
I klima-aftalen fra 2020 blev det besluttet, at der skal etableres en tilskudsordning til Power-to-X. Det samlede budget til formålet er 1,25 mia. kr.
I den forbindelse er Energistyrelsen vært ved et interessentmøde onsdag d. 14. september kl. 11:30-13:30
På mødet vil Energistyrelsen præsentere rammen for udbuddet samt de foreløbige udbudsbetingelser for at kunne byde på PtX-udbuddet. På mødet vil det også være muligt for branchen og potentielle bydere at stille spørgsmål eller komme med kommentarer til udbudsbetingelserne.
Energistyrelsen kan, såfremt styrelsen finder det relevant, efterfølgende justere udbudsbetingelserne frem mod åbning af udbuddet. Formålet er at optimere udbudsmaterialet for i sidste ende at opnå så gode bud som muligt.
Mødet finder sted på Carsten Niebuhrs Gade 43. Deltagerne i interessentmødet har mulighed for at indsende skriftlige bemærkninger til Energistyrelsen indtil den 30. september 2022.
Tilmelding sendes til Laura Bøgebjerg Poulsen lbpn@ens.dk senest 6. september.
Kilde: Energistyrelsen

