• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ELFOKUS

Fokus på el og installationer

  • Arbejdstøj
  • Automation
  • Belysning
  • Branchenyt
  • Energi
  • Flåde
  • Kabler
  • Materiel
  • Security
  • Værktøj

BranchenytTop02. 09. 2024 | Allan Malmberg

Producentansvar for emballage er måske på vej til at blive udskudt

BranchenytTop02. 09. 2024 | Allan Malmberg

Foto: Emballageretur

I lørdags den 31. august var den første deadline for det kommende producentansvar for emballage, men med kun 4.000 registreringer er det langt under det forventede. En af de centrale aktører til at håndtere emballagen, Emballageretur, slår nu til lyd for, at hele ordningen bliver skubbet frem til januar 2026.

– Hvorfor der på nuværende tidspunkt er så lav tilslutning, kan der være mange gode bud på, men der har hersket og hersker fortsat en del usikkerhed omkring såvel lovgrundlag som selve økonomien og implementeringen. Deadlines i producentansvaret er tidligere også blevet udskudt flere gange og det har formentlig fået en række virksomheder til at se tiden an, siger Morten Harboe-Jepsen, adm. direktør i Emballageretur.

Hvis man holder fast i den nu nuværende deadline, ligger der mange grimme oplevelser fremover.

For det første er producentansvaret lovpligtigt, og Miljøstyrelsen har varslet både politianmeldelse og bødestraf, hvis ikke virksomhederne lader sig registrere og indberette.

Men det er ikke bare de ikke-indberettede virksomheder, der kan se frem til en økonomisk hovedpine. For dem som har meldt sig, kan det også blive en kattepine. Det vurderes, at der årligt sendes 1,1 mio. tons emballage på markedet, og omkostningen for at håndtere dem ventes at lande på over 2,3 mia. kr.

– Producentansvaret er skruet sådan sammen, at man hæfter kollektivt, og uanset hvad så er der over en million tons affald, der skal håndteres, og en milliardregning, der skal betales. Men hvis man ikke er registreret, kan man jo ikke stilles til ansvar. Det vil sige, at de cirka 4.000 virksomheder, der har registreret sig, nu og her står med hele ansvaret – både det praktiske og det økonomiske. Det er naturligvis ikke holdbart, siger Morten Harboe-Jepsen.

Blandt kritikpunkterne er også, at ordningen vil kaste mere bureaukrati og flere gebyrer af sig. Selve ansvaret er bygget sådan op, at jo nemmere en emballage er at genanvende og jo mindre, der anvendes, desto billigere – og naturligvis omvendt.

Det gør hele øvelsen til en relativ stor udskrivning. Derudover lægges der optil, at hele administrationsapparatet omkring producentansvaret skal øges, bl.a. med tilsyn. Det foreslås at blive betalt gennem mange forskellige og uspecificerede gebyrer. Dertil skal også lægges omkostningerne for kommunernes indsamling.

– Af de samlede årlige omkostninger er kompensationen til kommunerne for deres affaldsindsamling klart den største post. Denne kompensation lyder på 1,5 mia. kroner. Beklageligvis er der i det nuværende lovgrundlag for producentansvaret ikke præciseret, hvordan disse omkostninger skal beregnes, og det er op til kommunerne selv at definere, hvordan det skal foregå. I tidligere lovudkast har der ligeledes været et pålæg til kommunerne om effektivisering af affaldsindsamlingen, men det er blevet fjernet i det nye udkast, ligesom der lægges op til, at vi ikke kan få ordentlig indsigt og klagemuligheder, siger Morten Harboe-Jepsen.

Han frygter, at det overordnede mål med producentansvaret drukner i regler og udgifter.

– Formålet med at indføre producentansvaret for emballage er at reducere mængden af emballage, sikre en effektiv indsamling og håndtering af emballageaffald samt motivere virksomheder til at udvikle bedre og mere miljøvenlige emballagedesigns. Som lovudkastet er nu, risikerer formålet at gå tabt i øget bureaukrati, besværlige og tunge processer mellem de involverede parter, store omkostninger for erhvervslivet, dyrere emballage og dermed dyrere priser for forbrugerne, påpeger han.

Frem for at insistere på at holde den nuværende tidsplan er Emballagereturs anbefaling, at man udskyder implementeringen af producentansvaret for emballage til januar 2026, og bruger den ekstra tid til at få foretaget de nødvendige justeringer af lovgrundlaget samt sikre den fulde tilslutning blandt de 41.000 berørte virksomheder.

Kilde: Emballageretur

Skrevet i: Branchenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Elbilmessen udvider med nyt varebilsområde

AktueltBranchenytFlåde09. 09. 2026

Besøgende på årets udgave af Elbilmessen kan se frem til at opleve varebiler fra mærker som BYD, Ford, Hyundai, Kia, Maxus, Mercedes, Renault, Toyota og Volkswagen. Det er resultatet af et samarbejde mellem Elbilmessen og udstillerne, der finder det helt oplagt, at messen nu udvider med varebiler.

EUDP modtager ansøgninger for 772 millioner kroner til innovative energiprojekter

AktueltBranchenytEnergi09. 09. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. I alt 79 ansøgninger om samlet 772 millioner kroner er landet hos støtteprogrammet. Fristen for årets anden

Nye fjernvarmeanlæg med markant lavere CO₂-udledning

Energi09. 09. 2026

Fra 2014 til 2024 har Silkeborg Forsyning reduceret CO₂-udledningen fra fjernvarmen med 66 procent. De nye anlæg er næste skridt i en langsigtet omstilling til en mere robust  varmeforsyning med mindre CO₂-udledning. Silkeborg Forsyning har netop indviet to nye fjernvarmeanlæg – et

Fra solpanel til genanvendelse: Lemvigh-Müller tager ansvar hele vejen

BranchenytEnergiMateriel09. 09. 2026

Med leverancen af 88.000 solpaneler til Søby Energipark har Lemvigh-Müller ikke blot bidraget til 54 MW ny solkapacitet, men også taget producentansvar for panelerne, når energiparken en dag skal tages ned. Når virksomheder og forbrugere kan producere en større del af deres strøm selv, mindsker

Automatiseringspris fra DIRA beviser, at selv en 100 år gammel virksomhed kan forbedres med robotteknologi

AutomationTop08. 09. 2026

- Når vores nuværende regering mener, at vi skal bevare tekniske arbejdspladser i Danmark, så er automation afgørende – og dermed også brugen af robotter og lignende løsninger, der trækker løntunge og trivielle opgaver ud af produktionen. Det er vigtigt at styrke industrien med de

Energinet skal have godkendt model for større nettilslutninger

AktueltBranchenytEnergi04. 09. 2026

Energinets anvendelse af en ny model for nettilslutninger kræver Forsyningstilsynets forudgående godkendelse af modellens prioriteringskriterier og modenhedskrav. Det fremgår af en afgørelse, som Forsyningstilsynet lige har offentliggjort. Energinet udmeldte den 27. maj 2026 en ny model for

Philips Hue udvider mulighederne for intelligent belysning

Belysning04. 09. 2026

Signify annoncerer en vifte af innovation til Philips Hue, som er udviklet til at gøre smart belysning mere intelligent, mere medrivende og smukkere integreret i hjemmet. De seneste nyheder inden for software, underholdning, design og produkter er udviklet på baggrund af kundernes feedback og

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

El & TeknikEnergiTop04. 09. 2026

Verdens første kontor-anlæg for CO₂-fangst bliver sat i drift i denne bygning i Aarhus. Selvom demonstrationsprojektet, der baserer sig på et anlæg udviklet af finske Soletair Power, har en beskeden effekt i den store klimasammenhæng, rækker ambitionen længere. Hvis teknologien, som kobles

Grønt lys til solceller på offentlige bygninger

AktueltEnergi04. 09. 2026

Et enigt Folketing har i dag vedtaget en lovændring, der betyder markant enklere regler for kommunale og regionale solcelleanlæg. Lovændringen betyder blandt andet, at kommuner og regioner kan etablere og drive solcelleanlæg på deres bygninger uden at skulle udskille aktiviteten i et særskilt

Hør mere om humanoide robotter i industrien på Automatik 2026

Automation04. 09. 2026

I dag starter messen, Automatik 2026, og den dykker blandt andet ned i den næste store revolution inden for industriel automatisering med indlæg fra faglig leder, Søren Peter Johansen, fra Teknologisk Institut. Han starter med et overblik over de førende globale producenter på markedet. Hvad kan de

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • TEKLET ApS

    Hvad kræver moderne datacentre i 2026?

  • Cabicon A/S

    Er byggepladsen klar til vinterperioden fra 1.oktober?

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fremtidens elnet: Slip for kritiske isolationsfejl

  • Elma Instruments A/S

    FLIR Assetlink gør termografisk vedligehold enklere Fra termografisk billede til handling – uden tidskrævende rapportering

  • Schneider Electric Danmark

    Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Fremtidens intelligente nødstrøm: Hjemmebatteriet indtager Danmark – men installationskvaliteten kræver det rette måleudstyr.

  • ECOFOSS A/S

    Professionel belysning til ethvert miljø

  • TEKLET ApS

    Her er RF over fiber relevant ⬇️

  • BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

    Intelligent streng-overvågning optimerer driften af solcelleanlæg

  • Phoenix Contact A/S

    Tilslutning af industristik hurtigt og nemt

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Fra solpanel til genanvendelse: Lemvigh-Müller tager ansvar hele vejen

    09.09.2026

  • EUDP modtager ansøgninger for 772 millioner kroner til innovative energiprojekter

    09.09.2026

  • Nye fjernvarmeanlæg med markant lavere CO₂-udledning

    09.09.2026

  • Elbilmessen udvider med nyt varebilsområde

    09.09.2026

  • Automatiseringspris fra DIRA beviser, at selv en 100 år gammel virksomhed kan forbedres med robotteknologi

    08.09.2026

  • Energinet skal have godkendt model for større nettilslutninger

    04.09.2026

  • Philips Hue udvider mulighederne for intelligent belysning

    04.09.2026

  • Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

    04.09.2026

  • Grønt lys til solceller på offentlige bygninger

    04.09.2026

  • Hør mere om humanoide robotter i industrien på Automatik 2026

    04.09.2026

Alle nyheder ›

Læs online: EL+ENERGI

Annoncér i det nye EL+ENERGI

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Valg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}