I sidste uge var Henrik, Torsten og Jesper til Ribbonfibre-træning hos HUBER+SUHNER i Schweiz for at få den nyeste viden om fiberinfrastrukturen i fremtidens Datacenter.
Ribbonfibre er defacto den nye standard, når det gælder fiberen i fremtidens datacentre, og det er ikke uden grund.
Med OptiRibbon fiberkabel kan du opnå markant højere densitet og samtidig reducere splidsetiden med op til 60%.
Systemet passer perfekt til både LISA, IANOS og de nye VSFF-konnektorer (Very Small Form Factor / SN, MDC) som gør det muligt at få op til ca. 6.500 fibre pr. skab – med MTP/MPO op til ca. 13.000 fibre!
OptiRibbon kablet er let, smidigt og superfleksibelt at arbejde med, og passer perfekt direkte i splidse trayet eller via den nye Ø 7mm fleksible tube, dette afhænger af fiberantallet. Du kan desuden nemt lave det om til singlefiber, hvis eller når behovet opstår.
Vi har taget den nyeste fiberteknologi med hjem og glæder os til at dele den med jer og gøre jeres datacentre klar til fremtiden. 💡
Skal dit Datacenter fremtidssikres, så ring til os på 3411 1224 for en snak om løsninger.








