
Nu skal der mere speed på lagringen af CO2 i den danske undergrund. I 2030 skal CO2-fangst skaffe reduktioner på mindst 3,2 mio. tons CO2, og nu er det planen at have fuld fangst allerede i 2029.
Udspillet indeholder en plan for de næste CCS-udbud på 27 mia. kr., der i stedet for flere mindre dryp samles til to store på henholdsvis mindst 0,9 millioner og mindst 1,4 millioner tons CO2 årligt.
Det vil betyde, at flere aktører kan byde ind og dermed skabe større sikkerhed for, at CO2-fangst og lagring kan levere sin andel til at indfri CO2-reduktionsmålene.
For de fremtidige lagringslicenser foreslår regeringen desuden at fortsætte modellen med 20 procent statsligt ejerskab, hvilket allerede er gældende for de tre eksisterende licenser. Det giver danskerne del i gevinsten, når vores fælles undergrund stilles til rådighed.
– Kampen mod klimaforandringerne i Danmark, Europa og resten af verden kræver, at vi sætter ind på mange områder – og CO2-fangst og lagring er en af de bærende bjælker, når vi skal bygge hele vejen til klimamålene. Derfor rykker vi også kravet om fuld fangst fra 2030 til 2029, så vi hurtigere får mere CO2 fra luften og ned i undergrunden. Udspillet skal også sikre klarere rammer for den spirende branche og på den måde få den danske CCS-industri op i skala og ned i pris. Det kan godt være, at det er nørdet, men det er i nørderiet, at tingene sker, siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard.
Det er midlerne fra CCUS-puljen og Grøn skattereform-puljen, som regeringen foreslår at samle til to store udbud på henholdsvis mindst 0,9 millioner og mindst 1,4 millioner tons CO2.
Kilde: Klima-, energi- og forsyningsministeriet

