• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop01. 04. 2024 | Allan Malmberg

Energitungt jernstøberi kan spille en vigtig rolle i balancering af el-nettet

EnergiTop01. 04. 2024 | Allan Malmberg

Foto: BIRN

Sammen med IBM og Energi Danmark har Jernstøberiet BIRN indledt et pilotprojekt, der på sigt både skal regulere støberiets el-forbrug og være med til at balancere nettet.

Vestjylland vil ifølge en analyse Energinet blive et kraftcenter i produktionen af den vedvarende energi, og det vil stille øgede krav til det vestjyske elnet, som over de kommende år vil blive opdateret.

Balance i elnettet bliver en vigtig faktor i overgangen til vedvarende energi, og her kan nogle af Vestjyllands mest energitunge virksomheder komme til at spille en vigtig rolle. Det gælder blandt andre jernstøberiet BIRN i Holstebro, der i disse dage tester den såkaldte Flex Platform, der er udviklet af IBM og Andel Energi.

Med Flex Platformen bliver BIRN i stand til at skrue ned for sit energiforbrug i perioder, hvor elnettet er presset. Jernstøberiet kan på den måde være med til at øge el-forsyningssikkerheden for naboer og andre virksomheder på Holstebro-egnen ved at udligne noget af den mangel på vedvarende energi i elnettet, som Danmarks satsning på grøn strøm kan medføre.

Det vil desuden aflaste de kul- og gasfyrede reservekraftværker, der i dag leverer strøm i kritiske situationer, og dermed reducere CO2-udslippet fra de forurenende reservekraftværker, som politikerne har besluttet at udfase.

Ifølge energiansvarlig hos BIRN, Emil Brodersen, er man hos jernstøberiet glade for at kunne være med til at forbedre elforsyningssikkerheden og understøtte overgangen til en mere bæredygtig energiproduktion i Danmark, uden det vel at mærke kommer til at påvirke BIRNs produktion og kvalitet:

– Energi Danmark og IBM har præsenteret os for en spændende og innovativ energiløsning, Flex Platformen, der gør det muligt for os at tilpasse vores elforbrug på en intelligent måde. Den løsning skal vi teste gennem et pilotprojekt. Vi vil gerne være med til at forbedre forsyningssikkerheden af grøn strøm til andre virksomheder og husstande, men det er samtidig altafgørende for os, at det ikke kommer til at påvirke vores produktionskapacitet og -kvalitet, da vi også har en forpligtigelse over for vores kunder, siger han.

Pilotprojektet skal i første omgang afklare, om det er muligt at skrue ned for el-forbruget til BIRNs smelteovne uden at kompromittere produktionen. Tre af smelteovnene er udpeget til at deltage i projektet. Her skal det helt konkret testes, om parterne via kunstig intelligens præcist kan forudsige ovnenes el-forbrug.

El-markedet har nemlig brug for eksakt forudsigelighed for at kunne sikre balance i nettet. Men det er ikke en hel simpel øvelse. For el-forbruget i BIRNs ovne varierer afhængig af de materialer, der skal smeltes såsom skrot, støbejernspåner, kulstof- og jernstøv.

– El-forbruget skal kunne forudsiges 48 timer frem – time for time. Det kræver forudsigelighed, og det betyder helt konkret, at vi fremadrettet skal lave en nøjagtig fremskrivning af vores ordrebøger, produktionsplaner, materialesammensætning og meget mere, lyder det fra Emil Brodersen.

Endelig forestår en mere teknisk test af samspillet mellem den hardwarekomponent, der styrer temperaturen i ovnene, og Flex Platformens software.

– Forbrugsfleksibilitet er ”the missing link” i Danmarks rejse mod et mere vedvarende energiforbrug, og BIRN har en stor effekt at flytte med, så det kan virkelig batte. Derfor er det interessant at få energitunge virksomheder med på Flex Platformen, så vi sammen kan udligne fremtidige ubalancer i elnettet, undgå strømafbrydelser og reducere CO2-udledning. BIRN går nu forrest blandt støberier, og vi er spændte på at se resultaterne fra pilotprojektet, der forhåbentlig kan gå hen og inspirere andre industrivirksomheder, udtaler Trygve Skjøtskift, ekspert i digital energi-innovation, IBM Danmark.

Kilde: BIRN

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Energinet skal have godkendt model for større nettilslutninger

AktueltBranchenytEnergi04. 09. 2026

Energinets anvendelse af en ny model for nettilslutninger kræver Forsyningstilsynets forudgående godkendelse af modellens prioriteringskriterier og modenhedskrav. Det fremgår af en afgørelse, som Forsyningstilsynet lige har offentliggjort. Energinet udmeldte den 27. maj 2026 en ny model for

Philips Hue udvider mulighederne for intelligent belysning

Belysning04. 09. 2026

Signify annoncerer en vifte af innovation til Philips Hue, som er udviklet til at gøre smart belysning mere intelligent, mere medrivende og smukkere integreret i hjemmet. De seneste nyheder inden for software, underholdning, design og produkter er udviklet på baggrund af kundernes feedback og

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

El & TeknikEnergiTop04. 09. 2026

Verdens første kontor-anlæg for CO₂-fangst bliver sat i drift i denne bygning i Aarhus. Selvom demonstrationsprojektet, der baserer sig på et anlæg udviklet af finske Soletair Power, har en beskeden effekt i den store klimasammenhæng, rækker ambitionen længere. Hvis teknologien, som kobles

Grønt lys til solceller på offentlige bygninger

AktueltEnergi04. 09. 2026

Et enigt Folketing har i dag vedtaget en lovændring, der betyder markant enklere regler for kommunale og regionale solcelleanlæg. Lovændringen betyder blandt andet, at kommuner og regioner kan etablere og drive solcelleanlæg på deres bygninger uden at skulle udskille aktiviteten i et særskilt

Hør mere om humanoide robotter i industrien på Automatik 2026

Automation04. 09. 2026

I dag starter messen, Automatik 2026, og den dykker blandt andet ned i den næste store revolution inden for industriel automatisering med indlæg fra faglig leder, Søren Peter Johansen, fra Teknologisk Institut. Han starter med et overblik over de førende globale producenter på markedet. Hvad kan de

Schneider Electric lancerer pladsbesparende løsning til eltavler

El & TeknikMateriel02. 09. 2026

Moderne brugsgenstande og intelligente systemer øger presset på bygningers elinstallationer. Samtidig bliver teknikrum ofte mindre og kravene til sikkerhed større. En ny generation af kompakte RCBO-enheder fra Schneider Electric skal gøre det muligt at udvide beskyttelsen uden at udskifte

Kemp & Lauritzen overtager aktiviteterne i Vollerup El-service

Branchenyt02. 09. 2026

Teknikvirksomheden Kemp & Lauritzen har indgået aftale om at overtage aktiviteterne i Vollerup El-service ApS i Sønderborg. Med købet styrker Kemp & Lauritzen sit landsdækkende værditilbud og sin lokale position i Syd- og Sønderjylland, som er et vigtigt vækstområde for teknikpartneren, hvor

Cerius-Radius vil have strammet reglerne for elleverandørernes brug af elnettet

AktueltBranchenytEnergi02. 09. 2026

Cerius og Radius vil have opdateret den brancheaftale, som giver elleverandører mulighed for at bruge netselskabernes del af elnettet. Der skal blandt andet være strengere krav til betaling og det økonomiske fundament hos elleverandørerne, lyder det fra Cerius-Radius. Sommeren igennem har

SDU-forskere vil gøre elbiler til trådløse energilagre

AktueltEnergi02. 09. 2026

Man parkerer sin elbil på en almindelig parkeringsplads. Under bilen ligger en ladeplade, som automatisk begynder at overføre strøm – helt uden  behov for et kabel. Men strømmen skal ikke kun kunne bevæge sig fra elnettet til bilen. Når elnettet har brug for ekstra kapacitet, skal energi fra

NKT indvier udvidet kabelfabrik i Asnæs

KablerTop02. 09. 2026

NKT har afsluttet udvidelsen af fabrikken i Asnæs, hvor der produceres mellemspændingskabler. Det opgraderede og udvidede anlæg står nu foran at blive taget i fuld kommerciel drift. Søndag den 6. september markerer NKT udvidelsen ved et arrangement, hvor økonomi- og indenrigsminister Pia Olsen Dyhr

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ECOFOSS A/S

    Neoline – bæredygtig belysning til store rum

  • Coromatic A/S

    Forsvaret skal ikke købe hurtigt. Det skal købe rigtigt

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Megger klar med nyt kompakt system til kabelidentifikation

  • Coromatic A/S

    Robusthed er blevet et ledelsesansvar – og et konkurrenceparameter

  • Coromatic A/S

    Forsvaret skal ikke købe hurtigt. Det skal købe rigtigt

  • Shelly Group

    Shelly på IFA 2026: Kamera, Matter i Wall Display og Thread understøttelse

  • TEKLET ApS

    Skal du med til Datacenter Forum Copenhagen 2026?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Hvad har Hollands berømte dæmninger og dit industrielle anlæg til fælles?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ny målemetode optimerer EMC-analyse: Langer SDM til hardware-udvikling og uddannelse

  • Elma Instruments A/S

    Ny Elma Laser X2 Pro krydslaser – Større rækkevidde og høj synlighed på byggepladsen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Energinet skal have godkendt model for større nettilslutninger

    04.09.2026

  • Philips Hue udvider mulighederne for intelligent belysning

    04.09.2026

  • Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

    04.09.2026

  • Grønt lys til solceller på offentlige bygninger

    04.09.2026

  • Hør mere om humanoide robotter i industrien på Automatik 2026

    04.09.2026

  • Schneider Electric lancerer pladsbesparende løsning til eltavler

    02.09.2026

  • Kemp & Lauritzen overtager aktiviteterne i Vollerup El-service

    02.09.2026

  • Cerius-Radius vil have strammet reglerne for elleverandørernes brug af elnettet

    02.09.2026

  • SDU-forskere vil gøre elbiler til trådløse energilagre

    02.09.2026

  • NKT indvier udvidet kabelfabrik i Asnæs

    02.09.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}