
Danmarks grønne omstilling befinder sig i en regulær krise, siden det sidste vinter har stået klart, at kapaciteten i eltransmissionsnettet er tæt på brugt op i store dele af landet.
Folketinget har nu taget det første, vigtige skridt for at aflaste det markante pres på transmissionsnettet her og nu ved at vedtage en lov, der gør det muligt for Energinet og de lokale netselskaber at prioritere blandt de mange anmodninger om at blive tilsluttet elnettet. Det er en nødvendig, men midlertidig nødløsning, lyder påmindelsen fra Green Power Denmark.
– Det glæder mig, at politikerne fastholder fremdriften i arbejdet med at genoprette vores hårdt pressede transmissionsnet. Vi kan ikke lette foden fra speederen et eneste sekund. Elnettets motorveje udgør rygraden af vores grønne omstilling, for uden den rette infrastruktur og adgang til grøn strøm er virksomheder tvunget til at forblive afhængige af dyr olie og gas i årevis. Det er vi som samfund simpelthen ikke tjent med, siger Stine Leth Rasmussen, viceadm. direktør i Green Power Denmark.
– Den nuværende situation må ikke blive den nye normal. Her må politikerne med konkrete tiltag sikre, at der bliver udrullet meget mere transmissionsnet de kommende år. Akutplanen er kun det første skridt på en lang vej. En nødløsning for at få styr på den begrænsede kapacitet, der er tilbage i transmissionsnettet. Den permanente løsning kræver vedvarende handling for at blive realiseret, siger Stine Leth Rasmussen.
Et større transmissionsnet er første skridt
– Vi skal først og fremmest have meget mere transmissionsnet, end vi har i dag – og gerne i en fart. Det kræver et væsentlig højere tempo på Energinets gennemførelse af transmissionsprojekter. Men endnu vigtigere kræver det et strukturelt løft af den fremtidige udbygning, så der er de nødvendige kabler til at transportere al den strøm, vi kommer til at bruge fremover, siger Stine Leth Rasmussen.
Ud over at fremskynde de allerede planlagte udbygninger af transmissionsnettet og udbygge transmissionsnettet hurtigere end i dag, skal politikerne også se på, hvordan vi skaber de rette rammer for at udnytte det eksisterende elnet så optimalt som muligt.
– Vi står i en situation, hvor Danmark ikke har råd til at vælge mellem at bygge mere elnet eller udnytte det eksisterende elnet bedre. Vi skal gøre begge dele samtidig. Fleksibilitet, batterier og andre tekniske løsninger skal sikre vi anvender den eksisterende kapacitet bedst muligt, og de går hånd i hånd med nye kabler og stationer. Målet kan kun være ét: At have et transmissionsnet, der har plads til den elektrificering, forsyningssikkerhed og grønne vækst, vi ønsker, siger Stine Leth Rasmussen.
Green Power Denmark
Green Power Denmark er Danmarks grønne erhvervsorganisation og vil fungere som talerør for den danske energisektor. Sammen med vores mere end 1500 medlemmer arbejder vi for, at Danmark hurtigst muligt elektrificeres med grøn strøm. Green Power Denmark repræsenterer både energiindustrien, store og små ejere og opstillere af energiteknologi samt de selskaber, der driver det danske elnet og handler med energi.
Green Power Denmark blev grundlagt 23. marts 2022 ved en fusion af Dansk Energi, Wind Denmark og Dansk Solkraft.

