• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop01. 04. 2024 | Allan Malmberg

Energitungt jernstøberi kan spille en vigtig rolle i balancering af el-nettet

EnergiTop01. 04. 2024 By Allan Malmberg

Foto: BIRN

Sammen med IBM og Energi Danmark har Jernstøberiet BIRN indledt et pilotprojekt, der på sigt både skal regulere støberiets el-forbrug og være med til at balancere nettet.

Vestjylland vil ifølge en analyse Energinet blive et kraftcenter i produktionen af den vedvarende energi, og det vil stille øgede krav til det vestjyske elnet, som over de kommende år vil blive opdateret.

Balance i elnettet bliver en vigtig faktor i overgangen til vedvarende energi, og her kan nogle af Vestjyllands mest energitunge virksomheder komme til at spille en vigtig rolle. Det gælder blandt andre jernstøberiet BIRN i Holstebro, der i disse dage tester den såkaldte Flex Platform, der er udviklet af IBM og Andel Energi.

Med Flex Platformen bliver BIRN i stand til at skrue ned for sit energiforbrug i perioder, hvor elnettet er presset. Jernstøberiet kan på den måde være med til at øge el-forsyningssikkerheden for naboer og andre virksomheder på Holstebro-egnen ved at udligne noget af den mangel på vedvarende energi i elnettet, som Danmarks satsning på grøn strøm kan medføre.

Det vil desuden aflaste de kul- og gasfyrede reservekraftværker, der i dag leverer strøm i kritiske situationer, og dermed reducere CO2-udslippet fra de forurenende reservekraftværker, som politikerne har besluttet at udfase.

Ifølge energiansvarlig hos BIRN, Emil Brodersen, er man hos jernstøberiet glade for at kunne være med til at forbedre elforsyningssikkerheden og understøtte overgangen til en mere bæredygtig energiproduktion i Danmark, uden det vel at mærke kommer til at påvirke BIRNs produktion og kvalitet:

– Energi Danmark og IBM har præsenteret os for en spændende og innovativ energiløsning, Flex Platformen, der gør det muligt for os at tilpasse vores elforbrug på en intelligent måde. Den løsning skal vi teste gennem et pilotprojekt. Vi vil gerne være med til at forbedre forsyningssikkerheden af grøn strøm til andre virksomheder og husstande, men det er samtidig altafgørende for os, at det ikke kommer til at påvirke vores produktionskapacitet og -kvalitet, da vi også har en forpligtigelse over for vores kunder, siger han.

Pilotprojektet skal i første omgang afklare, om det er muligt at skrue ned for el-forbruget til BIRNs smelteovne uden at kompromittere produktionen. Tre af smelteovnene er udpeget til at deltage i projektet. Her skal det helt konkret testes, om parterne via kunstig intelligens præcist kan forudsige ovnenes el-forbrug.

El-markedet har nemlig brug for eksakt forudsigelighed for at kunne sikre balance i nettet. Men det er ikke en hel simpel øvelse. For el-forbruget i BIRNs ovne varierer afhængig af de materialer, der skal smeltes såsom skrot, støbejernspåner, kulstof- og jernstøv.

– El-forbruget skal kunne forudsiges 48 timer frem – time for time. Det kræver forudsigelighed, og det betyder helt konkret, at vi fremadrettet skal lave en nøjagtig fremskrivning af vores ordrebøger, produktionsplaner, materialesammensætning og meget mere, lyder det fra Emil Brodersen.

Endelig forestår en mere teknisk test af samspillet mellem den hardwarekomponent, der styrer temperaturen i ovnene, og Flex Platformens software.

– Forbrugsfleksibilitet er ”the missing link” i Danmarks rejse mod et mere vedvarende energiforbrug, og BIRN har en stor effekt at flytte med, så det kan virkelig batte. Derfor er det interessant at få energitunge virksomheder med på Flex Platformen, så vi sammen kan udligne fremtidige ubalancer i elnettet, undgå strømafbrydelser og reducere CO2-udledning. BIRN går nu forrest blandt støberier, og vi er spændte på at se resultaterne fra pilotprojektet, der forhåbentlig kan gå hen og inspirere andre industrivirksomheder, udtaler Trygve Skjøtskift, ekspert i digital energi-innovation, IBM Danmark.

Kilde: BIRN

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Nu er dømt ferietid

Branchenyt26. 06. 2025

Elfokus.dk holder ferie fra den 1. juli - men vi er tilbage igen tirsdag den 5. august

Danske underleverandører – især sjællandske – nyder godt af Femern Bælt-byggeriet

AktueltBranchenyt25. 06. 2025

Danske virksomheder, ikke mindst sjællandske, nyder godt at byggeriet af Femern Bælt, viser en opgørelse, som SVMdanmark står bag. Udover mere end 1.100 underleverandører til byggeriet, er det mere end 700 danske, og af dem er cirka 300 fra region Sjælland. Hovedparten af dem hører til i

Odense Universitetshospital fremtidssikrer sin strømforsyning med helt SF6-fri løsning

Energi25. 06. 2025

Selv i et af verdens mest stabile elnet kan strømudfald få alvorlige konsekvenser. Særligt når det gælder vitale samfundsfunktioner som sundhedsvæsenet. Med et areal på rundt regnet 260.000 kvadratmeter og 10.000 rum har det nye OUH et strømforbrug som en mindre provinsby. Det stiller store krav

Ny rekord: Eksporten af dansk energiteknologi når ny milepæl

AktueltEnergi25. 06. 2025

Eksporten af termostater, vindmøller og andre energiteknologier og servicering af disse sætter rekord og lander på 123,4 mia. kr. i 2024. Vindmølleteknologi står for størstedelen af eksporten, mens USA og markeder uden for EU trækker væksten. Det er første gang, at eksporten af energiteknologi

Nu er Skills-byerne i 2027 og 2028 kommet på landkortet – Vejle og Næstved

BranchenytTop25. 06. 2025

DM i Skills er efterhånden vokset til at blive et ganske omfattende arrangement, og derfor er det godt for de kommuner, som skal stå bag arrangementet, at vide det i god tid. SkillsDenmarks bestyrelse har lagt Værtsbyerne for 2027 og 2028 fast - Vejle i 2027 og Næstved i 2028. - Jeg er glad og

Står klar med 800 medarbejdere uddannet i det nye bygningsreglement

AktueltBranchenyt23. 06. 2025

Der er snart kun en håndfuld dage til det nye bygningsreglement træder i kraft. Det indeholder så mange ændringer, at Stark har taget den store skolebog i brug og uddannet 800 medarbejdere i de nye regler. Medarbejderne har gennemført et målrettet digitalt uddannelsesforløb, som er udviklet i

Stor tysk lastbilsproducent er klar til at starte produktionen af el-lastbiler

EnergiFlåde20. 06. 2025

Hos MAN Truck & Bus har man taget et historisk skridt - Serieproduktionen af MANs elektriske lastbiler er nu i gang. Virksomheden har investeret næsten 400 millioner euro i forskning og udvikling for at kunne tilbyde lastbiler med batterielektrisk drivlinje. Serien dækker alt fra

Danmarks største havvindmøllepark er snart klar til at levere strøm til en million husstande

EnergiTop20. 06. 2025

Det er en ordentligt skud strøm i det danske elnet, der er på vej, når Danmarks hidtil største havvindmøllepark sender strøm ind i nettet. Forventningen er, at de første af i alt 72 vindmøller på Thor Havvindmøllepark kan begynde at levere strøm i 2026. Når al snurrer ud for Nissum Fjord, vil der

Få iværksættere ser sig selv som ”Løvens Hule”-typen – er vi for dårlige til at gribe de gode idéer?

AktueltBranchenyt20. 06. 2025

Det er kun knap 15 procent af iværksættere i Danmark, som ser sig selv i ”Løvens Hule”-typen. Faktisk svarer næsten 1/3 at de slet ikke identificerer sig som iværksætter. Spørger man Mads Vacszy Kragh, direktør i Erhvervshus Sjælland og forfatter til bogen ”Iværksættertyper”, så skaber

Ny type værktøjskasse giver styr på det hele

Værktøj20. 06. 2025

Milwaukee har lanceret et Packout-sæt, der betyder, at man kan sige farve til den klassiske rodet værktøjskasse. Packout kommer både som færdigpakkede og tomme bokse med indlæg, der giver mulighed for at tilpasse sit system helt efter behov. Ved udviklingen af disse produkter har man benyttet

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ODU Denmark

    ODU præsenterer nyt push-lock medicostik

  • Schneider Electric Danmark

    Fra niche til nødvendighed: Redundant forsyning med automatisk omkobling i tilfælde af fejl vinder frem i dansk erhvervsliv

  • ODU Denmark

    Medicoteknik med maksimal sikkerhed og signalintegritet

  • ELIT

    🚨 Nyhed: Nu lancerer vi ELIT EHC DIM

  • Power Technic ApS

    Smal og lang AC/DC LED driver i metal og plast hus

  • Schneider Electric Danmark

    Løsningen klar til kablede IHC-installationer

  • Schneider Electric Danmark

    Nøglen til fremtidens energisystem ligger i effektiv skalering

  • Power Technic ApS

    20W-320W IP67 tæt AC/DC LED driver med konstant strøm

  • Signify Denmark A/S

    Signify lancerer opdaterede lyskilder og armaturer

  • ELIT

    💡 Vidste du, at du kan spare både plads og penge i tavlen med CHINT fra ELIT?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nu er dømt ferietid

    26.06.2025

  • Danske underleverandører – især sjællandske – nyder godt af Femern Bælt-byggeriet

    25.06.2025

  • Odense Universitetshospital fremtidssikrer sin strømforsyning med helt SF6-fri løsning

    25.06.2025

  • Ny rekord: Eksporten af dansk energiteknologi når ny milepæl

    25.06.2025

  • Nu er Skills-byerne i 2027 og 2028 kommet på landkortet – Vejle og Næstved

    25.06.2025

  • Står klar med 800 medarbejdere uddannet i det nye bygningsreglement

    23.06.2025

  • Stor tysk lastbilsproducent er klar til at starte produktionen af el-lastbiler

    20.06.2025

  • Danmarks største havvindmøllepark er snart klar til at levere strøm til en million husstande

    20.06.2025

  • Få iværksættere ser sig selv som ”Løvens Hule”-typen – er vi for dårlige til at gribe de gode idéer?

    20.06.2025

  • Ny type værktøjskasse giver styr på det hele

    20.06.2025

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik