtaget EcoVadis’ platinmedalje med en samlet score på 88 ud af 100, hvilket er Signifys højeste score til dato. Signify opnåede desuden 100 ud af 100 point inden for miljø. Platinmedaljen placerer Signify blandt den øverste 1 % af de virksomheder, som EcoVadis har vurderet i de

Dansk teknologi gør opmærkning af elinstallationer hurtigere

El & Teknik30. 09. 2026

Opmærkning, identifikation og fejlfinding i elinstallationer kan være en tidskrævende opgave, særligt i større og mere komplekse installationer. Den danske virksomhed Simplewire har udviklet Flex+ for at gøre arbejdet hurtigere og mere entydigt, og løsningen bliver nu distribueret på det

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Cabicon a/s

    Uforklarlige fejl i nettet? To nye arrangementer giver Forsyningsselskaberne svaret – før det bliver dyrt

  • TEKLET ApS

    Standardløsninger er sjældent standard i virkeligheden

  • Schneider Electric Danmark

    Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Test af PtX og batterier: Send 95 % af energien tilbage til nettet

  • HIN A/S

    Udstyret virker. Men hvad har I egentlig testet?

  • ABB

    ABB og Thylander Data Centers elektrificerer Danmarks første dansk-ejede colocation datacenter

  • Cabicon a/s

    Elektrikere dropper turen til kontoret – nu printer de kabelmærkerne på stedet

  • Solarpark A/S

    Hvad koster en serviceaftale til solceller og batterier? Prøv ny beregner

  • TEKLET ApS

    Hvordan finder du en fiberfejl midt ude i Atlanterhavet?

  • Schneider Electric Danmark

    Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Forbedret platform hjælper virksomheder med at få anlæg godkendt til elnettet

    05.10.2026

  • Banedanmark er gået i gang med at elektrificere jernbanebroen over Limfjorden

    05.10.2026

  • Folketinget fjerner stopklodser for brintrøret og Hydrogen Danmark

    05.10.2026

  • Ny lov er tiltrængt krisehjælp til et udpint forsyningsnet

    05.10.2026

  • Partnerskab skal åbne døre til ADK-projektmarkedet

    05.10.2026

  • NRGi investerer i nyt vindmølleprojekt på Fyn

    30.09.2026

  • Danske energikunder gør klar til ny energikrise

    30.09.2026

  • Succesfuld demonstration af ny geotermisk teknologi

    30.09.2026

  • Signify opnår sin hidtil højeste EcoVadis-score på 88 og platinmedalje

    30.09.2026

  • Dansk teknologi gør opmærkning af elinstallationer hurtigere

    30.09.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}