• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

BelysningTop16. 01. 2023 | Allan Malmberg

Fire projekter er nominerede til Dansk Danske Lyspris

BelysningTop16. 01. 2023 By Allan Malmberg

Fire forskellige projekter skal kæmpe om at blive vinder af Den Danske Lyspris 2023. De fire er valgt ud fra en pulje på i alt 11 projekter, som var blevet indstillet. Prisen uddeles den 23. marts.

De fire projekter er:
• Amagerværkets Blok 4, København
• DTU auditoriebygning 116, Kgs. Lyngby
• Himmelhaven, Ordrupgaard, Charlottenlund
• Ny indgang til Bisbebjerg Kirkegård fra Skoleholdervej, København

Amagerværkets Blok 4
Facadebelysningen på Amagerværkets nye blok er en naturlig og integreret del af selve facadens arkitektur,
der samtidig skaber en fortælling om aktiviteten i kraftværkets indre. Facaden er behængt med træstammer,
fordi træflis er kraftværkets brændsel.

Foto: Allan Toft

Varmen er skabt ved at tænde et bål med træ, som tilfældet har været gennem årtusinder. Her sker det blot i en industriel skala, men historien er enkel og værd at fortælle, og fjernvarmekunderne kan gennem kraftværkets udformning få en relation til den energi, de forbruger.

Belysningen blev udviklet i forbindelse med arkitektkonkurrencen i 2014, idet arkitekt, landskabsarkitekt og
lysdesigner deltog som et samlet team lige fra starten. Det stod klart fra første færd, at kraftværkets
betydningsfulde og fortællende facade skulle belyses, så symbolikken var åbenbar også i mørke. Samtidig
skulle lyset være et nyt fortællende lag, der kun gav sig til kende om natten og skabte en særlig industriel
poesi.

Transformation af DTU’s auditoriebygning 116
DTU’s auditoriebygning 116 har fået nyt liv efter en omfattende transformation, hvor dagslys og
kunstlys tilsammen skaber et imødekommende studiemiljø Auditoriebygning 116, tegnet af Eva og Nils Koppel, står som en af DTU’s smukkeste auditoriebygninger.

Foto: Laura Stamer

Til de nye studiemiljøer rundt om murstenskernen har Lightscapes designet solafskærmningen med hængende tekstiler, der fanger og bevarer sollyset, bryder det ned i mindre dele og derved giver et blidere og naturligt lys i rummet. Selve murstenskernen er blevet renset og oplyst med wallwash, så den på én gang bliver let i sit udtryk og danner bagtæppe for de mange nye funktioner i studiemiljøerne. I holdlokalerne omkring studiemiljøerne er belysningen opdateret med oplyste vinduesbånd, der sparer 1/3 af armaturerne i lofterne. Dertil er designet en række gardiner, som oplyses inde fra vinduesbåndet om aftenen, så uderummet opleves venligt og varmt fra farven af gardinerne.

I det store auditorie er skabt et nyt scenetæppe af transparente multifarvede tekstiler i flere lag. Scenetæppet fungerer som fler-facetteret lærred for en række stedspecifikke lysfilm med abstrakte fortolkninger af DTU’s mange spændende fagligheder. Indholdet er optaget direkte på DTU. Projektion og tæppe buer ud ad scenen for perspektivisk dybde og derved et forbedret optisk indeklima, mens lys og farver smelter sammen i ét og samme motiv.

Filmene spilles mellem forelæsninger som et pauserum for de studerende eller som optakt til en
festforelæsning, hvor folk kommer udefra for at blive klogere på omfanget af den forskning, der foregår inde
bag DTU’s mure.

Himmelhaven, Ordrupgaard
Lysdesignet i Ordrupgaards nye underjordiske tilbygning iscenesætter kunstværkerne effektfuldt og skaber en behagelig atmosfære, der mimer dagslyset udenfor Tegnestuen Snøhetta har tegnet Himmelhaven, en underjordisk udvidelse af Ordrupgaard, der huser museets imponerende samling af fransk kunst fra det 19. århundrede med navne som Monet, Gauguin og Matisse. 825 m² ud af Himmelhavens 1800 m² er dedikeret til udstillingsareal. Udstillingsarealet består af to sale til særudstillinger og tre sale til den permanente samling af fransk kunst.

Foto: Jørgen Kjer

De tre udstillingssale til den permanente samling varierer både i størrelse og loftshøjde. Alle gulve, vægge og lofter er beklædt i lyst egetræ. Loftet er udformet som et fint trækassetteloft, mens væggene er malet i en sart grøn farve, der
skaber en flot baggrund til kunstværkerne. I udstillingssalene er der intet dagslys, så kunstlyset er altafgørende for oplevelsen af kunstværkerne og arkitekturen.

Ønsket var fra begyndelsen, at belysningen skulle spille en hovedrolle i iscenesættelsen af kunstværkerne, mens armaturerne skulle spille en lille, men velintegreret, rolle i arkitekturen. Udstillingssalene måtte ikke opleves som en dunkel kælder, men omvendt måtte salene heller ikke blive overbelyst. Resultatet af det udfordrende lysdesign er blevet behagelige udstillingssale med dæmpet grundbelysning og fokuseret belysning på kunstværkerne.

Rummene opleves ikke som mørke kælderrum. Tværtimod imiterer kunstlyset sollys, der trænger igennem bygningens loft og ned i salene. Belysningen fremstår neutralt og stjæler ikke fokus fra kunstværkerne, men iscenesætterne værkerne, så de fremstår i stærke og klare farver. Hvert enkelt armatur er fokuseret og forholder sig til et individuelt kunstværk. Ved hjælp af en blid wallwashing af væggene og den fokuserede kunstbelysning står værkerne frem og lyser op selv. Efter at have bevæget sig igennem de underjordiske udstillingssale, kommer de besøgende ud i et smalt og højt rum fyldt med dagslys.
Den vertikale belysning langs rummets endevægge, drager øjet opad mod daglysåbningen. Det smukke
kolde dagslys blander sig med den varme tone af de vertikale LED-bånd, og skaber en portal op til en anden
verden.

Ny indgang til Bispebjerg Kirkegård fra Skoleholdervej
Et nyt byrum på kanten af Bispebjerg Kirkegård har set lyset. Byrummet binder bydelen Nordvest sammen med kirkegården og skaber en stemning af ’pejsestue’ om aftenen takket være den tryghedsskabende og omfavnende belysning

Foto: Thomas Lekfeldt

Det nye byrum på kanten af Bispebjerg Kirkegård fungerer som et hængsel mellem byen og kirkegården.
I et enkelt greb er en 40 meter lang mur trukket tilbage fra fortovet for at skabe en lomme i byen med en fin
visuel kontakt til kirkegårdens store grønne rum. Lommen skaber en fælles grøn dagligstue om dagen, som
forvandles til en hyggelig ’pejsestue’ om aftenen takket være lyssætningen.

Med fokus på de gamle dyder indenfor lysdesign er der skabt en unik, underspillet, tryg og imødekommende belysningskvalitet i og omkring det nye byrum. Såvel dagens naturlige lys som mørkets lys agerer som
virkemiddel til at binde kirkegårdens stille rum sammen med det livlige byrum. I den nye kunstbelysning får kirkegårdens mørke lov at ligge uberørt hen, mens trafiksikkerheden på vejen er bevaret. I byrummet er lyset
varmt og nærmest omfavnende.

Og netop, hvor muren skærer sig igennem kirkegården, stiger varme stråler af strejflys op, der bringer materialitet og en næsten kropslig fornemmelse af varme til rummet. Bænke til ophold skaber områdets ’pejsestue’ under de store træers kroner. Her kan folk mødes, hygge, hvile og føle sig trygge og varme på selv en mørk kold vinterdag.

Smukke perforeringer i muren giver adgang for kig og lys mellem det nye byrum og kirkegården. Det samme gælder den smukke jernstruktur på siderne, som åbner kirkegården op uden at lukke byrummet ind, mens solens lys over døgnet tegner skygger på tværs af pladsen.
Belysningen tænder 20 minutter efter solnedgang året rundt. Det er designet til at være kraftigt i myldretiden, men ellers dæmpes det helt ned, så det står og gløder. Farven på belysningen er holdt i de meget varme toner og antallet af belysningskomponenter er holdt på et minimum.

Kilde: Dansk Center for Lys

Skrevet i: Belysning, Top

Seneste nyt fra redaktionen

TEKNIQ: Presset letter, men manglen på medarbejdere lurer stadig

Branchenyt10. 06. 2026

Tal fra TEKNIQs nye arbejdskraftundersøgelse viser, at rekrutteringspresset i det tekniske erhvervsliv er aftagende. Men billedet er skævt fordelt mellem brancherne, hvor især installationsvirksomhederne fortsat mangler kvalificerede medarbejdere. Det samlede rekrutteringspres er tippet over, så

SDU-spinout vil gøre solceller til en del af arkitekturen

AktueltEnergi10. 06. 2026

Solceller behøver ikke ligne solceller. Det er visionen bag den nye SDU-spinout LayersTech, som udspringer af forskningen i organiske solceller ved Syddansk Universitet. Virksomheden udvikler avancerede lag- og folieteknologier, der kan gøre fremtidens solceller både mere holdbare, mere fleksible

Byggeriets ”grand old man” er ny bestyrelsesleder i We Build Denmark

AktueltBranchenyt10. 06. 2026

Michael H. Nielsen har gennem flere årtier været en markant stemme i bygge- og anlægsbranchen. Som tidligere direktør i Dansk Byggeri og i dag seniorrådgiver i CONCITO har han været med til at sætte retning for branchens arbejde med innovation, digitalisering og grøn omstilling. Derfor er WE

Planen ligger klar: Europa skal elektrificere sig ud af energikrisen

EnergiTop10. 06. 2026

Fire år efter lanceringen af REPowerEU er Europa fortsat udfordret af høje energipriser og stor afhængighed af importerede fossile brændsler. Derfor opfordrer Schneider Electric nu EU til at gøre op med status quo og præsenterer fem nye anbefalinger til hurtigt at accelerere

Energistyrelsen indgår kontrakt om fangst og lagring af 1,25 millioner ton CO₂ årligt

Energi10. 06. 2026

Danmarks største udbud for CO₂‑fangst, -transport og -lagring – CCS‑puljen – har nået sin afslutning. Energistyrelsen og selskabet Aalborg Portland A/S har indgået kontrakt om det hidtil største projekt inden for CCS herhjemme. Kontrakten er resultatet af Danmarks hidtil største udbud for

Salget af elbiler holder speederen i bund – private vælger nu stort set kun elbiler

EnergiFlåde08. 06. 2026

Efterhånden skal man lede længe efter bilejer, der har købt en ny fossilbil. I maj var andelen af private, der valgte biler oppe på næsten 96 procent. Der er købere til både benzin- og dieselbiler, men de skal findes i forskellige dele af erhvervslivet. Samlet set var andel af elbiler i

Ny rapport: Størstedelen af succesfulde cyberangreb rammer SMV’er

BranchenytTop08. 06. 2026

I årets første tre måneder observerede TDC Erhverv 1.681 hændelser, der indikerer malwarekompromittering blandt danske virksomheder. Det viser en ny cybersikkerhedsrapport, som samtidig konkluderer, at små og mellemstore virksomheder var udsat for hovedparten af de succesfulde

Intelligent opladning skal sikre et presset elnet i grøn balance

AktueltEnergiFlåde08. 06. 2026

Elektrificeringen af transportsektoren er i fuld gang. Men hvis den grønne omstilling skal lykkes, kræver det en langt mere intelligent tilgang til opladning af elbiler, busser og lastbiler. Ellers risikerer elnettet at blive en flaskehals. Det vurderer brancheaktører, som peger på, at

Norlys åbner ny ladepark på Fyn – 12 udtag og et målrettet biler med trailer/campingvogn

EnergiFlåde08. 06. 2026

I weekenden åbnede Norlys en ny lapepark ved Aarup på Fyn. Den er den næste i rækken af flere planlagte ladeparker rundt om i landet. - I Norlys arbejder vi hver eneste dag for at udbygge og udvikle ladeinfrastrukturen i hele Danmark, så vi får endnu flere til at vælge elbilen til. Her spiller

Ny dataskabelon ensretter klimadata i byggebranchen

AktueltBranchenyt08. 06. 2026

Bygge- og anlægsbranchen står for en betydelig del af Danmarks CO₂-udledning, og derfor er det i dag lovpligtigt at dokumentere byggeriets samlede klimaaftryk. Men manglen på en fælles metode til at indsamle og udveksle data har hidtil gjort arbejdet både tidskrævende og komplekst. Det skal en ny

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ECOFOSS A/S

    Professionel belysning og samarbejde gennem processen

  • LAN-COM A/S

    En PDU er ikke bare en strømfordeler

  • TEKLET ApS

    FTTA som et samlet system

  • Schneider Electric Danmark

    Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

  • HIN A/S

    Ny PV-installationstester fra BENNING håndterer anlæg op til 1500 V

  • TEKLET ApS

    Hvad kan en fiber egentlig fortælle dig – uden at du åbner den?

  • TEKLET ApS

    Partnerskaber bliver for alvor styrket, når man mødes.

  • Phoenix Contact A/S

    Skæreværktøj til strømskinner og standard DIN-skinner

  • Phoenix Contact A/S

    Push-X produktprogrammet fortsætter med at vokse

  • ECOFOSS A/S

    Oplev LAMEL-LED som er green:ID’s belysningskoncept til integration i akustikpaneler

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TEKNIQ: Presset letter, men manglen på medarbejdere lurer stadig

    10.06.2026

  • SDU-spinout vil gøre solceller til en del af arkitekturen

    10.06.2026

  • Byggeriets ”grand old man” er ny bestyrelsesleder i We Build Denmark

    10.06.2026

  • Planen ligger klar: Europa skal elektrificere sig ud af energikrisen

    10.06.2026

  • Energistyrelsen indgår kontrakt om fangst og lagring af 1,25 millioner ton CO₂ årligt

    10.06.2026

  • Salget af elbiler holder speederen i bund – private vælger nu stort set kun elbiler

    08.06.2026

  • Ny rapport: Størstedelen af succesfulde cyberangreb rammer SMV’er

    08.06.2026

  • Intelligent opladning skal sikre et presset elnet i grøn balance

    08.06.2026

  • Norlys åbner ny ladepark på Fyn – 12 udtag og et målrettet biler med trailer/campingvogn

    08.06.2026

  • Ny dataskabelon ensretter klimadata i byggebranchen

    08.06.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik