• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltEnergiFlåde29. 09. 2021 | Allan Malmberg

Grøn strøm til millioner af km i danske elbiler

AktueltEnergiFlåde29. 09. 2021 By Allan Malmberg

Et af modargumenterne mod elbiler er ofte, at de ikke er grønnere end den el, der kommes på. Og det er uomtvistelug rigtig.

Nu kommer der imidlertid ganske meget grøn strøm i laderne fra Clever. Ladeoperatøren har indgået en aftale, der kan sikre, at det årlige energiforbrug fra cirka halvdelen af danske elbiler på vejene i dag – eller cirka 300.000.000 km i en elbil – bliver på grønt strøm.

Det sker med opførslen af en ny solcellepark, udviklet og drevet af European Energy på Sydsjælland. Solcelleparken skal spille ind i Clevers grønne økosystem, hvor elbilerne tænkes intelligent ind i den grønne omstilling af elnettet.

Solcelleparken bliver placeret i Tryggevælde syd for Køge og fylder det samme som omtrent 100 fodboldbaner. Med en forventet gennemsnitlig årlig produktion på 61 gigawatttimer.

Med en ny solcellepark køber vi ikke bare grønne certifikater, men er, sammen med vores kunder, reelt med til at sikre stadig mere vedvarende energi til elnettet. En stor fordel ved elbilerne er, at vi kan flytte forbruget, så når elbilisterne vælger intelligent opladning og strøm fra Clever, vil de ikke kun bidrage til mere vedvarende energi, men også at vi anvender energien mere hensigtsmæssigt i elnettet, siger Clevers chef for forretningsudvikling, Mads Harder-Lauridsen.

Solcelleparken bliver ejet, bygget og drevet af European Energy og står efter planen klar fra 1. januar 2022. Solcelleparken har en samlet energikapacitet på 42 MW.

Parken bliver til på baggrund af en elkøbsaftale, også kendt som en PPA. Med aftalen skaber Clever sikkerhed om investeringen fra European Energy og er dermed direkte med til at tilføre mere vedvarende energi i elnettet – i modsætning til fx energicertifikater på grøn strøm og lignende.

Elkøbsaftalen løber over 10 år fra januar 2022, og Clever kommer til at købe ca. 400 gigawatttimer over de 10 år eller den strøm det kræver at køre jorden rundt om ækvator 475.000 gange i en elbil.

Det har været afgørende for realiseringen af solcelleparken, at Clever indgår en elkøbsaftale med os. Og på den måde skabes der en reel positiv effekt på andelen af vedvarende energi i elnettet. Det er også et eksempel på, at vedvarende energikilder nu kan etableres på markedsvilkår, når virksomheder går ind og garanterer investeringen. Dermed er de, der forbruger strømmen direkte med til at drive den grønne omstilling fremad, siger Jens-Peter Zink, Executive Vicepresident i European Energy.

For Clever er etableringen af ny vedvarende energi til at dække forbruget en tankegang, der har potentiale til mere end grøn strøm til elbiler alene. Ladeoperatøren vil nemlig også tilbyde strøm til elbilisternes øvrige strømforbrug. Når strømforbruget til elbilen og til husstanden kombineres med Clevers intelligente hjemmeopladning og nye smarte lynladestationer, kan energien i elnettet udnyttes smartere hen over døgnet.

Clevers formål er helt overordnet at accelerere den grønne omstilling og handle direkte på vores samfundsansvar. Det gør vi ved at tænke i intelligent løsninger, hvor vi flytter forbruget til de tidspunkter, hvor der er mere grøn strøm til rådighed, og gør det så bekvemt og intuitivt som muligt at træffe det grønne valg i en ellers travl hverdag. På den måde kan vi tilbyde en samlet, gennemtænkt løsning, der skaber mere værdi bag stikkontakten, og dermed dækker både elbilen og boligen med stadig mere grøn strøm i elnettet, siger Mads Harder-Lauridsen.

Kilde: Clever

Skrevet i: Aktuelt, Energi, Flåde

Seneste nyt fra redaktionen

Ny rapport: Størstedelen af succesfulde cyberangreb rammer SMV’er

AktueltBranchenyt03. 06. 2026

I årets første tre måneder observerede TDC Erhverv 1.681 hændelser, der indikerer malwarekompromittering blandt danske virksomheder. Det viser en ny cybersikkerhedsrapport, som samtidig konkluderer, at små og mellemstore virksomheder var udsat for hovedparten af de succesfulde

Ny analyse: SMV’er vil gerne ansætte unge i fritidsjob, men regler og usikkerhed spænder ben

BranchenytTop03. 06. 2026

Mange små og mellemstore virksomheder er klar til at give unge deres første erfaring med arbejdsmarkedet. Men arbejdsmiljøregler, usikkerhed og manglende vejledning betyder, at et stort potentiale for flere fritidsjob i dag ikke bliver indfriet. Det viser en ny analyse fra SMVdanmark blandt 1.108

Trådløs industriel labeludskrivning

Materiel03. 06. 2026

Brady Corporation, der er specialist i automatiseret opmærkning og dataregistrering, lancerer en ny type hybridlabelprinter, der tilbyder industriel labeludskrivning i et trådløst, transportabelt design. Bradys nye BradyPrinter i4311 er designet til at bygge bro mellem stationære bordprinteres

TechDay sætter fokus på industriens næste store udfordringer

AktueltBranchenyt03. 06. 2026

Danske industrivirksomheder står midt i et teknologisk og regulatorisk gearskifte, hvor nye specifikationer og muligheder rammer driften fra flere sider. NIS2 og kommende Cyber Resilience Act øger behovet for overblik, dokumentation og modstandsdygtighed. Samtidig får automationsbranchen med

Forårets prisfald er brudt: Maj sendte elprisen op igen

Energi03. 06. 2026

Efter en start på året med generelt faldende elpriser er udviklingen nu vendt. I januar lå den rene elpris på tværs af de to prisområder i Danmark på 0,81 kr./kWh i gennemsnit, og i april var den faldet til 0,61 kr./kWh. Men i maj steg prisen til 0,75 kr./kWh. Det svarer til en stigning på knap

Organisation: Stor mangel på transmissionsnet er yderst kritisk for vores samfund

AktueltEnergi29. 05. 2026

Et foreløbigt overblik fra Energinet viser meget begrænset restkapacitet i transmissionsnettet allerede nu og de næste 10 år. Det er en yderst kritisk situation for vores samfund, som både kalder på akut handling i form af en hastelov og et strukturelt løft, der sætter tempo og retning på

Stigende materialepriser får håndværkerne til at gribe telefonen – kan man bruge force majeure?

BranchenytTop29. 05. 2026

De stigninger priser på byggematerialer skaber bekymring i byggebranchen. Og udsigt til, at prisspiralen kan fortsætte, har betydet en strøm af henvendelser til Dansk Håndværk fra virksomheder, der vil vide, hvordan de er stillet, hvis en opgave pludseligt bliver langt dyrere end forudsat, da de

SIF Gruppen lancerer SIF Energi og udbygger forretningen inden for energiløsninger til private

AktueltEnergi29. 05. 2026

SIF Gruppen lancerer SIF Energi som led i et styrket strategisk fokus på den grønne omstilling. Med det nye brand etablerer koncernen en dedikeret enhed for energiløsninger til private boligejere. Formålet er at skabe en mere fokuseret og skalerbar platform for aktiviteterne på privatmarkedet og

NRGi udvider domicil i Aarhus

BranchenytEnergi29. 05. 2026

Der bliver brug for flere hænder og hoveder i energisektoren i de kommende år. Det mærker man i høj grad i NRGi, hvor flere medarbejdere er kommet til i takt med, at efterspørgslen på koncernens løsninger og rådgivningskompetencer er vokset. Derfor tager energi- og rådgivningskoncernen nu hul på

Andel Energi leverer tilfredsstillende årsresultat

Energi29. 05. 2026

Andel-koncernens datterselskab, Andel Energi, der med ca. 1,2 mio. kundeforhold er Danmarks største energiselskab, har offentliggjort sit 2025-regnskab, der viser en solid fremgang i indtjening. Resultatet før renter, skat, af- og nedskrivninger (EBITDA) lander på 42,5 mio. kroner, hvilket er en

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Solarpark A/S

    Energinets forlængede pause skaber usikkerhed om nye batteriprojekter

  • ABB

    Intelligent opladning skal sikre et elnet i grøn balance

  • LAN-COM A/S

    LAN-COM A/S styrker salgsindsatsen i Jylland med ny Key Account Manager

  • HIN A/S

    Modulære industrikonnektorer med schweizisk kvalitet – til en skarpere pris

  • Brødrene Dahl

    Med Brødrene Dahl i ryggen: KKN VVS tager fronten på passiv brandsikring

  • Schneider Electric Danmark

    EL & TEKNIK ’26: Hver tredje tvivler på, om Danmark er klar til fuld elektrificering

  • GN belysning A/S

    Har du eller dine kunder brug for et frisk pust? 🥵

  • Ansell Lighting

    Konverteringsmoduler til nødbelysning og sensorstyring

  • TEKLET ApS

    Hvorfor OSFP transceiver findes i flere varianter

  • Schneider Electric Danmark

    Software overtager rollen i industriel automation

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny rapport: Størstedelen af succesfulde cyberangreb rammer SMV’er

    03.06.2026

  • Ny analyse: SMV’er vil gerne ansætte unge i fritidsjob, men regler og usikkerhed spænder ben

    03.06.2026

  • Trådløs industriel labeludskrivning

    03.06.2026

  • TechDay sætter fokus på industriens næste store udfordringer

    03.06.2026

  • Forårets prisfald er brudt: Maj sendte elprisen op igen

    03.06.2026

  • Organisation: Stor mangel på transmissionsnet er yderst kritisk for vores samfund

    29.05.2026

  • Stigende materialepriser får håndværkerne til at gribe telefonen – kan man bruge force majeure?

    29.05.2026

  • SIF Gruppen lancerer SIF Energi og udbygger forretningen inden for energiløsninger til private

    29.05.2026

  • NRGi udvider domicil i Aarhus

    29.05.2026

  • Andel Energi leverer tilfredsstillende årsresultat

    29.05.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik