• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

AktueltBelysning20. 01. 2025 | Allan Malmberg

AI-drevet løsning kan fremstille skræddersyede LED-indsatser til alle type gadelyshuse

AktueltBelysning20. 01. 2025 By Allan Malmberg

Foto: Luxega

Når fx kommuner skifter om til LED-baseret gadebelysning sker det ofte på bekostning af de armaturer, der allerede hænger oppe.

Nu har virksomheden Luxega lanceret en AI-drevet løsning, der kan klone eksisterende gadelyshuse og skabe perfekt tilpassede LED-indsatser. Og det er uanset om der er et historisk armatur, et moderne armatur eller offshore-belysning.

– Vi har udviklet en løsning, der ikke kun forbedrer energieffektiviteten, men også bevarer den æstetiske og historiske værdi af bylandskaber. Uanset om det er et kulturarvsarmatur i et historisk distrikt, et moderne lys i en travl by eller en travl motorvej, giver vores AI-drevne indsatser en perfekt pasform hver gang, understreger Rune Søgaard Larsen, CEO for Luxega.

En indsats er skræddersyet til de nøjagtige dimensioner på det eksisterende hus, hvilket sikrer fejlfri installation på normalt under 15 minutter.

Den nye indsats har en effektivitet fra 100 lm/W til 170 lm/W, og der er mulighed for justerbart hvidt lys (2200K-4000K) og RGBW giver mulighed for dynamisk, tilpasningsdygtig belysning, perfekt til events eller urban branding.

I modsætning til traditionelle retrofit-løsninger har Luxega den filosofi, at alle armaturer fortjener et nyt liv. Uanset om et gadelyshus har været i brug i årtier eller er placeret i udfordrende miljøer som kystområder, vurderer Luxega hvert enkelt tilfælde for at sikre sikkerhed og kompatibilitet.

For armaturer fremstillet af holdbare materialer af høj kvalitet puster Luxegas LED-indsatser nyt liv i aldrende infrastruktur og bevarer den oprindelige charme, mens de introducerer moderne effektivitet.

– Intet projekt er for komplekst, intet design er for unikt. Med Luxega er fremtiden for udendørsbelysning lysere, grønnere og mere bæredygtig, påpeger Rune Søgaard Larsen.

Kilde: Luxega

Skrevet i: Aktuelt, Belysning

Seneste nyt fra redaktionen

Nu kan lokale projekter i Munkebo søge støtte fra Energi Fyns vindmøllepulje

Energi13. 10. 2025

Frem til den 31. oktober kan lokale foreninger og initiativer i Munkebo og omegn søge om støtte fra Energi Fyns Vindmøllepulje. I år uddeler vindmøllepuljen 87.000 kroner til projekter inden for en radius af 4,5 kilometer fra Energi Fyns tre vindmøller på Odense Havn. - Vi glæder os hvert år

VE-aftale får generel pæn opbakning – men flere organisationer peger på flere mangler

AktueltEnergi13. 10. 2025

De fleste enige om, at der skal et bedre samarbejde til, hvis planerne om mere vedvarende energi på land lykkedes. Det handler om alt fra bedre kommunikation, større kompensation og flere steder at placerer vindmøller og solanlæg. Så langt er de fleste enige, og den nye brede politiske aftale om

Ny politisk aftale skal sikre mere VE-energi på land med bedre lokal forståelse

AktueltEnergi13. 10. 2025

Mange solceller- og vindmøllerprojekter her i den senere tid mødt stigende lokal modstand. Det har sat en prop i hullet for vedvarende energi. Det skal en ny, bred politisk aftale ændre på. Enigheden går på, at der skal opsættes mere af de to energiformer, men samtidig tage større lokal hensyn.

Overgangen til vedvarende energi har givet langt flere spændingsdyk i det offentlige elnet

EnergiTop13. 10. 2025

Antallet af spændingsdyk i det offentlige elnet er næsten tredoblet siden 2016. Baggrunden for den stigning skal ses i overgangen til grøn energi. De mange spændingsdyk er dog ikke uden omkostninger. Især for virksomheder inden for medicinal- og fødevareindustrien, hvor kritiske udfald i

Forsyningstilsynet tager Green Power Denmarks branchevejledning til efterretning

Energi13. 10. 2025

Forsyningstilsynet har tilkendegivet, at de midlertidigt tager en branchevejledning fra Green Power Denmark til efterretning frem til 31. december 2027. Vejledningen fastlægger en ny metode for tarifering af mindre kunder - typisk husstande, virksomheder eller mindre anlæg - der både forbruger

Lemvigh-Müller åbnede ny håndværkerbutik i Sønderborg

Branchenyt08. 10. 2025

Lemvigh-Müller har åbnet dørene til en helt ny håndværkerbutik i Sønderborg. Den nye butik rummer næsten 1.000 kvadratmeter butikslokale og et samlet lejemål på 1.280 kvadratmeter. Dermed er der plads til et endnu bredere sortiment på hele 11.000 varenumre. - Udgangspunktet har været at skabe den

Hofor opfører solcellepark langs Vestmotorvejen ved Sorø

AktueltEnergi08. 10. 2025

Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, HOFOR, begynder nu opførelsen af Fjenneslev Solcellepark langs Vestmotorvejen ved Sorø. Parken vil i 2027 forsyne over 50.000 husstande med grøn strøm. Solcelleparken vil kunne levere grøn strøm svarende til 51.000 danske husstandes årsforbrug. Parken

Varmepumpeindustrien er flyttet ind hos Tekniq

Branchenyt08. 10. 2025

Brancheorganisationen Varmepumpeindustrien (VPI) har valgt erhvervsorganisationen Tekniq som sit nye sekretariat. Beslutningen bygger på den faglige tyngde, digitale førerposition og brede brancheindsigt, erhvervsorganisationen har. Det er ydermere et led i strategien om at skabe værdifulde

Organisation lancerer 45 forslag til kommende finanslovsudspil

EnergiTop08. 10. 2025

Motoren, der får hele maskineriet til at køre, er bogstavelig talt elektrisk: Danmark skal drives på meget mere grøn strøm i fremtiden. Derfor opfordrer Green Power Denmark i sit nye finanslovsudspil til, at der sættes et bindende elektrificeringsmål for Danmark, som skrives direkte ind i

Fra krav til kontrol – bliv klar til fremtidens elnet på et kommende seminar

AktueltBranchenytEnergi07. 10. 2025

Elektrificeringen accelererer, og presset på elnettet vokser. Nye installationer og kundetyper stiller større krav til plan-lægning og elkvalitet – og konsekvenserne kan være store, hvis kravene ikke overholdes. Harmoniske forstyrrelser er en af de største udfordringer lige nu. De kan påvirke

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ABB

    Markant stigning i spændingsdyk i elnettet koster virksomheder millioner

  • Lan-Com

    Lan-Com A/S introducer samledåse til alarm-installationer

  • TEKLET ApS

    Kabelstripper specifikt til kabler med tynd yderkappe

  • Signify Denmark A/S

    Fremtidens industribelysning med Signify

  • ODU Denmark

    USB-C forbindelser til ekstreme driftsforhold i industri og forsvar

  • Signify Denmark A/S

    Signify på HI-messen 2025: stor succes

  • Eaton

    Strøm med omtanke: Elektrisk sikkerhed som strategisk investering

  • TEKLET ApS

    Faglig fordybelse og træning i fiberoptiske løsninger

  • Signify Denmark A/S

    Signify styrker myCreation med nye funktioner

  • Signify Denmark A/S

    Tidløst design og ikonisk belysning: Copenhagen armaturet

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nu kan lokale projekter i Munkebo søge støtte fra Energi Fyns vindmøllepulje

    13.10.2025

  • VE-aftale får generel pæn opbakning – men flere organisationer peger på flere mangler

    13.10.2025

  • Ny politisk aftale skal sikre mere VE-energi på land med bedre lokal forståelse

    13.10.2025

  • Overgangen til vedvarende energi har givet langt flere spændingsdyk i det offentlige elnet

    13.10.2025

  • Forsyningstilsynet tager Green Power Denmarks branchevejledning til efterretning

    13.10.2025

  • Lemvigh-Müller åbnede ny håndværkerbutik i Sønderborg

    08.10.2025

  • Hofor opfører solcellepark langs Vestmotorvejen ved Sorø

    08.10.2025

  • Varmepumpeindustrien er flyttet ind hos Tekniq

    08.10.2025

  • Organisation lancerer 45 forslag til kommende finanslovsudspil

    08.10.2025

  • Fra krav til kontrol – bliv klar til fremtidens elnet på et kommende seminar

    07.10.2025

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik