• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltEnergi11. 06. 2025 | Allan Malmberg

Fremtidens solceller er vævet ind i stoffer til brug til at beklæde bygninger

AktueltEnergi11. 06. 2025 By Allan Malmberg

Vævede solceller. Foto: Anna Wetzel

En bygning pakket ind i tekstiler, der hiver energi fra solen. Det lyder en anelse skørt, men det er ikke desto mindre den vision, som en række forskere fra Danmark, Tyskland og Holland har sat sig for at gøre til virkelighed.

Idéen bag forskningsprojektet SUNTEX er at integrere organiske solceller (OPV) direkte i lette, fleksible tekstiler, hvilket skaber en solcelle, der kan væves som stof, der kan beklæde bygninger.

Og det er faktisk præcis tænkt, som det lyder, forklarer en af forskerne bag.

– Vi pakker i bund og grund bygninger ind i energiproducerende tekstiler. Tænk på det som en silkekjole til bygninger i stedet for en islandsk sweater– kun med den ekstra funktion, at den genererer elektricitet.

Det forklarer den hollandske designer Pauline van Dongen, en af nøglepersonerne bag SUNTEX-projektet.

Hun har siden 2010 drevet Pauline van Dongen Studio, der har samarbejdet med virksomheder som Philips om at udvikle innovative designs, blandt andet lysende sportstøj. I 2018 blev hun udpeget som en af Europas mest indflydelsesrige kvinder i teknologi af Forbes, og i 2022 var hun med til at stifte Solar Biennale, et initiativ, der udforsker solenergiens rolle i design og samfund.

Med SUNTEX udforsker hun forbindelsen mellem solcelleteknologi og tekstildesign yderligere. Hun ser store perspektiver i projektet, bl.a. fordi, at organiske solceller i modsætning til traditionelle siliciumpaneler ikke indeholder skadelige kemikalier, og derudover er yderst fleksible og kan trykkes i enhver form.

– Der findes allerede virksomheder, der laminerer tyndfilms-solceller på eksisterende tekstiler. Vi ser flere udfordringer ved denne metode: For det første begrænser det materialets genanvendelighed og reparationsmuligheder betydeligt. Vi arbejder med et modulært system, hvor vi kan adskille tekstil, organiske fotovoltaiske celler (OPV) og kredsløb. Dette gør det muligt at reparere materialet og opgradere det med mere effektive OPV-paneler, når de bliver tilgængelige, forklarer hun.

Solcelletekstiler er ikke en ny idé, men tidligere forsøg har kæmpet med effektivitet, holdbarhed og omkostninger. Organiske solceller er nemlig paradoksalt nok ikke særligt glade for hverken solens UV-stråler eller ilten omkring dem.

Professor Morten Madsen fra Syddansk Universitet, der til daglig er leder af CAPE (Centre for Advanced Photovoltaics and Thin-film Energy Devices) ved SDU, leder projektets videnskabelige udvikling. Og her er en række tekniske udfordringer, der skal overvindes.

– En af vores største udfordringer er at sikre, at solcellerne forbliver stabile og effektive over tid. Vi udvikler nye metoder til at indkapsle solcellerne, så de både holder længere og forbliver omkostningseffektive, forklarer forskeren.

Konkret vil man undersøge nye solcellematerialer og konfigurationer der giver højt ydende solceller og moduler med tilstrækkelig levetid. Man skal også arbejde imod anvendelser, hvor der er krav til den mekaniske fleksibilitet og stabilitet.

– Det fører tilbage til materialegenskaberne og måden hvorpå vi indkapsler og ’pakker’ solcellerne på, og det har indflydelse på netop solcellernes stabilitet under eksponering med UV-lys og forskelligt vejr. Her arbejderne vi med nogle nye, organiske lag i solcellen, der øger stabilitet, og forhåbentligt det kan åbne op for tilstrækkelig levetid under de forhold. Det er målet i projektet, forklarer han.

Projektet er netop skudt i gang og løber over 36 måneder. Udover Pauline van Dongen Innovations BV (PVDI) og Syddansk Universitet, så er Tentech BV, RWTH – Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen, Kettler Berufskleidung & Technische Textilien GmbH og Grafisk Maskinfabrik A/S også en del af projektet.

Kilde: SDU

Skrevet i: Aktuelt, Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Trods 2025 blev præget af uro viste det tekniske erhvervsliv ganske pæn robusthed

AktueltBranchenyt09. 01. 2026

2025 var atter et år præget af uro, men det har ikke forpantet sig til det tekniske erhvervsliv, viser en analyse fra Tekniq. Således båd året på færre konkurser og færre tabte jobs. Baggrunden er, at virksomhederne har formået at tilpasse sig - både hvad angår højere omkostninger, skiftende

Nye regler for arbejde med asbest – og de er allerede trådt i kraft

BranchenytTop07. 01. 2026

Kommer man ud for at skulle håndtere asbest, er det med at holde øje med reglerne - for de er lige blevet ændret med relativ kort varsel. Regelændringerne - der er 12 punkter i alt - rummer blandt andet nye regler for afskærmning, deling af oplysninger mellem virksomheder, nye krav til

Grønt lys til ny energipark: 15 vindmøller og 80 hektar solceller

AktueltEnergi07. 01. 2026

Mens man i nogle kommuner lukker ned for en lang række energianlæg, har NRGi fået godkendelse til at opføre en ny energipark i Nordjylland. Det kommende anlæg bliver en milliardinvestering og forventes at producere 275.000 MWh grøn strøm om året, svarende til det årlige elforbrug i 66.000

Circle K åbner landets største motorvejsnetværk af lynladere

EnergiFlåde07. 01. 2026

Circle K investerer markant i dansk ladeinfrastruktur og åbner som resultat af Vejdirektoratets motorvejsudbud 80 nye lynladepladser fordelt på ni ladeparker. Da ladeparkerne åbnede 1. januar, fik man Danmarks største netværk af lynladere langs de danske motorveje. De 80 nye lynladepladser

Første tur med Molslinjens nye el-færge er atter blevet udskudt – næste deadline er den 16. januar

BranchenytEnergi07. 01. 2026

Egentligt skulle Molslinjens nye elfærge, Tyrfing, være begyndt begyndt at sejle den 6. januar, men sådan skulle det ikke gå. Klargøringen af færgen, der skal sejle på Samsølinjen, trækker længere ud en forventet. Trods teknikerne har arbejdet hårdt hen over jul og nytår, men de må nu erkende, at

Elektrificeringen slår stadig mere igennem – i det østdanske steg forbruget med 4 procent

AktueltEnergi07. 01. 2026

Nye elbiler, varmepumper og elektrificering af den tunge transport, industrien og varmesektoren har i 2025 været med til at løfte elforbruget i Østdanmark til et hidtil uset niveau. Tal fra de østdanske netselskaber Cerius-Radius viser nemlig, at elforbruget hos deres 1,5 mio. kunder i 2025 var

Det danske elforbrug er steget til hidtil usete højde – og det er en god ting

AktueltEnergi05. 01. 2026

En stigning i elforbruget er normalt ikke noget, der jubles over, men sådan er det faktisk ved elforbruget i 2025, der i 2025 lå på cirka 39.500 GWh. Det er fem procent højere end 2024. Stigningen skyldes især et øget elforbrug til produktion af fjernvarme samt stigning i det private elforbrug,

3byggetilbud.dk får ny ejer: Verdane køber Mittanbud Marketplaces

Branchenyt05. 01. 2026

3byggetilbud.dk får ny ejer, efter at Vend Marketplaces ASA har indgået aftale om at sælge hele Mittanbud Marketplaces-porteføljen til den nordiske vækstinvestor Verdane. Porteføljen består af fire førende markedspladser for bygge- og håndværkerservices i Norden: Mittanbud i Norge, Servicefinder

Ladeoperatør rundede mere end 1 mio. opladninger i 2025

EnergiFlåde05. 01. 2026

E.ON Drive Infrastructure Denmark rundede i 2025 1,3 mio. opladnings sessioner i et år, hvor alle eMobilitets aktiviteter blev samlet i ét firma og fik mere end 50.000 nye kundeforhold. Der er kommet mere end 1.200 nye offentlige ladepunkter til i løbet af 2025, hvoraf over 300 var nye

Bil-året 2025 satte flere grønne rekorder – og i 2027 venter den helt store milepæl

EnergiFlåde05. 01. 2026

2025 blev på mange måder elbilernes år. Elbilerne fik større plads på nybilmarkedet i år, og el var for tredje år i træk det mest populære drivmiddel. Der blev i alt indregistreret 126.505 nye eldrevne personbiler i år, hvilket er en markant fremgang på 42 procent sammenlignet med sidste år. Det

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

  • Lan-Com

    NCC vælger endnu engang GIGA-LAN til stort projekt i Carlsberg Byen

  • Schneider Electric Danmark

    Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

  • Schneider Electric Danmark

    Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

  • TEKLET ApS

    Gør transceiver-kompatibilitet enkel med CUBOx

  • Signify Denmark A/S

    God jul og godt nytår fra Signify

  • Schneider Electric Danmark

    Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

  • Schneider Electric Danmark

    Ny serie af CDUs for at imødekomme de stigende krav fra HPC- og AI-arbejdsbelastninger

  • Schneider Electric Danmark

    Priskampagne: Spar 15% på LK® One de sidste 2 uger af december

  • ABB

    ABB’s Terra AC kåret som den bedste hjemmelader på det danske marked

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Trods 2025 blev præget af uro viste det tekniske erhvervsliv ganske pæn robusthed

    09.01.2026

  • Nye regler for arbejde med asbest – og de er allerede trådt i kraft

    07.01.2026

  • Grønt lys til ny energipark: 15 vindmøller og 80 hektar solceller

    07.01.2026

  • Circle K åbner landets største motorvejsnetværk af lynladere

    07.01.2026

  • Første tur med Molslinjens nye el-færge er atter blevet udskudt – næste deadline er den 16. januar

    07.01.2026

  • Elektrificeringen slår stadig mere igennem – i det østdanske steg forbruget med 4 procent

    07.01.2026

  • Det danske elforbrug er steget til hidtil usete højde – og det er en god ting

    05.01.2026

  • 3byggetilbud.dk får ny ejer: Verdane køber Mittanbud Marketplaces

    05.01.2026

  • Ladeoperatør rundede mere end 1 mio. opladninger i 2025

    05.01.2026

  • Bil-året 2025 satte flere grønne rekorder – og i 2027 venter den helt store milepæl

    05.01.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik