
Lolland er blandt de kommuner, der producerer allermest vedvarende energi, også langt mere end kommunen selv producerer.
En ny aftale mellem Lolland Kommune og energiselskabet Better Energy betyder dog, at lokale virksomheder i kommunen får mulighed for at komme forrest i køen og købe grøn strøm på attraktive vilkår.
Better Energy planlægger et nyt solcelleanlæg ved Gerringe på Sydlolland, men inden man sætter spaden i jorden, skal der findes lokale aftagere. Og det bliver næppe et problem.
30 lokale har virksomheder har allerede vist interesse, da energivirksomheden holdt informationsmøde om mulighederne for at købe strøm via en såkaldt Power Purchase Agreement (PPA) – en ordning, som også er kendt som elkøbsaftale.
Det er ofte aftaler, der bliver indgået mellem én stor aftager og en energiproducent, men her har man valgt en anden tilgang.
– Vi har i Better Energy en ambition om, at ny grøn strøm skal være nemt tilgængelig for alle virksomheder, og derfor tilbyder vi lokale virksomheder, uanset størrelse og forbrug, at indgå 5- eller 10-årige aftaler på levering af grøn strøm til en fast, lav strømpris, og samtidig bidrage direkte til at accelerere den grønne omstilling, siger Mikkel Thorup, leder af Better Energy’s PPA-afdeling.
Business Lolland-Falster og Better Energy har allerede holdt det første orienteringsmøde, og på baggrund af den store interesse indkaldes der nu til yderligere et informationsmøde 21. juni.
– Adgangen til lokalt produceret grøn strøm, fra sol eller vind, er strategisk afgørende for såvel eksisterende som kommende virksomheder. Vi oplever allerede i dag, at mange virksomheder er interesseret i at købe grøn strøm. Vi kan også konstatere, at direkte adgang til grøn strøm på attraktive vilkår giver Lolland-Falster en stor fordel, når nye virksomheder leder efter et sted at etablere sig, siger Steffen Lund, investeringschef hos Business Lolland-Falster.
Hvis alle aftaler falder på plads, vil solcelleanlægget være på plads og i drift i 2025.
Kilde: Better Energy

