• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

EnergiKablerTop12. 01. 2026 | Allan Malmberg

Arbejdet med at skifte Øresundskablerne er lige om hjørnet – man starter dog på landjorden

EnergiKablerTop12. 01. 2026 By Allan Malmberg

Grafik: Energinet

Danmark er forbundet med Sverige på mange måder – bl.a. via to store kabelforbindelser på 400 kilovolt. Det ene blev skiftet i 2020, mens arbejdet med at skifte det andet lige skal til at begynde.

Arbejdet starter op på land mellem Skibstrupgård Højspændingsstation og kysten. Det vil i perioder påvirke trafikken på en kort strækning på Nordre Strandvej. Først til sommer skiftes søkablerne i Øresund.

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø har givet projektet på den danske side en miljøtilladelse efter otte ugers offentlig høring i efteråret. Den svenske tilladelse forventes at komme i foråret 2026. Dermed kan projektet gennemføres som planlagt i 2026.

Her i januar går Energinets entreprenør Nordkysten som sagt i gang med at gøre klar til at lægge nye kabler i jorden mellem Skibstrupgård Højspændingsstation og det sted på Øresundskysten, hvor søkablerne skal ”gå i land”.

Det er cirka halvanden kilometer øst for Hornbæk og lige nord for Saunte.

Der skal underbores på det meste af den cirka 600 meter lange strækning igennem Hornbæk Plantage fra højspændingsstationen til Nordre Strandvej. Det sker for at belaste naturen så lidt som muligt. Langs Nordre Strandvej bliver cykelstien gravet op på en cirka én kilometer lang strækning og kablerne bliver lagt ned i jorden.

De gamle landkabler tømmes for olie men bliver liggende i jorden, da det ellers vil være nødvendigt at fælde en del træer i plantagen. De gamle landkabler ligger nemlig ikke samme sted, som de nye kabler skal ligge.

Trafikken på Nordre Strandvej vil blive påvirket i nogle uger. Der er brug for ekstra plads, mens kabelarbejdet i cykelstien foregår. Nordre Strandvej vil som udgangspunkt være farbar i begge retninger for både biler og cykler.

Inden gravearbejdet udføres, laver Helsingør Museum arkæologiske undersøgelser i graveområdet for at søge efter mulige fortidsminder.

Arbejdet ved kysten i gang til foråret

Energinet skal i gang med at skifte højspændingskabler på tværs af Øresund mellem Danmark og Sverige. Foto: Energinet

I løbet af foråret går entreprenøren i gang med at lave kystunderboringer fra parkeringspladsen ned til Øresund. Herefter bliver der lagt store plastikrør ned i undergrunden, som søkablerne skal trækkes igennem, når de bliver lagt ud på havbunden.

I denne periode vil parkeringspladsen være spærret af, og strandgæster henvises til de andre parkeringspladser langs kysten.

Søkablerne mellem Danmark og Sverige skal udlægges, når vejret er mest roligt. Derfor sker det i sommermånederne. Det er JDC, som er Energinets entreprenør på til søs, som står for denne opgave. Først skal de tre gamle søkabler tages op, og umiddelbart herefter lægges de nye søkabler ud og graves ned i havbunden.

I efteråret 2026 skal der laves forberedende arbejde på Skibstrupgård Højspændingsstation, før det nye kabelsystem ifølge tidsplanen kan sættes i drift inden udgangen af 2026.

Der vil i perioder være støj fra gravearbejdet på land og tung trafik til og fra arbejdsområderne, herunder også Skibstrupgård Højspændingsstation.

Energinet skal desuden lægge 400 kilovolt luftledningerne i jorden som kabler fra Skibstrupgård Højspændingsstation og cirka 11 kilometer mod syd til Kvistgård Højspændingsstation nær Espergærde. Det arbejde er stadig i gang med at blive planlagt, og tidsplanen ligger endnu ikke fast.

Det vil medføre en del arbejde på Skibstrupgård Station.

Kilde: Energinet

Skrevet i: Energi, Kabler, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Stigende erhvervstillid midt i en urolig tid – men stor tilbagegang i byggeriet og blandt SMV’erne

BranchenytTop24. 04. 2026

Trods uro i Mellemøsten og stigende energipriser, så stiger erhvervstilliden. Men analyse fra SMVdanmark viser, at tendensen dækker over forskelle mellem brancher og virksomhedsstørrelser: Store virksomheder især i industrien trækker op, mens SMV’erne går tilbage. Og byggeriet forventer nu et

Trods faldende omsætning er der optimisme i byggeriet

Branchenyt24. 04. 2026

Selvom omsætningen i øjeblikket falder, ser bygge- og anlægsvirksomhederne lyst på fremtiden. Det peger på et teknisk erhvervsliv, der har lært at navigere i en hverdag med uro, prisudsving og hurtigt skiftende vilkår. Forventningerne til fremtidens omsætning er positive, selvom nye tal fra

Cirkelformet lynladestation med plads til mere end bare bilen

AktueltEnergiFlåde24. 04. 2026

Med cirkelformet design, 400 kW-ladere og en placering tæt på indfaldsvej er EWIIs nye ladestation både opsigtsvækkende og lettilgængelig for elbilister, der har behov for lynhurtig opladning. Den 29. april fejrer man åbningen af ladestationen med tilbud på opladning. Den nye ladestation med

Nyt liv til historiske gadelamper: I Tuborg Havn reduceres energiforbrug med LED-opgradering

AktueltBelysning24. 04. 2026

I Tuborg Havn bliver områdets Helios-armaturer opgraderet frem for udskiftet. Mere end 80 armaturer skal i samarbejde med Signify rengøres, teknologisk opgraderes og genmonteres, som led i et nyt initiativ. Derved reduceres energiforbruget, mens områdets arkitektoniske sjæl bevares. Løsningen

Caverion styrker elforretningen med ansættelse af ny afdelingsleder

Branchenyt24. 04. 2026

Caverion Danmark har ansat Henrik Olsen som ny afdelingsleder for elafdelingen i Østdanmark. Med mere end 28 års erfaring i elbranchen tilfører Henrik et stærkt fagligt og ledelsesmæssigt fundament til virksomheden. Henrik Olsen startede sin karriere i 1994 som elektrikerlærling og har siden

QGRID vil beskytte kritisk infrastruktur med kvantesikret kommunikation og intelligente fiberkabler

Kabler22. 04. 2026

Med en kombination af kvanteteknologi og intelligent fibersensorik skal det nye forsknings- og innovationsprojekt QGRID gøre det muligt både at beskytte data og opdage fysisk indtrængen i realtid. Perspektivet er stærkere forsyningssikkerhed, bedre beredskab og nye danske eksportmuligheder.

Droneinspektion af solceller skal sikre grøn strøm til flere huse

AktueltEnergi22. 04. 2026

I takt med at flere og flere solceller dukker op i det danske landskab, deler debatten vandene: Mange mener, den grønne strøm er vigtig, men få er villige til at lade solcelleparker ødelægge en smuk udsigt. Forskere fra DTU har fundet en løsning på, hvordan vi sikrer, at de solcelleanlæg, der

Energibarometer viser sløj tilvækst af nye vindmøller på land

EnergiTop22. 04. 2026

Med krigen i Mellemøsten er der mere end nogensinde brug for billig, grøn energi til at erstatte de fossile brændsler. Men i de seneste tre år har vindmøllelandet Danmark stort set ikke opført vindmøller på land, viser Green Power Denmarks energibarometer. I de seneste tre år er der i alt opført

Målrettet strategi skaber partnervækst for Koble ApS

AktueltEnergi22. 04. 2026

Det landsdækkende installatørpartnerskab Koble ApS har netop offentliggjort sit tredje regnskab siden grundlæggelsen i slutningen af 2022. Det seneste år viser et stærkt resultat på såvel koncern- som partnerniveau med tocifret procentvis vækst på tværs af alle partnervirksomheder, et helårs EBITDA

Elektriske køretøjer vinder frem i det nordiske vare- og lastbilmarked i første kvartal af 2026

EnergiFlåde22. 04. 2026

Markedet for vare- og lastbiler i Norden udviklede sig forskelligt i første kvartal af 2026. For varebiler i N1-klassen steg nyregistreringerne i Danmark med 7,7 procent til 6.403, mens Sverige gik frem med 15,3 procent til 8.847. I Norge og Finland var udviklingen derimod negativ med fald på

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Nyhed fra OMICRON – CPX 200

  • SG Armaturen A/S

    Junistar Tube – Minimalistisk design med maksimal fleksibilitet

  • TEKLET ApS

    Fleksibilitet betyder noget, når din splidsemaskine hurtigt skal være klar til brug igen.

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Hvordan kan man reducere sit ydelsestab på solcelleparken?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fejlfri effektmålinger for E-mobilitet

  • ECOFOSS A/S

    TRI-LUX – populær serie med robuste LED armaturer

  • TEKLET ApS

    Opdag, hvordan du selv kan gøre arbejdet med fiber både lettere og hurtigere.

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Ny ATS600 fra ETL til højspændingstest

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    OMICRON CMC træning i Kolding 23-25 juni

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Er du vores nye kollega?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Stigende erhvervstillid midt i en urolig tid – men stor tilbagegang i byggeriet og blandt SMV’erne

    24.04.2026

  • Trods faldende omsætning er der optimisme i byggeriet

    24.04.2026

  • Cirkelformet lynladestation med plads til mere end bare bilen

    24.04.2026

  • Nyt liv til historiske gadelamper: I Tuborg Havn reduceres energiforbrug med LED-opgradering

    24.04.2026

  • Caverion styrker elforretningen med ansættelse af ny afdelingsleder

    24.04.2026

  • QGRID vil beskytte kritisk infrastruktur med kvantesikret kommunikation og intelligente fiberkabler

    22.04.2026

  • Droneinspektion af solceller skal sikre grøn strøm til flere huse

    22.04.2026

  • Energibarometer viser sløj tilvækst af nye vindmøller på land

    22.04.2026

  • Målrettet strategi skaber partnervækst for Koble ApS

    22.04.2026

  • Elektriske køretøjer vinder frem i det nordiske vare- og lastbilmarked i første kvartal af 2026

    22.04.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik