• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

BelysningTop16. 01. 2023 | Allan Malmberg

Fire projekter er nominerede til Dansk Danske Lyspris

BelysningTop16. 01. 2023 By Allan Malmberg

Fire forskellige projekter skal kæmpe om at blive vinder af Den Danske Lyspris 2023. De fire er valgt ud fra en pulje på i alt 11 projekter, som var blevet indstillet. Prisen uddeles den 23. marts.

De fire projekter er:
• Amagerværkets Blok 4, København
• DTU auditoriebygning 116, Kgs. Lyngby
• Himmelhaven, Ordrupgaard, Charlottenlund
• Ny indgang til Bisbebjerg Kirkegård fra Skoleholdervej, København

Amagerværkets Blok 4
Facadebelysningen på Amagerværkets nye blok er en naturlig og integreret del af selve facadens arkitektur,
der samtidig skaber en fortælling om aktiviteten i kraftværkets indre. Facaden er behængt med træstammer,
fordi træflis er kraftværkets brændsel.

Foto: Allan Toft

Varmen er skabt ved at tænde et bål med træ, som tilfældet har været gennem årtusinder. Her sker det blot i en industriel skala, men historien er enkel og værd at fortælle, og fjernvarmekunderne kan gennem kraftværkets udformning få en relation til den energi, de forbruger.

Belysningen blev udviklet i forbindelse med arkitektkonkurrencen i 2014, idet arkitekt, landskabsarkitekt og
lysdesigner deltog som et samlet team lige fra starten. Det stod klart fra første færd, at kraftværkets
betydningsfulde og fortællende facade skulle belyses, så symbolikken var åbenbar også i mørke. Samtidig
skulle lyset være et nyt fortællende lag, der kun gav sig til kende om natten og skabte en særlig industriel
poesi.

Transformation af DTU’s auditoriebygning 116
DTU’s auditoriebygning 116 har fået nyt liv efter en omfattende transformation, hvor dagslys og
kunstlys tilsammen skaber et imødekommende studiemiljø Auditoriebygning 116, tegnet af Eva og Nils Koppel, står som en af DTU’s smukkeste auditoriebygninger.

Foto: Laura Stamer

Til de nye studiemiljøer rundt om murstenskernen har Lightscapes designet solafskærmningen med hængende tekstiler, der fanger og bevarer sollyset, bryder det ned i mindre dele og derved giver et blidere og naturligt lys i rummet. Selve murstenskernen er blevet renset og oplyst med wallwash, så den på én gang bliver let i sit udtryk og danner bagtæppe for de mange nye funktioner i studiemiljøerne. I holdlokalerne omkring studiemiljøerne er belysningen opdateret med oplyste vinduesbånd, der sparer 1/3 af armaturerne i lofterne. Dertil er designet en række gardiner, som oplyses inde fra vinduesbåndet om aftenen, så uderummet opleves venligt og varmt fra farven af gardinerne.

I det store auditorie er skabt et nyt scenetæppe af transparente multifarvede tekstiler i flere lag. Scenetæppet fungerer som fler-facetteret lærred for en række stedspecifikke lysfilm med abstrakte fortolkninger af DTU’s mange spændende fagligheder. Indholdet er optaget direkte på DTU. Projektion og tæppe buer ud ad scenen for perspektivisk dybde og derved et forbedret optisk indeklima, mens lys og farver smelter sammen i ét og samme motiv.

Filmene spilles mellem forelæsninger som et pauserum for de studerende eller som optakt til en
festforelæsning, hvor folk kommer udefra for at blive klogere på omfanget af den forskning, der foregår inde
bag DTU’s mure.

Himmelhaven, Ordrupgaard
Lysdesignet i Ordrupgaards nye underjordiske tilbygning iscenesætter kunstværkerne effektfuldt og skaber en behagelig atmosfære, der mimer dagslyset udenfor Tegnestuen Snøhetta har tegnet Himmelhaven, en underjordisk udvidelse af Ordrupgaard, der huser museets imponerende samling af fransk kunst fra det 19. århundrede med navne som Monet, Gauguin og Matisse. 825 m² ud af Himmelhavens 1800 m² er dedikeret til udstillingsareal. Udstillingsarealet består af to sale til særudstillinger og tre sale til den permanente samling af fransk kunst.

Foto: Jørgen Kjer

De tre udstillingssale til den permanente samling varierer både i størrelse og loftshøjde. Alle gulve, vægge og lofter er beklædt i lyst egetræ. Loftet er udformet som et fint trækassetteloft, mens væggene er malet i en sart grøn farve, der
skaber en flot baggrund til kunstværkerne. I udstillingssalene er der intet dagslys, så kunstlyset er altafgørende for oplevelsen af kunstværkerne og arkitekturen.

Ønsket var fra begyndelsen, at belysningen skulle spille en hovedrolle i iscenesættelsen af kunstværkerne, mens armaturerne skulle spille en lille, men velintegreret, rolle i arkitekturen. Udstillingssalene måtte ikke opleves som en dunkel kælder, men omvendt måtte salene heller ikke blive overbelyst. Resultatet af det udfordrende lysdesign er blevet behagelige udstillingssale med dæmpet grundbelysning og fokuseret belysning på kunstværkerne.

Rummene opleves ikke som mørke kælderrum. Tværtimod imiterer kunstlyset sollys, der trænger igennem bygningens loft og ned i salene. Belysningen fremstår neutralt og stjæler ikke fokus fra kunstværkerne, men iscenesætterne værkerne, så de fremstår i stærke og klare farver. Hvert enkelt armatur er fokuseret og forholder sig til et individuelt kunstværk. Ved hjælp af en blid wallwashing af væggene og den fokuserede kunstbelysning står værkerne frem og lyser op selv. Efter at have bevæget sig igennem de underjordiske udstillingssale, kommer de besøgende ud i et smalt og højt rum fyldt med dagslys.
Den vertikale belysning langs rummets endevægge, drager øjet opad mod daglysåbningen. Det smukke
kolde dagslys blander sig med den varme tone af de vertikale LED-bånd, og skaber en portal op til en anden
verden.

Ny indgang til Bispebjerg Kirkegård fra Skoleholdervej
Et nyt byrum på kanten af Bispebjerg Kirkegård har set lyset. Byrummet binder bydelen Nordvest sammen med kirkegården og skaber en stemning af ’pejsestue’ om aftenen takket være den tryghedsskabende og omfavnende belysning

Foto: Thomas Lekfeldt

Det nye byrum på kanten af Bispebjerg Kirkegård fungerer som et hængsel mellem byen og kirkegården.
I et enkelt greb er en 40 meter lang mur trukket tilbage fra fortovet for at skabe en lomme i byen med en fin
visuel kontakt til kirkegårdens store grønne rum. Lommen skaber en fælles grøn dagligstue om dagen, som
forvandles til en hyggelig ’pejsestue’ om aftenen takket være lyssætningen.

Med fokus på de gamle dyder indenfor lysdesign er der skabt en unik, underspillet, tryg og imødekommende belysningskvalitet i og omkring det nye byrum. Såvel dagens naturlige lys som mørkets lys agerer som
virkemiddel til at binde kirkegårdens stille rum sammen med det livlige byrum. I den nye kunstbelysning får kirkegårdens mørke lov at ligge uberørt hen, mens trafiksikkerheden på vejen er bevaret. I byrummet er lyset
varmt og nærmest omfavnende.

Og netop, hvor muren skærer sig igennem kirkegården, stiger varme stråler af strejflys op, der bringer materialitet og en næsten kropslig fornemmelse af varme til rummet. Bænke til ophold skaber områdets ’pejsestue’ under de store træers kroner. Her kan folk mødes, hygge, hvile og føle sig trygge og varme på selv en mørk kold vinterdag.

Smukke perforeringer i muren giver adgang for kig og lys mellem det nye byrum og kirkegården. Det samme gælder den smukke jernstruktur på siderne, som åbner kirkegården op uden at lukke byrummet ind, mens solens lys over døgnet tegner skygger på tværs af pladsen.
Belysningen tænder 20 minutter efter solnedgang året rundt. Det er designet til at være kraftigt i myldretiden, men ellers dæmpes det helt ned, så det står og gløder. Farven på belysningen er holdt i de meget varme toner og antallet af belysningskomponenter er holdt på et minimum.

Kilde: Dansk Center for Lys

Skrevet i: Belysning, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Jannik Bay kan sætte sig i stolen som direktør for SkillsDenmark fra 1. august

Branchenyt17. 06. 2026

SkillsDenmark har pr. 1. august ansat Jannik Bay som kommende direktør Med ansættelsen af Jannik Bay får SkillsDenmark en erfaren og visionær leder, der skal videreudvikle organisationens rolle som en central aktør i arbejdet med at styrke erhvervsuddannelserne. Jannik Bay kommer fra en

Solceller og batterier på ABB’s Middelfart-domicil mindsker afhængighed af elnettet

EnergiTop17. 06. 2026

Hvordan kan virksomheder spare penge, styrke deres driftssikkerhed og samtidig reducere deres CO₂-aftryk? Teknologivirksomheden ABB’s forholdsvis nye domicil i Middelfart giver et konkret svar på netop de spørgsmål. Her er solceller i kombination med batterier netop blevet fuldt integreret i

Skal der solceller op på dit tag – så er der gratis hjælp at hente i Ringkøbing-Skjern Kommune

Energi17. 06. 2026

Husejere i Ringkøbing-Skjern Kommune får nu gratis adgang til et værktøj, der beregner om det er relevant og rentabelt at få solceller på hustaget. Indsatsen skal understøtte grøn omstilling og bidrage til målet om kommunen som fossilfrit område i 2040. Politikerne i kommunens Klima-, Miljø- og

To ud af tre topledere satser på det grå guld: Skal afhjælpe arbejdskraftmangel

AktueltBranchenyt17. 06. 2026

Manglen på kvalificeret arbejdskraft får nu danske virksomheder til aktivt at forsøge at holde seniorer længere på arbejdsmarkedet. En ny europæisk undersøgelse fra konsulenthuset Azets viser, at to ud af tre danske topledere arbejder med fleksible ordninger eller nedsat tid for at fastholde

El-branchen er i trygge hænder: Elektrikerlærlinge arbejder med fejlfinding i praksis

AktueltBranchenytEnergi17. 06. 2026

Hverdagen som elektrikerlærling hos VS Automatic kan byde på alt lige fra udskiftning af stikkontakter, opsætning af varmepumper, arbejde på eltavler og rigtig meget andet. Ligegyldigt opgaven, er fejlfinding altid en vigtig del af arbejdet – for hvad skal man gøre, hvis der ikke er strøm i

Brugte bilbatterier skal sikre kritiske funktioner i butikker og aflaste elnettet

EnergiTop15. 06. 2026

Brugte elbilbatterier kan snart få en ny rolle i butikker: som energilager, nødstrøm og fleksibilitet for et elsystem under forandring. Det er ambitionen i innovationsprojektet ReStoreBESS. Bag projektet står Gridturn i samarbejde med Salling Group, Andel Energi, Converdan, AAU Energy, mens

Energinet besøger Sydsjælland for at gå i dialog om fremtidens elnet

AktueltEnergi15. 06. 2026

Fra 18. til 20. juni ruller Energinet ud på Sydsjælland med en infotrailer for at møde borgerne i øjenhøjde og invitere til dialog om behovet for mere elinfrastruktur i Danmark. Traileren besøger Haslev, Vordingborg og Næstved, hvor interesserede kan komme forbi og blive klogere på den grønne

TEKNIQ: Klimamålet risikerer at snuble over elnettet

AktueltEnergi12. 06. 2026

Klimarådet advarer om, at kapacitetsbegrænsninger i elnettet kan blive en alvorlig barriere for elektrificeringen og klimamålene. Stærkt bekymrende, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ. Det er helt afgørende, at tekniske barrierer ikke får lov at spænde ben for de virksomheder og

Schneider Electric sætter 2- og 2½-moduldåserne på hylderne

Materiel12. 06. 2026

Schneider Electric udvider den opdaterede LK FUGA AIR forfradåse-serie med de nye 2- og 2½-moduldåser, som fornyeligt landede på grossisternes hylder. Nyheden bygger videre på den stærkt positive modtagelse af de første størrelser og giver elektrikere endnu flere muligheder for at arbejde med den

NRGi advarer mod højere elafgift: El skal være det økonomisk oplagte valg

Energi12. 06. 2026

Den midlertidige sænkelse af elafgiften ser ikke ud til at blive forlænget fra 2028. Det vækker bekymring hos energi- og rådgivningskoncernen NRGi, som advarer mod at gøre strøm dyrere, netop som Danmark skal sætte fart på elektrificeringen. Siden årsskiftet har danske elkunder nydt godt af en

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Hurtigere fejlfinding i solcelleanlæg med Fluke GFL-1500

  • ODU Denmark

    Strømlinet test-setup og stabile forbindelser

  • TEKLET ApS

    Fusion splicer – Når katalogdata ikke fortæller hele historien

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric sætter 2- og 2½-moduldåserne på hylderne

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    LEYBOLD udvikler skræddersyet løsning til uddannelse

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Hvad har Hollands berømte dæmninger og dit industrielle anlæg til fælles?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Slut med graveskader: Ny teknologi sikrer præcis lokalisering

  • GN belysning A/S

    3 typiske fejl, der kan forringe din belysning i butikker og lokaler 💡

  • TEKLET ApS

    Multimode vs. singlemode – hvorfor bruger vi stadig begge?

  • Ansell Lighting

    Aztec kåret som Årets Belysningsprodukt ved Electrical Awards i Irland

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Jannik Bay kan sætte sig i stolen som direktør for SkillsDenmark fra 1. august

    17.06.2026

  • Solceller og batterier på ABB’s Middelfart-domicil mindsker afhængighed af elnettet

    17.06.2026

  • Skal der solceller op på dit tag – så er der gratis hjælp at hente i Ringkøbing-Skjern Kommune

    17.06.2026

  • To ud af tre topledere satser på det grå guld: Skal afhjælpe arbejdskraftmangel

    17.06.2026

  • El-branchen er i trygge hænder: Elektrikerlærlinge arbejder med fejlfinding i praksis

    17.06.2026

  • Brugte bilbatterier skal sikre kritiske funktioner i butikker og aflaste elnettet

    15.06.2026

  • Energinet besøger Sydsjælland for at gå i dialog om fremtidens elnet

    15.06.2026

  • TEKNIQ: Klimamålet risikerer at snuble over elnettet

    12.06.2026

  • Schneider Electric sætter 2- og 2½-moduldåserne på hylderne

    12.06.2026

  • NRGi advarer mod højere elafgift: El skal være det økonomisk oplagte valg

    12.06.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik