• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiTop01. 04. 2024 | Allan Malmberg

Energitungt jernstøberi kan spille en vigtig rolle i balancering af el-nettet

EnergiTop01. 04. 2024 By Allan Malmberg

Foto: BIRN

Sammen med IBM og Energi Danmark har Jernstøberiet BIRN indledt et pilotprojekt, der på sigt både skal regulere støberiets el-forbrug og være med til at balancere nettet.

Vestjylland vil ifølge en analyse Energinet blive et kraftcenter i produktionen af den vedvarende energi, og det vil stille øgede krav til det vestjyske elnet, som over de kommende år vil blive opdateret.

Balance i elnettet bliver en vigtig faktor i overgangen til vedvarende energi, og her kan nogle af Vestjyllands mest energitunge virksomheder komme til at spille en vigtig rolle. Det gælder blandt andre jernstøberiet BIRN i Holstebro, der i disse dage tester den såkaldte Flex Platform, der er udviklet af IBM og Andel Energi.

Med Flex Platformen bliver BIRN i stand til at skrue ned for sit energiforbrug i perioder, hvor elnettet er presset. Jernstøberiet kan på den måde være med til at øge el-forsyningssikkerheden for naboer og andre virksomheder på Holstebro-egnen ved at udligne noget af den mangel på vedvarende energi i elnettet, som Danmarks satsning på grøn strøm kan medføre.

Det vil desuden aflaste de kul- og gasfyrede reservekraftværker, der i dag leverer strøm i kritiske situationer, og dermed reducere CO2-udslippet fra de forurenende reservekraftværker, som politikerne har besluttet at udfase.

Ifølge energiansvarlig hos BIRN, Emil Brodersen, er man hos jernstøberiet glade for at kunne være med til at forbedre elforsyningssikkerheden og understøtte overgangen til en mere bæredygtig energiproduktion i Danmark, uden det vel at mærke kommer til at påvirke BIRNs produktion og kvalitet:

– Energi Danmark og IBM har præsenteret os for en spændende og innovativ energiløsning, Flex Platformen, der gør det muligt for os at tilpasse vores elforbrug på en intelligent måde. Den løsning skal vi teste gennem et pilotprojekt. Vi vil gerne være med til at forbedre forsyningssikkerheden af grøn strøm til andre virksomheder og husstande, men det er samtidig altafgørende for os, at det ikke kommer til at påvirke vores produktionskapacitet og -kvalitet, da vi også har en forpligtigelse over for vores kunder, siger han.

Pilotprojektet skal i første omgang afklare, om det er muligt at skrue ned for el-forbruget til BIRNs smelteovne uden at kompromittere produktionen. Tre af smelteovnene er udpeget til at deltage i projektet. Her skal det helt konkret testes, om parterne via kunstig intelligens præcist kan forudsige ovnenes el-forbrug.

El-markedet har nemlig brug for eksakt forudsigelighed for at kunne sikre balance i nettet. Men det er ikke en hel simpel øvelse. For el-forbruget i BIRNs ovne varierer afhængig af de materialer, der skal smeltes såsom skrot, støbejernspåner, kulstof- og jernstøv.

– El-forbruget skal kunne forudsiges 48 timer frem – time for time. Det kræver forudsigelighed, og det betyder helt konkret, at vi fremadrettet skal lave en nøjagtig fremskrivning af vores ordrebøger, produktionsplaner, materialesammensætning og meget mere, lyder det fra Emil Brodersen.

Endelig forestår en mere teknisk test af samspillet mellem den hardwarekomponent, der styrer temperaturen i ovnene, og Flex Platformens software.

– Forbrugsfleksibilitet er ”the missing link” i Danmarks rejse mod et mere vedvarende energiforbrug, og BIRN har en stor effekt at flytte med, så det kan virkelig batte. Derfor er det interessant at få energitunge virksomheder med på Flex Platformen, så vi sammen kan udligne fremtidige ubalancer i elnettet, undgå strømafbrydelser og reducere CO2-udledning. BIRN går nu forrest blandt støberier, og vi er spændte på at se resultaterne fra pilotprojektet, der forhåbentlig kan gå hen og inspirere andre industrivirksomheder, udtaler Trygve Skjøtskift, ekspert i digital energi-innovation, IBM Danmark.

Kilde: BIRN

Skrevet i: Energi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

QGRID vil beskytte kritisk infrastruktur med kvantesikret kommunikation og intelligente fiberkabler

Kabler22. 04. 2026

Med en kombination af kvanteteknologi og intelligent fibersensorik skal det nye forsknings- og innovationsprojekt QGRID gøre det muligt både at beskytte data og opdage fysisk indtrængen i realtid. Perspektivet er stærkere forsyningssikkerhed, bedre beredskab og nye danske eksportmuligheder.

Droneinspektion af solceller skal sikre grøn strøm til flere huse

AktueltEnergi22. 04. 2026

I takt med at flere og flere solceller dukker op i det danske landskab, deler debatten vandene: Mange mener, den grønne strøm er vigtig, men få er villige til at lade solcelleparker ødelægge en smuk udsigt. Forskere fra DTU har fundet en løsning på, hvordan vi sikrer, at de solcelleanlæg, der

Energibarometer viser sløj tilvækst af nye vindmøller på land

EnergiTop22. 04. 2026

Med krigen i Mellemøsten er der mere end nogensinde brug for billig, grøn energi til at erstatte de fossile brændsler. Men i de seneste tre år har vindmøllelandet Danmark stort set ikke opført vindmøller på land, viser Green Power Denmarks energibarometer. I de seneste tre år er der i alt opført

Målrettet strategi skaber partnervækst for Koble ApS

AktueltEnergi22. 04. 2026

Det landsdækkende installatørpartnerskab Koble ApS har netop offentliggjort sit tredje regnskab siden grundlæggelsen i slutningen af 2022. Det seneste år viser et stærkt resultat på såvel koncern- som partnerniveau med tocifret procentvis vækst på tværs af alle partnervirksomheder, et helårs EBITDA

Elektriske køretøjer vinder frem i det nordiske vare- og lastbilmarked i første kvartal af 2026

EnergiFlåde22. 04. 2026

Markedet for vare- og lastbiler i Norden udviklede sig forskelligt i første kvartal af 2026. For varebiler i N1-klassen steg nyregistreringerne i Danmark med 7,7 procent til 6.403, mens Sverige gik frem med 15,3 procent til 8.847. I Norge og Finland var udviklingen derimod negativ med fald på

Dansk Industri og 3F foreslår nyt asbest-fradrag

Branchenyt21. 04. 2026

For at imødekomme trængte boligejere foreslår Dansk Industri og 3F’s Byggegruppe et fradrag for asbestarbejde. Fradraget kan være en håndsrækning til de tusindvis af boligejere, som på grund af lav boligværdi er forhindret i at finansiere udskiftning af asbesttag. Især uden for de store byer er

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

AktueltEnergi20. 04. 2026

Det nordiske elsystem er ved at blive et ægte testlaboratorium for, hvordan Europa kan drive sikre, omkostningseffektive elnet i en fremtid domineret af vedvarende energi. Et nyt forsknings- og innovationsprojekt, Nordic-Sec, støttet af 8,6 millioner kroner fra Innovationsfonden, skal gøre det

Thisted Kommunes Thy-model sikrer dem KL’s Klimapris 2026

BranchenytEnergiTop20. 04. 2026

Thisted Kommune vinder årets Klimapris med Thy-modellen. Med tidlig borgerinddragelse og lokal opbakning har de gjort flere vedvarende energiprojekter til virkelighed. Thy-modellen er en metode til at udvikle og realisere VE-projekter med stærk lokal forankring. Modellen sikrer, at borgere bliver

InstallatørGruppen leverer stærk vækst og etablerer sig i Schweiz

Branchenyt20. 04. 2026

I løbet af de seneste tre år har InstallatørGruppen etableret sig som en af de største aktører i Danmark på et stærkt fragmenteret installationsmarked med et betydeligt konsolideringspotentiale. For andet år i træk leverede Gruppen vækst over markedsniveau understøttet af krydssalg på tværs af

Nu går det stærkt med at få elbilerne ud på gaden – har passeret 600.000 styk

AktueltEnergiFlåde17. 04. 2026

For lidt under et halvt år siden, kunne Mobility Denmark fortælle, at man havde passeret 500.000 elbiler. Noget, som mange ikke havde troet muligt for relativ få år siden. Nu virker det til gengæld for alvor er kommet fart i den. For her i foråret 2026, har man allerede passeret 600.000

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fejlfri effektmålinger for E-mobilitet

  • ECOFOSS A/S

    TRI-LUX – populær serie med robuste LED armaturer

  • TEKLET ApS

    Opdag, hvordan du selv kan gøre arbejdet med fiber både lettere og hurtigere.

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ny ATS600 fra ETL til højspændingstest

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    OMICRON CMC træning i Kolding 23-25 juni

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Er du vores nye kollega?

  • ECOFOSS A/S

    MacArtney fik en fleksibel belysningsløsning

  • Schneider Electric Danmark

    EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

  • TEKLET ApS

    Vidste du, at kabel- og rørgennemføringer kan tætnes effektivt uden værktøj – og uden permanent lukning?

  • Phoenix Contact A/S

    Ny speed starter til motorer op til 7,5 kW udvider anvendelsesmulighederne

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • QGRID vil beskytte kritisk infrastruktur med kvantesikret kommunikation og intelligente fiberkabler

    22.04.2026

  • Droneinspektion af solceller skal sikre grøn strøm til flere huse

    22.04.2026

  • Energibarometer viser sløj tilvækst af nye vindmøller på land

    22.04.2026

  • Målrettet strategi skaber partnervækst for Koble ApS

    22.04.2026

  • Elektriske køretøjer vinder frem i det nordiske vare- og lastbilmarked i første kvartal af 2026

    22.04.2026

  • Dansk Industri og 3F foreslår nyt asbest-fradrag

    21.04.2026

  • Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

    20.04.2026

  • Thisted Kommunes Thy-model sikrer dem KL’s Klimapris 2026

    20.04.2026

  • InstallatørGruppen leverer stærk vækst og etablerer sig i Schweiz

    20.04.2026

  • Nu går det stærkt med at få elbilerne ud på gaden – har passeret 600.000 styk

    17.04.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik