
Morten Kammers karriere i BMS begyndte i efteråret 1996, da han tiltrådte som salgs- og projektchef i Kranløft. På det tidspunkt var virksomhedens aktiviteter inden for vindmølleindustrien koncentreret omkring det danske marked.
I slutningen af 1990’erne blev det internationale fokus styrket, og Kranløft begyndte at gennemføre projekter for den voksende tyske vindindustri. I januar 2000 fortsatte Morten Kammer som Director Global Sales i Kranringen Wind A/S med ansvar for at udvikle aktiviteterne på de internationale markeder.
I 2002 blev KR Wind A/S etableret som et joint venture med Mammoet. Som Vice President var Morten Kammer med til at udbygge selskabets position i Europa og skabe grundlaget for yderligere international vækst.
Da Mammoet i 2011 trådte ud af samarbejdet, blev BMS Heavy Cranes etableret med Morten Kammer som CEO. Med opbakning fra Jens Enggaard begyndte Morten og holdet bag at bygge en helt ny forretning op fra bunden. Ambitionen var klar: BMS Heavy Cranes skulle have kompetencerne, udstyret og handlekraften til at løse nogle af verdens største og mest komplekse løfteopgaver.
Femten år senere er BMS Heavy Cranes Group en global virksomhed med mere end 600 medarbejdere på fem kontinenter og aktiviteter gennem mere end 20 internationale selskaber. Fra hovedkontoret i Nørresundby strækker forretningen sig i dag på tværs af Europa og videre til blandt andet Amerika, Canada, Australien, Asien og Afrika.
Også økonomisk har udviklingen været markant. Fra 2013 til 2025 er omsætningen mere end femdoblet og nåede i 2025 tæt på 2,5 mia. kroner.
I dag leverer BMS Heavy Cranes løsninger til onshore- og offshore vind, energisektoren og store internationale infrastrukturprojekter. Kraner, specialister og projektteams arbejder på tværs af landegrænser og tidszoner, men forretningen er fortsat forankret i den samme tilgang, som har præget rejsen fra begyndelsen: stærke relationer, hurtige beslutninger og tillid til, at dygtige mennesker tager ansvar.

